زانو درد بعلت آسیب مفصل، رباط و مینیسک: درمان با فیزیوتراپی و تزریق

زانو درد به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود، که متداول‌ترین آنها استفاده بیش از حد، آسیب‌ها یا آرتروز است. شما ممکن است در هر سنی به زانو درد دچار شوید، اما در افراد مسن به دلیل فرسایش این مفصل و ایجاد بیماری به نام استئوآرتریت، احتمال ابتلا به زانو درد بیشتر است.

برای کاهش درد زانو می‌توانید از استراحت، داروهای ضدالتهاب و فیزیوتراپی استفاده کنید، که دریافت هر کدام از درمان‌ها بستگی به علت درد زانو دارد. اگر زانو دچار آسیب شدید شده باشد، ممکن است به درمان یا جراحی نیاز داشته باشید.

جراحان اغلب از انواع جراحی‌های کم‌تهاجمی (جراحی آرتروسکوپی) برای بهبود آسیب زانو مانند پارگی تاندون یا رباط‌ها استفاده می‌کنند. این نوع از آسیب‌ها ممکن است باعث سستی و درد زانو شود. در مواردی که آسیب زانو شدید است، پزشک ممکن است جراحی تعویض مفصل زانو را پیشنهاد دهد.

فیزیوتراپی و تزریقات زانو از متداول‌ترین روش‌های درمانی در کلینیک امید، برای بیمارانی است که دچار زانو درد هستند و بسیاری از زانودردها با یک برنامه فیزیوتراپی مناسب قابل درمان است. درمان‌ها شامل ترکیبی از اطلاعات، درمان دستی و ورزش‌هایی است که بطور کاملاً کارشناسی شده، توسط فیزیوتراپیست‌ها، برای تشخیص‌ خاص بیماران طراحی شده تا به اهداف عملی خود درست یابند. تزریقات شامل پی‌آرپی، استروئید و اوزون تراپی است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی درمان زانو درد و دریافت نوبت در کلینیک امید با شماره تلفن‌های ۰۲۱۶۶۰۱۵۲۱۱۰۲۱۶۶۰۱۴۱۵۸ تماس حاصل فرمایید.

۱۰ علت متداول زانو درد شدید 


10 علت متداول زانو درد شدید

علت زانو درد به ناحیه‌ای از زانو که در آنجا احساس درد دارید، بستگی دارد، اما همچنین ممکن است به عوامل خطر  شما  وابسته باشد. زانو درد می‌تواند به دلایل زیر ایجاد شود:

آسیب زانو

چندین آسیب وجود دارد که می‌تواند منجر به زانو درد شود که شامل:

 • پارگی رباط صلیبی جلویی: ورزشکارانی که از این طرف به آن طرف حرکت می‌کنند یا افرادی که تغییرات ناگهانی جهت دارند، ممکن است دچار پارگی رباط صلیبی جلویی شوند.
 • پارگی مینیسک: این آسیب به غضروف زانو، زمانی رخ می‌دهد که زانو فشار زیادی روی آن وجود دارد و بطور ناگهانی پیچیده می‌شود.
 • بورسیت زانو: بورسیت، التهاب در بورس زانو است، که کیسه‌ای حاوی مایع است و مانند بالش برای زانو عمل می‌کند. این بیماری ممکن است به علت آسیبی دیگر یا عفونت در نواحی دیگر بدن ایجاد شود.
 • التهاب تاندون‌ها: آسیب به تاندون کاسه زانو که بطور خاصی در کاسه زانو قرار گرفته است، در ورزشکان یا افراد فعالی که از عضلات چهار سر ران در فعالیت خود استفاده می‌کنند، رخ می‌دهد. اسکیت‌سواران، دوچرخه سواران و کسانی که ورزش‌های با پرش‌های مکرر انجام داده و بطور مداوم عضلات چهار سر ران را بکار می‌گیرند، به التهاب این تاندون که عضلات چهار سر ران را به درشت نی متصل می‌کند، بیشتر مبتلا می شوند.

هرکدام از این آسیب‌ها که بدون درمان رها شود، به مرور زمان شدیدتر شده و به زانودرد مزمن تبدیل می‌شود.

ساییدگی مفصل زانو

ساییدگی و بیماری‌های فرسایشی دیگر زانو، یکی از متداول‌ترین عوامل زانو درد می‌باشد.

آرتروز زانو ممکن است با گذشت زمان ایجاد شود. میلیون‌ها نفر از مردم آمریکا به دلیل عواملی مانند سن، وزن و ساییدگی غیرقابل کنترل زانو به آرتروز دچار هستند. درد ناشی از آرتروز را می‌توان با درمان‌های ساده مانند داروها، تزریقات و فیزیوتراپی تسکین داد، اما در موارد پیشرفته، ممکن است به تعویض کامل مفصل زانو نیاز باشد.

دو نوع خاص آرتروز نیز ممکن است ایجاد شود:

 • آستئوآرتریت: این زانو درد مزمن هنگامی ایجاد می‌شود که غضروف زانو با گذشت زمان و استفاده مداوم آن در طول سال‌ها، دچار ساییدگی می‌شود.
 • آرتریت روماتوئید: آرتریت روماتوئید که یک بیماری خودایمنی است و ممکن است هر مفصلی را در بدن مبتلا کند و باعث تضعیف زانو شود. آرتریت روماتوئید گرچه یک بیماری مزمن است، اما علائم آن می‌تواند در هر روز متفاوت باشد و گاهی اوقات ممکن است علائم کاهش یافته یا شدیدتر شود.

آسیب زانو ممکن است به دلیل ساییدگی باشد که منجر به مشکلات زیر می‌شود:

 • نقرس: هنگامی که کریستال‌های اوریک اسید، در مفصل ساخته می‌شود، به این بیماری نقرس می‌گویند. این بیماری نباید با نقرس کاذب اشتباه گرفته شود، زیرا در نقرس کاذب تجمع کلسیم در مفصل، باعث ایجاد زانو درد می شود. درمان این دو بیماری متفاوت است، از این رو تشخیص صحیح اهمیت بسیاری دارد.
 • آرتریت عفونی: این بیماری ممکن است بدون هیچ علائم قبلی ظاهر شود، و هنگامی رخ می‌دهد که مفصل زانو عفونت کرده و متورم می‌شود. عموماً تب نیز از علائم دیگر این بیماری است.

مشکلات غیرقابل کنترل

و در آخر، مشکلات غیرقابل کنترل خاصی ممکن است منجر به زانو درد شود، که در زیر بیان شده‌اند:

 • سندروم ایلیوتیبیال باند (IT) : این نوع از زانو درد که در دوندگان معمول است، هنگامی رخ می‌دهد که ایلیوتیبیال باند که از قسمت خارجی استخوان لگن به ناحیه خارجی درشت نی کشیده شده است، سفت شده و روی استخوان ران پا مالیده می شود.
 • خرد شدن استخوان: قطعه‌های استخوان در زانو ممکن است براثر آسیب یا ساییدگی دچار شکستگی شده و در فضای مفصل زانو شناور شوند و درد ایجاد کنند. بسیاری از افراد تا زمانی که قطعه کوچک استخوان شکسته شده در فضای زانو گیر کرده و منجر به قفل شدن زانو شود، به این موضوع پی نمی‌برند، و شبیه به این است که شی کوچکی در لولای در گیر کرده و مانع بسته شدن در شود.
 • در رفتگی کشکک زانو: تشخیص دررفتگی کشکک زانو آسان است؛ در واقع این استخوان به یک طرف می‌لغزد و عموماً به سمت بیرون حرکت می‌کند. این اتفاق به سادگی در زنان باردار رخ می دهد، زیرا مفاصل بسیار نرم‌تر شده و به آسانی روی هم حرکت می‌کنند، یا زمانی رخ می‌دهد که در خیابان قدم می زنید.

همچنین، این نوع از درد زانو ممکن است در ابتدا مثل یک عارضه حاد باشد (کمتر از سه ماه) که اگر به درستی تشخیص داده نشده و قبل از تشدید بیماری درمان نشود، به زانو درد مزمن تبدیل می شود.

عوامل خطر زانو درد


سرانجام، چندین عامل مهم وجود دارد که احتمال افراد برای ابتلا به زانو درد را در برخی مراحل زندگی افزایش می‌دهد، که شامل:

 • داشتن اضافه وزن: تحمیل بار اضافی وزن، خطر زانو درد را افزایش می‌دهد.
 • مشکلات غیرقابل کنترل: دیگر مشکلات غیرقابل کنترل مانند بلندتر بودن یک پا نسبت به دیگری یا مشکلات ستون فقرات مانند انحراف ستون فقرات، عامل خطر بالاتری برای فرد ایجاد می‌کند، زیرا بدن برای جبران این مشکلات، استعمال نادرست از زانو خواهد داشت.
 • عدم قدرت و انعطاف‌پذیری: عضلات از مفصل زانو حمایت می‌کنند و کمبود عضلات به معنی حمایت کمتر از زانو است. اگر تاندون‌ها سفت باشند نیز منجر به درد زانو می‌شود.

درمان زانو درد 


زانوی شما براساس آسیب و شدت درد، می‌تواند با روش‌های مختلفی درمان شود.

داروها 

داروها برای درمان زانو درد

داروها و پمادهای بدون نسخه متعددی برای درمان زانودرد موجود است. این مسکن‌ها شامل پاراستامول و ایبوپروفن هستند. اگر نیاز به آنها باشد، یک گزینه موثر خواهند بود. با این حال، باید به طور منظم آنها را مصرف کرده و نسخه پیشنهادی را برای کنترل درد رعایت کنید.

همچنین، به خاطر داشته باشید که اگر برای بیماری‌هایی مانند آسم، زخم معده یا سوء هاضمه دارو مصرف می‌کنید، نباید آسپرین یا ایبوپروفن مصرف کنید. زنان باردار باید قبل از مصرف هر نوع داروی مسکن با پزشک خود مشورت کنند. در صورتی که داروهای معمول جوابگو نباشند، پزشکان ممکن است از داروهای مسکن یا پمادهای قوی‌تر استفاده کنند. علاوه بر دارو، کمپرس سرد و گرم هم می‌تواند بسته به نوع آسیب (التهابی یا درد عمیق عضلانی یا گرفتگی) مورد استفاده قرار بگیرد.

تزریقات مفصل زانو

درمان زانو درد با تزریقات مفصل زانو

تزریق در مفصل زانو، یک درمان غیرتهاجمی است و می‌تواند بسیار مؤثر باشد. این تزریق حاوی کورتیکواستروئید است که بطور مستقیم به مفصل تزریق می شود و می‌تواند التهاب را کاهش داده و درد ناشی از آسیب را تسکین دهد. تزریق پی ارپی، اوزون تراپی تزریق داخل مفصلی اسید هیالورونیک نیز برای کاهش درد و التهاب ناشی از آرتروز زانو مناسب می باشند.

هزینه تزریقات داخل مفصلی و اوزون

هزینه تزریقات داخل مفصلی و اوزون

فیزیوتراپی 

درمان زانو درد با فیزیوتراپی

اگر زانو درد ادامه یابد و در انجام فعالیت‌های روزانه شما تداخل ایجاد کند، پزشک ممکن است شما را به فیزیوتراپ ارجاع دهد. انجام فیزیوتراپی درد را تسکین ‌داده و قدرت و انعطاف را افزایش می‌دهد. جلسات فیزیوتراپی درمان‌های مختلفی را ارائه خواهد داد (ورزش و مدالیته‌ها) و به شما در درک مشکلات کمک کرده و می‌توانید به سرعت به فعالیت‌های عادی خود بازگردید.

بهترین حرکت فیزیوتراپی برای تسکین زانو درد چیست؟

در حالی‌که حرکات فیزیوتراپی زیادی برای تسکین زانودرد وجود دارد، اما لازم است که قبل از انجام هرکدام از آنها، با پزشک خود مشورت کنید. با این کار، شما مانع افزایش درد و آسیب بیشتر به زانو می‌شوید.

انجام حرکات ساده کافی است. از وزنه استفاده نکنید و از انجام فوتبال یا هر ورزش شدید دیگر خودداری کنید.

راه رفتن یا ورزش‌های آبی

درمان زانو درد با راه رفتن یا ورزش‌های آبی

بهترین نوع ورزش، راه رفتن است. چون راه رفتن یک ورزش کم برخورد است که وزن بدن را تحمل می‌کند، عضلات را تقویت کرده و استخوان‌ها را محکم می‌کند. هنگام بیرون رفتن، از یک کفش خوب و مقاوم استفاده کنید. سپس راه رفتن را به آرامی شروع کرده و به تدریج برای نتایج بهتر، گام‌ها و مسیر خود را افزایش دهید.

همچنین، ورزش‌های آبی یا راه رفتن در قسمت کم عمق استخر، تمرین مناسبی برای زانو است. این ورزش، عضلات را تقویت کرده و انعطاف‌پذیری زانو را بهبود می‌بخشد. بدن هنگامی که در آب قرار دارد، در حالت بی‌وزنی می‌ماند و فشار روی زانو تقریباً به صفر می‌رسد.

بالا آوردن یک پا

تمرین بالا آوردن یک پا برای درمان زانو درد

این حرکت عضلات چهار سر ران را تقویت می‌کند. عضلات چهار سر ران، گروهی از عضلات در قسمت جلوی ران است و به مفصل زانو متصل می‌شود.

این ورزش را به روش زیر انجام دهید:

 • برای شروع، به پشت روی زمین یا تخت بخوابید در حالی که بازوها در کنار شما قرار بگیرد.
 • یک پا را بالا بیاورید در حالی که عضلات پا درگیر شده و انگشتان پا به سمت سقف باشد.
 • سپس، پا را به آرامی بالا بیاورید تا زمانی که از زمین بالاتر قرار بگیرد. همزمان، عضلات شکم را درگیر کرده و پشت خود را به سمت زمین یا تخت فشار دهید.
 • قبل از اینکه پا را به حالت اول برگردانید، به مدت ۵ ثانیه در این حالت بمانید.
 • چهار مرتبه این حرکت را تکرار کنید و سپس این تمرین را با پای دیگر انجام دهید.

نیم اسکوات

تمرین نیم اسکوات برای درمان زانو درد

ورزش نیم اسکوات، یک روش متفاوت از حرکت معروف اسکوات است. این حرکت، عضلات قسمت جلو و عقب ران‌ها و عضلات زانو را تقویت می‌کند. حرکت نیم‌اسکوات، مانند حرکت اسکوات معمولی، بر عضلات سرینی کار کرده و باسن را برجسته می‌کند.

روش انجام نیم اسکوات:

 • بیاستید و پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و بازوها را به سمت جلو کشیده یا در حالت دعا قرار دهید.
 • سپس به آرامی زانو را خم کنید تا زمانی که در حالت نیم نشسته قرار بگیرید. در صورت لزوم، برای حفظ تعادل می‌توانید از یک صندلی استفاده کنید.
 • در حال انجام این ورزش، پشت شما باید کاملاً صاف باشد و سینه را به سمت بالا بگیرید. همچنین در حین حرکت، به سمت جلو خم نشوید.
 • در حالی که پاها را محکم روی زمین قرار داده‌اید، به مدت ۵ ثانیه در این حالت بمانید.
 • سپس به آرامی بدن را به سمت بالا بکشید تا کاملاً بیاستید و پشت شما صاف باشد.
 • برای شروع این حرکت را ده بار تکرار کنید و به آرامی آن را به سه ست ده تایی افزایش دهید.

کشش پا

تمرین کشش پا برای درمان زانو درد

این یک ورزش زانوی ساده است که عضلات چهار سر ران را تقویت می‌کند، جریان خون را افزایش داده و استرس را کاهش می‌دهد.

روش انجام این کار :

 • برای شروع، روی زمین نشسته و پاها را به سمت جلو بکشید.
 • با قرار دادن دست‌ها در دو طرف بدن، پشت را صاف نگه داشته و بدن را ثابت کنید.
 • اکنون، به آرامی یک پا را از زانو خم کرده تا زمانی که کشش را احساس کنید و اگر احساس درد داشتید، حرکت را متوقف کنید.
 • پاها را به مدت ۵ ثانیه در این حالت نگه داشته و سپس به آرامی تا جایی که امکان دارد، آن را صاف کرده و ۵ ثانیه دیگر نگه دارید.
 • این حرکت را ده بار تکرار کرده و سپس پا را عوض کنید.

استفاده از زانوبند

در بسیاری از موارد با تشخیص پزشک متخصص می‌توان از بریس‌های زانو استفاده نمود. این بریس‌ها درد زانو را به طور کامل رفع نمی‌کنند اما جزو کاهش دهنده‌های درد زانو تلقی می‌شوند.

جراحی

در موارد بسیار شدید، ممکن است پزشک، جراحی را پیشنهاد دهد. اگر پارگی مینیسک علت درد زانو و تضعیف آن باشد، ممکن است یک گزینه درمانی، جراحی لاپراسکوپی باشد. در این جراحی، پزشک از طریق یک برش کوچک و استفاده از اسکوپ، جراحی را انجام داده که این روش بر جراحی کاملاً باز زانو ترجیح داده می‌شود زیرا یک روش کم‌تهاجم است و دوران بهبودی و نقاهت کوتاه‌تری دارد. تعویض کامل مفصل زانو می‌تواند به دلایل ساییدگی، آرتروز یا آسیب شدید ایجاد شود.

اگر زانو درد مزمن دارید، به یاد داشته باشید که درد شما طبیعی نبوده و بخشی از روند اجتناب‌ناپذیر بالا رفتن سن نیست. پزشکانی هستند که می‌توانند به تشخیص علت درد کمک کرده و روش‌های درمانی مناسب شما را پیشنهاد می‌دهند. برای شروع، روی گزینه زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی