بریس زانو: نحوه بستن و انواع زانوبند طبی

مشکلات زانویی از جمله شایع‌ترین اختلالاتی هستند که افراد مختلف با آن‌ها روبرو می‌شوند. زانوها نقطه آسیب پذیری بالایی در بدن ما دارند، زیرا به طور مداوم وزن بدن را تحمل می‌کنند و در هنگام حرکت و فعالیت‌های روزمره فشار بر آن‌ها وارد می‌شود. آسیب دیدگی زانو در ورزشکاران و افرادی که فعالیت بدنی فراوان دارند، بسیار رایج است. همچنین، این مشکلات در افراد مسن نیز شایع می‌باشد زیرا زانوهای آن‌ها با گذر زمان قابلیت آسیب پذیری و تحلیل را دارند. عواملی مانند انجام فعالیت‌های سنگین مانند دویدن، وزن بدن زیاد یا پیری نیز ممکن است با بروز آسیب دیدگی زانو همراه باشد. برای محافظت از زانو و تقویت آن، استفاده از بریس زانو مفید است. بریس زانو می‌تواند در ترمیم آسیب دیدگی زانو کمک کند و در صورت افرادی که در معرض خطر آسیب دیدگی زانو هستند، به عنوان یک وسیله پیشگیری دائمی مورد استفاده قرار گیرد. بریس زانو در اشکال و اندازه‌های متنوعی وجود دارد و شما می‌توانید بر اساس نیازهای فردی خود، آن را انتخاب کنید. استفاده از بریس زانو می‌تواند در بهبود آرتروز، مشکلات عضلانی، آسیب دیدگی مزمن و حتی درد مزمن زانو مفید باشد. با توجه به کاربردهای گسترده بریس زانو، انواع مختلفی از آن در بازار موجود است تا به نیازهای افراد مختلف پاسخ دهد.

استفاده از بریس مخصوص درد زانو بر روی قدرت، انعطاف پذیری، تعادل و بهبود دامنه حرکات زانو و تمرکز دارد. انتخاب یک بریس مناسب یک اقدام بسیار مهم است و در این مرحله شما به کمک یک فیزیوتراپ نیاز خواهید داشت. متخصصان فیزیوتراپی در کلینیک سلامت امید علاوه بر درمان آسیب دیدگی زانو به ارزیابی قسمت پایینی بدن بستگی در نقاطی که ضعیف هستند و ممکن است در بروز مشکلات زانو نقش داشته باشند می‌‌پردازند. پزشکان کلینیک سلامت امید تجربه زیادی در تشخیص انواع بیماری‌های زانو دارند و در صورتی که شما به استفاده از بریس نیاز نداشته باشید روش‌های دیگری را پیشنهاد خواهند داد. اگر شما هر گونه سوالی در خصوص نحوه و زمان استفاده از بریس دارید یا سوالات دیگری به ذهن شما رسیده است متخصصان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند. پزشکان مادر کلینیک سلامت امید آماده خدمات رسانی به همه افرادی هستند که به دنبال یک بریس مناسب برای زانوی خود می‌باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک سلامت امید با شماره تلفن‌های ۰۲۱۶۶۰۱۵۲۱۱ ،۰۲۱۶۶۰۱۵۲۱۷ و ۰۲۱۶۶۰۱۴۱۵۸ تماس حاصل فرمایید.

 مزایای استفاده از بریس زانو چیست؟ 


بریس زانو با مزایای بسیار زیادی همراه است و در افرادی که دچار آسیب دیدگی زانو هستند می‌‌تواند به بهبود زانو کمک کند. بدون استفاده از بریس زانو مدت بیشتری طول می‌‌کشد تا آسیب دیدگی زانو بهبود پیدا کند و یا حتی ممکن است بدتر شود. در افرادی که زانوی آن‌ها آسیب دیده است اما به محافظت بیشتر از زانوی خود نیاز دارند بریس زانو ساده ترین روش برای جلوگیری از بروز آسیب دیدگی این عضو محسوب می‌‌شود. بریس زانو واقعا یک وسیله کاربردی است زیرا به شما کمک می‌کند بدون آنکه نگران آسیب دیدگی زانوی خود باشید به انجام فعالیت‌های دلخواه خود بپردازید.

چگونه بهترین بریس را برای بهبود درد زانو انتخاب کنیم؟ 


احساس درد در زانوها می‌تواند باعث محدود شدن توانایی شما برای کار کردن، راه رفتن و انجام دادن فعالیت‌های روزمره شود. این وضعیت می‌تواند یک تجربه ترسناک باشد اما با آموزش برای تقویت زانو، اصلاح سطح فعالیت جسمانی، استفاده از روش‌های کارآمد توانبخشی و استفاده از یک بریس مناسب برای کنترل درد این ناحیه می‌توان به تسریع فرایند بهبود کمک کرد. اگرچه شما می‌توانید به راحتی و بدون تجویز پزشک یک زانو بند مناسب را تهیه کنید خرید بریس زانو برای مواردی که زانو آسیب دیده است و یا به تازگی جراحی شده است باید با تجویز پزشک متخصص فیزیوتراپی انجام شود. در این حالت شما به یک برنامه جامع برای تشخیص و ارزیابی نیاز دارید زیرا استفاده از بریس نامناسب فقط می‌تواند باعث بدتر شدن مشکل زانو و طولانی شدن دوران بهبود شود. اکنون این سوال مطرح می‌شود که چگونه یک بریس مناسب تهیه کنیم؟

هدف از کاربرد بریس چیست؟ 

قبل از هر کاری به این سوال جواب دهید که چرا به دنبال تهیه یک بریس برای زانوی خود هستید؟ آیا می‌خواهید از آسیب دیدگی زانوی خود پیشگیری کنید یا اینکه استفاده از بریس بخشی از برنامه جامع کنترل درد است؟ اگر زانوی شما به تازگی جراحی شده و شما درد دارید به احتمال زیاد پزشک به شما توصیه کرده است که به متخصص فیزیوتراپی مراجعه کنید تا زانوی شما را ارزیابی کند و یک بریس مناسب را برای بهبود شرایطی که دارید تجویز نماید.

 سطح درد یا آسیب دیدگی زانو باید مشخص شود 

معمولا آسیب دیدگی زانو به دو دسته درد مزمن و درد حاد تقسیم می‌شود. منظور از آسیب دیدگی حاد زانو، شکستگی استخوان یا ترک برداشتن آن است و منظور از آسیب دیدگی مزمن، احساس درد به مدت طولانی حتی پس از بهبود آسیب دیدگی زانو است. به طور کلی در صورتی که درد شدید زانو بهبود پیدا نکند می‌تواند باعث بروز درد مزمن شود. متخصص فیزیوتراپی بر اساس سطح دردی که شما احساس می‌‌کنید به ارزیابی میزان ناتوانی زانو می‌‌پردازد سپس بر اساس نتایج بدست آمده از ارزیابی‌ها یک نوع بریس را برای شما تجویز خواهد کرد.

  • در ناپایداری گرید یک زانو معمولاً بریسی تجویز می‌شود که فاقد اجزای سخت است. این نوع بریس به صورت خفیف از زانو محافظت می‌کند و باعث گرم شدن این ناحیه می‌شود.
  • در ناپایداری گرید دو زانو معمولاً پزشک تجویز بریسی می‌‌پردازد که قطعات فلزی یا پلاستیکی سبک وزن دارد و گاهی اوقات برای محافظت بیشتر از زانو در هنگام انجام حرکات چرخشی بندهای اضافی دارد.
  • در ناپایداری گرید ۳ زانو معمولاً بریسی تجویز می‌‌شود که دارای مفصل پلاستیک یا فلزی است تا بتواند بهتر از زانو محافظت کند. آسیب دیدگی مزمن زانو و موارد پس از عمل جراحی معمولاً تحت عنوان آسیب دیدگی گرید ۳ در نظر گرفته می‌‌شوند.

 انواع مختلف بریس برای اختلالات خاصی کاربرد دارد 

به طور کلی چهار نوع بریس زانو وجود دارد که عبارتند از بریس محافظت کننده، بریس عملکردی، بریس توانبخشی و بریس پاتلوفمورال. بریس محافظت کننده به نحوی طراحی شده است که از زانو در هنگام انجام فعالیت جسمانی سنگین مانند فوتبال محافظت کند حال آنکه بریس عملکردی برای محافظت از زانوی آسیب دیده مورد استفاده قرار می‌گیرد. بریس مخصوص توانبخشی با هدف محدود کردن زانو در برابر حرکات خطرناک پس از عمل یا آسیب دیدگی این عضو طراحی شده است. بریس پاتلوفمورال برای سندروم درد پاتلوفمورال و کمک به بهبود حرکت کشکک و بهبود انعطاف پذیری آن روی سایر مفاصل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 بریس زانو چگونه عمل می‌کند؟ 


بریس زانو چگونه عمل می‌کند؟

انواع مختلف بریس عملکردهای متفاوتی دارند برخی از آن‌ها به نحوی طراحی شده‌اند که عملکردی شبیه گچ‌ گرفتن داشته باشند. این نوع بریس به خوبی از آن محافظت می‌‌کند و میزان فشاری که به زانو وارد می‌شود را کاهش می‌دهد تا این اندام بهبود پیدا کند. از این بریس برای افرادی که قبلاً نیز دچار آسیب دیدگی زانو شده‌اند استفاده می‌شود. سایر بریس‌ها عملکرد متفاوتی دارند به عنوان مثال بریس زانو که وزن کمی دارد با هدف بهبود مشکلات زانو و کاهش شدت آن طراحی شده است. اگر زانوی شما ضعیف است اما به انجام فعالیت‌های جسمانی سنگین می‌پردازید استفاده از بریس زانو که وزن زیادی ندارد می‌‌تواند بهتر از زانوی شما محافظت کند تا از بروز آسیب دیدگی پیشگیری گردد. در هر دو حالت هدف از استفاده از بریس زانو رفع فشار و رفع وزن اضافی از روی زانو است. در افرادی که دچار آسیب دیدگی زانو هستند پیشگیری از وارد شدن فشار به زانو در تسریع فرایند بهبود نقش مهمی را ایفا می‌‌کند زیرا وقتی وزن بدن به زانو منتقل شود زانو دچار آسیب دیدگی بیشتری خواهد شد. در مواردی که فرد تمایل به استفاده از ویلچر ندارد اما انجام ندادن هیچ کاری باعث آسیب دیدگی بیشتر زانو می‌‌شود استفاده از بریس زانو به یک گزینه ایده ‌آل تبدیل خواهد شد. افرادی که به مراقبت بیشتر از زانوی خود نیاز دارند تا بتوانند به انجام فعالیت‌های روزمره خود بپردازند استفاده از بریس زانو که وزن کمی دارد کاملاً مفید و کاربردی خواهد بود. استفاده از بریس زانو که از برخی نقاط خاص پا یا زانو محافظت می‌کند باعث می‌‌شود فشار کمتری به زانو وارد شود و در نتیجه ریسک آسیب دیدگی زانو کاهش خواهد یافت.

 انواع بریس زانو  


اگر شما ورزشکار هستید یا آن که در دوران پیری قرار دارید برای راه رفتن و انجام دادن فعالیت جسمانی فشار زیادی به زانوی شما وارد می‌شود. هر چه میزان فعالیت جسمانی شما بیشتر باشد ریسک بروز آسیب دیدگی زانو افزایش خواهد یافت. انجام دادن برخی کارهای ساده از قبیل پایین آمدن از پله‌ها می‌‌تواند باعث احساس درد و ناراحتی شود. هنگامی ‌که شما از پله‌ها پایین می‌رود به علت ضربه وارد شده به زانو، این عضو چهار برابر بیشتر از حالت عادی وزن بدن را تحمل می‌‌کند یعنی وزن بدن فشار ۴ برابری به زانو وارد می‌کند. در این شرایط بدون استفاده از یک محافظ مناسب، آسیب دیدگی زانو می‌‌تواند باعث کاهش توانایی حرکتی این اندام شود یا آن که درد در این ناحیه را بدتر نماید. تحقیقات انجام شده نشان داده است که بریس زانو و استفاده از کفی طبی در کاهش میزان درد، سفتی زانو و کاهش می‌زان دوز داروهای مصرفی بسیار موثر است. بریس زانو انواع مختلفی دارد که در بخش زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 زانو بند 

زانو بند معمولا برای کاهش تورم و یک راه حل درمانی برای بهبود درد پاتلوفمورال مورد استفاده قرار می‌گیرد. زانو بندها معمولاً از یک پد محافظ که روی کشکک قرار می‌گیرد و چند عدد برند تشکیل شده‌اند تا به خوبی روی زانو قرار بگیرند. این نوع بریس باعث به وجود آمدن گرما و فشار در ناحیه زانو می‌‌شوند اما ضرورتا باعث افزایش پایداری زانو نخواهند شد.

 پد زانو  

پد زانو یک وسیله محافظت کننده است که دور زانو قرار می‌گیرد و از آسیب دیدگی زانو در هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی جلوگیری می‌کند. پد زانو هم مانند زانو بند باعث ثابت شدن زانو نمی‌شود اما از میزان ریسک بروز آسیب دیدگی زانو در هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین از قبیل دوچرخه‌ سواری، اسکیت و مواردی از این قبیل می‌کاهد. معمولاً پد زانو پوسته بیرونی سفتی دارد و دارای پد اضافی است که روی زانو را می‌پوشاند و تعدادی بند دارد که دور پا قرار می‌گیرند.

 بند زانو 

این ابزار محافظت کننده به نحوی طراحی شده است که از میزان درد زانو ناشی از انجام فعالیت‌های روزمره یا فعالیت‌های ورزشی بکاهد. این بریس سودمند مفصل زانو را فشار می‌‌دهد تا از میزان درد در زانو کاسته شود و حالت زانو اصلاح گردد. فشاری که توسط این نوع بریس به زانو وارد می‌شود به شما برای احساس راحتی بیشتر کمک خواهد کرد.

 بریس پاتلوفمورال 

این نوع بریس برای تسکین درد ناشی از ناپایداری پاتلا یا اصلاح حالت راه رفتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. بریس پاتلوفمورال در هنگام انجام فعالیت‌های جسمانی و ورزشی به تنظیم فشاری که به زانو وارد می‌شود می‌پردازد و باعث تسکین درد خواهد شد. بریس پاتلوفمورال معمولاً برای در رفتگی استخوان کشکک، تاندونیت کشکک، سندروم درد پاتلوفمورال، نامناسب بودن حالت زانو در هنگام راه رفتن و مواردی از این قبیل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 بریس مفصلی 

معمولاً این نوع بریس به ورزشکاران توصیه می‌‌شود که دچار آسیب دیدگی رباط هستند تا از آن محافظت کند و باعث افزایش میزان پایداری زانو شود. این نوع بریس باید فقط با تجویز پزشک مورد استفاده قرار بگیرد. بریس مفصلی دارای چند عدد چسب و بند است تا به خوبی اطراف زانو قرار بگیرد و چند بازویی فلزی دارد که به کاهش درد کمک می‌کند. این بریس برای مواردی که فرد آرتروز خفیف دارد یا دچار پارگی غضروف یا کشیدگی رباط شده است بسیار سودمند است.

 بریس سفارشی

بریس سفارشی بر اساس شرایط فرد ساخته می‌شود. این نوع بریس پس از انجام معاینات اولیه و تشخیص مشکل بیمار سفارش داده می‌شود. تا این قسمت از مقاله انواع مختلفی از بریس مخصوص زانو را به شما معرفی کردیم اما تاکید می‌‌کنیم که بهترین و عاقلانه ترین کار این است که بریس زانوی خود را با مشورت پزشک یا متخصص فیزیوتراپی سفارش دهید.

ویژگی‌های یک بریس مناسب زانو چیست؟  


از آنجایی که بریس مخصوص زانو انواع مختلفی دارد مشخص کردن برخی موارد به عنوان ویژگی‌های برتر یک بریس برای زانو کار دشواری است. پزشک بر اساس وضعیت زانوی شما و انتظاراتی که دارید یک نوع بریس خواص را برای شما تجویز خواهد کرد با این حال باید در هنگام تهیه بریس زانو به چند نکته مهم توجه کنید.

 سیستم محافظت کننده بریس  

سیستم محافظت کننده بریس مهمترین عاملی است که در تهیه بریس زانو باید به آن توجه کنید. در صورتی که بریس فاقد چنین قابلیت قابلیتی باشد عملاً کاربردی ندارد. اگر بریس زانو طراحی نامناسبی داشته باشد یا از موادی که کیفیت پایینی دارند ساخته شده باشد نمی‌تواند نتایج مطلوبی را به وجود بیاورد. البته این جمله بدین معنا نیست که استفاده کمتر از مواد مورد نیاز برای تهیه بریس به معنای پایین بودن کیفیت آن است. برخی از انواع بریس ساده فقط شامل تعدادی بند هستند که زیر کشکک بسته می‌شوند و کارایی بالایی دارند. سایر انواع بریس زانو به نحوی ساخته شده‌اند که یک بخش از بالا را به طور کامل بپوشانند. اگرچه سایز بریس ضرورتا به معنای کیفیت بالا یا پایین بریس نیست نوع مواد مورد استفاده و میزان محافظت از زانو از مشخصات یک بریس خوب محسوب می‌‌شوند.

 میزان راحتی 

میزان راحتی شما در هنگام استفاده از بریس یک عامل مهم در تعیین کیفیت بریس زانو است. از آنجایی که بریس زانو به نحوی طراحی شده است که در هنگام استراحت و انجام فعالیت جسمانی سنگین مورد استفاده قرار بگیرد نباید باعث محدود شدن توانایی شما برای انجام دادن برخی کارهای خاص شود. باید از استفاده از بریسی که به خوبی روی زانو قرار نمی‌گیرد و شما را اذیت می‌کند خودداری کنید زیرا نه تنها تاثیر چندانی در بهبود مشکل زانوی شما ندارد تجربه ناخوشایندی را نیز به وجود خواهد آورد.

 داشتن ظاهر مناسب  

نکته آخر اینکه بریس زانو باید ظاهر مناسبی داشته باشد به نحوی که شما مجبور نباشید آن را زیر شلوار خود پنهان کنید. اگر آسیب دیدگی زانو شما شدید نیست می‌توانید اقدام به تهیه بریسی نمایید که بدون دردسر آن را زیر لباس یا روی شلوار خود بپوشید و بریس به خوبی روی زانوی شما قرار بگیرد.

 آیا بریس باید با تجویز پزشک تهیه شود؟  


پاسخ این سوال منفی است و شما می‌توانید پس از مراجعه به پزشک متخصص برای ارزیابی مشکل زانوی خود بدون تجویز او نیز به تهیه بریس بپردازید.

 باید از چه نوع بریسی استفاده کرد؟ 


انتخاب بهترین نوع بریس به شرایط زانو و اهداف و نیازهای شما بستگی دارد. بهترین کار این است که شما به یک متخصص مراجعه کنید تا پس از انجام ارزیابی‌های لازم شما را در خصوص تهیه یک بریس مناسب راهنمایی کند. به طور کلی بریسی که وزن کمی دارد بهترین گزینه برای افرادی است که می‌خواهند از زانوی خود بیشتر محافظت کنند و بریس سنگین تر برای افرادی که دچار آسیب دیدگی زانو هستند بسیار سودمند است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی