بریس پیش برنده RGO پس از آسیب نخاعی، آتروفی عضلانی یا فلج مغزی

بریس پیش برنده RGO (Reciprocating Gait Orthosis) یک دستگاه تخصصی است که بر اساس اصول حرکت رسیپروکال عمل می‌کند. این دستگاه به بیمار کمک می‌کند که در صورت خم شدن مفصل ران راست خود، با کمک کشش مفصل ران چپ، ثبات بیشتری به دست آورده و بتواند بدون کمک ایستادگی کند و راه برود. بریس پیش برنده RGO یک دستگاه بسیار مؤثر و نوآورانه است که به بازیابی تحرک در بیماران کمک می‌کند. فناوری پیشرفته این نوع بریس کمک می‌کند تا بیماران به راحتی راه رفتن کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کاربردها، انواع و روش عملکرد بریس پیش برنده، می‌توانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

بریس پیش برنده، یکی از مجهزترین وسایل کمکی برای ناتوانی افراد در راه رفتن و حرکت کردن است. این بریس به بیمار کمک می‌کند که بتواند مانند سابق خود راه برود و از زندگی لذت ببرد. کلینیک ارتوپدی فنی امید یکی از مجهزترین مراکز ساخت و تهیه‌ی ارتز و بریس‌های پا می‌باشد که پس از تشخیص آسیب و میزان محدودیت حرکتی بیمار، مناسب‌ترین نوع بریس را توصیه می‌کند و در تمام مراحل استفاده از آن همراه بیمار خواهد بود. در کلینیک امید، تمام مراحل قالب‌گیری و ساخت انواع ارتز و بریس‌ پا برای هر بیمار با جدیدترین روش‌ها و تحت نظر متخصصین باتجربه و حرفه‌ای انجام می‌شود. شما می‌توانید جهت تهیه ارتز و بریس مناسب از جمله بریس‌های پیش برنده و یا برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۰۲۱۶۶۰۱۵۲۱۱۰۲۱۶۶۰۱۴۱۵۸ تماس حاصل فرمایید.

بریس پیش برنده‌یا RGO 


بریس پیش برنده‌یا RGO

بریس پیش برنده RGO یک دستگاه ارتزی کامل (فول بادی) است که امکان چرخش لگن را فراهم می‌کند و از بیومکانیک طبیعی و نحوه‌ی راه رفتن انسان تقلید می‌کند یعنی چرخش فیزیولوژیکی هنگام راه رفتن. آموزش توان‌بخشی، زحمت و تلاش زیادی می‌خواهد و البته نیاز به تعهد، فداکاری و تشویق دارد.

بریس های پیش برنده مکانیکی که برای کارهای توان‌بخشی مورد استفاده قرار میگیرند، در طی سال‌های اخیر پیشرفت کرده‌اند و معمولاً از بریس های KAFO دو طرفه، بریس زانو، پا، مچ پا (همچنین HKAFO – بریس لگن، زانو، پا، مچ پا) با ترکیبی از مفاصل قفل کننده زانو، مفاصل ران و یک کمربند لگنی با قالب سفارشی و یک قسمت اضافی تا قفسه سینه تشکیل شده‌اند. در نوع معمول، مفاصل ران با کابل‌هایی متصل می‌شوند تا از خم شدن دو طرفه لگن به طور همزمان جلوگیری کنند. کشش مفصل ران در یک طرف، خم شدن مفصل ران در طرف دیگر از طریق کابل‌ها، الگوی راه رفتن متقابل مشخصی را ایجاد می‌کند.

کنترل پیشرفته‌ی بریس پیش برنده‌ی RGO با نرم‌افزار و موتورهای استپری (گام به گام) تقویت شده است. از اسکلت‌بندی‌های بیرونی، روز به روز بیشتر در توان‌بخشی با نتایج باورنکردنی به کار می‌روند. اسکلت‌بندی‌های بیرونی پیشرفته درجات مختلفی از تحریک عضلانی عملکردی را برای کاربران خود فراهم می‌کنند.

کاربرد بریس پیش برنده


بریس پیش برنده (RGO) در ابتدای ظهور خود، برای درمان کودکان مبتلا به اسپینا بیفیدا با میلومننگوسل (نقص ساختاری ستون فقرات در بدو تولد) طراحی شد. امروزه ملاحظات صورت گرفته در تغذیه بهتر قبل از تولد در سراسر جهان، منجر به کاهش این نوع نقایص مادرزادی شده است. اخیراً، با افزایش موارد تروما و آسیب در نخاع بر اثر سوانح رانندگی، سوانح صنعتی و کشاورزی و بیماری‌های عصبی مانند سیرنگوملیا (اختلالی که در آن کیست در داخل نخاع ایجاد می‌شود)، آتاکسی فردریش (یک بیماری ارثی است که باعث آسیب تدریجی به سیستم عصبی می‌شود)، فلج مغزی و دیستروفی عضلانی بیشتر در افرادی ظاهر می‌شود که می‌توان برای توان‌بخشی آن‌ها از نوعی بریس پیش برنده بهره گرفت. درجه ناتوانی کلیه این اختلالات فوق‌الذکر با سطح نقص متفاوت است.

آسیب نخاعی 

تا همین اواخر هم اکثر افرادی که دچار آسیب نخاعی می‌شدند، جان سالم به در نمی‌بردند، یا در بهترین حالت، به خاطر انقباضات غیرارادی، عفونت‌های متعدد و مشکلات تنفسی، عمر کوتاهی داشتند. با ایجاد پیشرفت‌هایی در اقدامات مراقبتی قبل از بیمارستان برای بیماران ترومایی و پیشرفت‌هایی در مراقبت‌های پزشکی، تعداد موارد نجات‌یافته از این آسیب‌ها در طی دو یا سه دهه گذشته به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

آسیب به نخاع منجر به از دست دادن احساس و ناتوانی در استفاده ارادی از عضلات می‌شود. از دست دادن عملکرد تقریباً با سطح عصبی آسیب که معمولاً توسط مهره‌هایی درست واقع در مجاورت سطح آسیب تعیین می‌شود، متفاوت است. به طور مثال مهره‌های C4 – C5 و T1 – T2… اگرچه، الگوی آسیب برای هر سطح همیشه ثابت نیست. در این آسیب‌دیدگی‌ها هر دو طرف بدن درگیر می‌شوند، اما لزوماً به طور متقارن نیستند. بریس پیش برنده‌یکی از بهترین ارتزها برای اطلاعات پس از آسیب نخاعی است.

اسپینا بیفیدا 

اسپینا بیفیدا (Spina bifida) (که به صورت تحت اللفظی به معنای “شکاف ستون فقرات” است)، بر اثر تکامل ناقص مغز، نخاع و یا مننژ (پوشش محافظ اطراف مغز و نخاع) رخ می‌دهد که منجر به بسته شدن معیوب ساختارهای استخوانی اطراف نخاع در حال رشد می‌شود. علت اصلی اسپینا بیفیدا در اثر عدم مصرف کافی اسیدفولیک و نوع رایجی از ویتامین B در رژیم غذایی مادر باردار است. چهار نوع اسپینا بیفیدا وجود دارد: مخفی، نقص لوله عصبی بسته، مننگوسل و میلومننگوسل.

مهره شکاف پنهان 

مهره شکاف پنهان (اکولتا) خفیف‌ترین و رایج‌ترین شکلی از اسپینا بیفیدا است که در آن یک یا چند مهره ناقص می‌باشند. نام “occulta” (اکولتا) که به معنای “پنهان” است، نشان می‌دهد که ناهنجاری یا وجود حفره و شکافی در ستون فقرات، توسط یک لایه از پوست پوشیده شده است. در فرد مبتلا به این نوع اختلال، اغلب اوقات یک تکه معلوم و قابل تشخیصی از مو در ناحیه‌ی پایین (لومبار) ستون فقرات وجود دارد. این فرم از اسپینا بیفیدا به ندرت باعث ناتوانی یا بروز علائمی می‌شود.

لوله عصبی بسته 

نقص لوله عصبی بسته، شکل دیگری از اسپینا بیفیدا است. این فرم از گروه متنوعی از نقایص نخاعی تشکیل شده است که در آن نخاع دچار بدشکلی چربی، استخوان یا غشاء می‌شود. در بعضی از بیماران علائم کمی وجود دارد یا هیچ علائمی ندارند. در برخی دیگر، این ناهنجاری باعث فلج ناقص همراه با اختلال در عملکرد دستگاه ادرار و روده می‌شود.

مننگوسل 

مننگوسل (Meningocele)، شکل سوم از نقص اسپینا بیفیدا است که در آن، مننژها از حفره‌های نخاع بیرون می‌آیند و ممکن است ناهنجاری توسط لایه‌ای از پوست پوشانده شود یا نشود. برخی از بیماران مبتلا به اسپینا بیفیدا ممکن است علائم کمی داشته باشند و یا علائمی نداشته باشند در حالی که برخی دیگر علائمی شبیه نقص لوله عصبی بسته را داشته باشند.

میلومننگوسل 

میلومننگوسل (Myelomeningocele)، فرم چهارم از نقص اسپینا بیفیدا و شدیدترین نوع آن است. این نقص زمانی رخ می‌دهد که نخاع در یک شکافی در ستون فقرات قرار گیرد و در نتیجه باعث فلج شدن جزئی یا کامل قسمت‌هایی از بدن شود که در زیر حفره‌ی نخاعی قرار دارند. ممکن است فلج آن‌قدر شدید باشد که فرد مبتلا، قادر به راه رفتن نباشد.

دیستروفی عضلانی

دیستروفی عضلانی، یک بیماری ارثی است که منجر به ضعف پیش‌رونده می‌شود. یک فرم این ناهنجاری که شبه هیپرتروفیک نام دارد، بیشتر در پسر بچه‌ها رخ می‌دهد و معمولاً در حدود زمانی که کودک شروع به راه رفتن می‌کند، تشخیص داده می‌شود. از دست دادن قدرت عضلانی به‌آرامی و پیش‌رونده رخ می‌دهد و بیمار کلاً تا دوران بلوغ خود دیگر مجبور می‌شود که از صندلی چرخ‌دار استفاده کند. نوع اصلی دوم از این بیماری، فاسیو اسکاپولو هومورا یا FSHD، هر دو جنس مؤنث و مذکر را تحت تأثیر قرار می‌دهد و معمولاً در دوره بلوغ شروع می‌شود. سرعت پیشرفت در این نوع به طور کلی کند است. تعدادی موارد ناهنجاری برگشت ناپذیر وجود دارد که علائمی مشابه دیستروفی عضلانی دارند. این موارد به عنوان آتروفی عضلانی و میوپاتی عضلانی نیز شناخته می‌شوند.

انواع مختلفی از ارتزها مانند بریس پیش برنده وجود دارد که می‌تواند در کمک به بیماران دیستروفی عضلانی، برای طولانی شدن توانایی جابجایی و به تعویق انداختن وابستگی کامل آن‌ها به صندلی چرخ‌دار، مفید واقع شود.

فلج مغزی

ارتز kafo

فلج مغزی (CP) یک اصطلاح جامع و گسترده‌ای است که شامل گروهی از مشکلات حرکتی غیر پیش‌رونده و غیرمسری است که باعث ناتوانی جسمی در روند رشد انسان، به ویژه در مناطق مختلف حرکتی در بدن می‌شود. تجویز بریس پیش برنده برای این اختلال مفید است زیرا می‌تواند ناهنجاری‌هایی در راه رفتن را از طریق طراحی یک باند لگنی سفت و سخت همراه با قسمت مفصلی در لگن بهبود بخشد. بریس پیش برنده ‌یا RGO، راه رفتن قیچی‌وار را کنترل می‌کند (یک ناهنجاری متداول در نحوه راه رفتن که در آن عضلات نزدیک کننده بر عضلات دور کننده در لگن غلبه می‌کنند). هنگام درمان و کار کردن بر روی فرد مبتلا به فلج مغزی، به غیر از نیاز به تعلیق، به کمک حمایتی توسط ژاکت کمری (LSO) هیچ نیازی نیست.

دیستروفی عضلانی 

 دیستروفی عضلانی، یک بیماری ارثی است که منجر به ضعف پیش‌رونده می‌شود. یک فرم این ناهنجاری که شبه هیپرتروفیک نام دارد، بیشتر در پسر بچه ها رخ می‌دهد و معمولاً در حدود زمانی که کودک شروع به راه رفتن می‌کند، تشخیص داده می‌شود. از دست دادن قدرت عضلانی به‌ آرامی و پیش‌رونده رخ می‌دهد و بیمار کلاً تا دوران بلوغ خود دیگر مجبور می‌شود که از صندلی چرخ‌دار استفاده کند. نوع اصلی دوم از این بیماری، فاسیو اسکاپولو هومورا یا FSHD، هر دو جنس مؤنث و مذکر را تحت تأثیر قرار می‌دهد و معمولاً در دوره بلوغ شروع می‌شود. سرعت پیشرفت در این نوع به طور کلی کند است. تعدادی موارد ناهنجاری برگشت ناپذیر وجود دارد که علائمی مشابه دیستروفی عضلانی دارند. این موارد به عنوان آتروفی عضلانی و میوپاتی عضلانی نیز شناخته می‌شوند.

انواع مختلفی از ارتزها مانند بریس پیش برنده وجود دارد که می‌تواند در کمک به بیماران دیستروفی عضلانی، برای طولانی شدن توانایی جابجایی و به تعویق انداختن وابستگی کامل آن‌ها به صندلی چرخ‌دار، مفید واقع شود.

ویژگی بریس پیش برنده 


ویژگی‌ها و مزایای بریس پیش برنده عبارت‌اند از:

 • ایجاد حداکثر ثبات در ناحیه لگن، زانو، کف پا و مچ پا.
 • می‌تواند از جنس پلاستیک، کامپوزیت‌های کربن، انواع ترکیبی ساخته شود.
 • سبک‌های مختلفی از مفاصل در این بریس ها برای قسمت لگن، زانو و مچ پا متناسب برای وضعیت هر بیمار وجود دارد.
 • این نوع بریس برای شرایطی مانند عدم تعادل عضلانی و یا ضعف، فلج، آسیب نخاعی، فلج مغزی، دیستروفی عضلانی و ام اس استفاده می‌شود
 • می‌تواند از جنس پلاستیک، کامپوزیت‌های کربن، انواع ترکیبی، چرم و فلز ساخته شود.

انواع 


انواع بریس پیش برنده‌

انواع بریس پیش برنده RGO عبارت‌اند از:

 • گزینه‌هایی برای مفصل لگن
 • دامنه حرکت آزاد، متغیر، انعطاف‌پذیر، کشش، نزدیک کردن، دور کردن
 • ثابت، قفل‌شده، متعادل و خنثی (Off-Set)
 • گزینه‌هایی برای مفصل زانو
 • زانوی آزاد، قفل‌شده (Drop lock)، کنترل وضعیت (Stance Control)، زانوی متعادل (Off-Set Knee)، ضمیمه‌ی کمکی (Extension Assist)
 • کنترل الکترونیکی، دامنه حرکت متغیر، دامنه حرکت ثابت
 • گزینه‌های مفصل مچ پا
 • ثابت، نیمه ثابت، مفصلی و لولا دار، دو عملکردی، دامنه حرکت متغیر، کف پا و خمیدگی انگشتان پا به عقب، کمک‌ها و نگه‌دارنده‌ها (Stops)

تمیز کردن و نگهداری 


بهترین راه برای تمیز کردن بریس پیش برنده‌ی RGO، اسپری کردن الکل به قسمت داخلی آن و خشک کردن آن برای از بین بردن چربی باقی مانده از بدن است. همچنین با پاک کردن آن با یک حوله مرطوب و صابون ضد باکتریال یا دستمال مرطوب ضد باکتری می‌توان آن را تمیز کرد.

برای مراقبت از این بریس، در آب غوطه‌ور نشوید و دستگاه را از گرمای زیاد دور نگه دارید تا از آسیب رساندن به پلاستیک آن جلوگیری شود.

نکاتی در مورد برس پیش برنده 


نکات و برخی مشکلات و راه حل آن‌ها در رابطه با بریس پیش برنده عبارت‌اند از:

 • بریس پیش برنده را همیشه باید با جوراب و کفش و همچنین نوعی پارچه روی پا پوشیده شود تا به عنوان یک رابط برای راحتی بهتر و گرفتن عرق بدن استفاده شود.
 • بهترین نوع کفش برای استفاده یک کفش ورزشی مناسب است که بندها یا چسب آن به خوبی از قسمت جلوی کفش کشیده می‌شوند. این ویژگی، قابلیت تنظیم را فراهم می‌کند و اجازه می‌دهد که قسمتی اضافی از دستگاه را در کفش جای دهید بدون اینکه کفش بیش از حد بزرگی برای پای مخالف داشته باشید. کفش‌های بدن‌سازی به درگیر شدن پا و ایمن‌سازی بریس KAFO کمک می‌کنند. به همین دلایل پوشیدن کفش رسمی و صندل توصیه نمی‌شود.
 • در صورت وجود هرگونه مشکل و سؤال، لطفاً با متخصص ساخت ارتزتان تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی