پاهای کودکان مشابه پاهای بزرگسالان نیستند. پاهای نوزادان و کودکان نوپا نرم و قابل انعطاف هستند زیرا استخوان‌ها هنوز به طور کامل تشکیل نشده‌اند. این بدان معنی است که پای آن‌ها می‌تواند راحت‌تر از پای کودکان بزرگتر به عنوان مثال با کفش‌های خیلی تنگ آسیب ببیند. سلامت پای کودکان شما بخش مهمی از سلامت و رفاه آن‌هاست. عادت‌های مراقبت از سلامت پای کودکان را یاد بگیرید تا کودکان خود را به شروع درست هدایت کنید و به آنها کمک نمایید تا از مزایای پا و مفاصل سالم در تمام طول زندگی خود لذت ببرند.

سلامت پای کودکان شما مانند سایر اعضای او به توجه کافی نیاز دارد. پاهای کودکان دارای پوست لطیف و حساسی است. والدین باید از نشانه‌های مربوط به بیماری پای کودکان اطلاعات خوبی به دست آودند تا بتوانند بیماری پای فرزند دلبندشان را به موقع تشخیص دهند. متخصصین با تجربه ما در کلینیک سلامت پا امید با ارائه بهترین خدمات مربوط به پا، با توجه به وضعیت پای فرزند شما می‌توانند بهترین روش درمان را به شما پیشنهاد دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزو نوبت می‌توانید با شماره‌‌های 66015211 - 66015217 - 66014158 تماس حاصل فرمائید.

مشکلات رایج پای کودکان


بیشتر مشکلات جزیی پا در کودکان خود به خود اصلاح می‌شوند، اما اگر در مورد هر یک از مشکلات زیر نگران هستید، با پزشک خود درباره سلامت پا نوزاد و کودک خود صحبت کنید.

پای پرانتزی

پای پرانتزی

قبل از سن دو سالگی، بیشتر بچه‌ها در هنگام ایستادن، دارای پاهای پرانتزی یا فاصله کوچکی بین زانوها و مچ پا هستند. اگر فاصله بین زانوها بدتر شده یا به خودی خود برطرف نشده، با پزشک خود مشورت کنید. این وضعیت می‌تواند نشانه‌ای از ریکیت (ناهنجاری استخوانی) باشد، گرچه این بیماری بسیار نادر است.

پای ضربدری

پای ضربدری

پای ضربدری وضعیتی است که کودک با زانوهای چسبیده به هم می‌ایستد در حالی که بین مچ پاها فاصله وجود دارد. بین سنین دو تا چهار سال، فاصله تا 6 سانتی متر (حدود 2.5 اینچ) طبیعی است. پای ضربدری اغلب تا سن شش سالگی برطرف می‌شود.

چرخش پنجه پا به داخل

چرخش پنجه پا به داخل

چرخش پا به داخل، پنجه کبوتری نیز شناخته می‌شود. در این حالت پاهای کودک به سمت داخل می‌چرخند. این وضعیت معمولا در سن هشت یا نه سالگی اصلاح می‌شود و معمولا درمانی برای سلامت پای کودکان مورد نیاز نیست.

چرخش پنجه به بیرون

چرخش پنجه به بیرون

چرخش پنجه به بیرون حالتی است که در آن پاها به سمت بیرون می‌چرخند. این حالت معمولا خود به خود اصلاح می‌شود و در اغلب موارد نیاز به درمان وجود ندارد.

صافی کف پا

صافی کف پا

صافی کف پا در کودکان شایع است، اما لزوما مشکل نیست. شکل‌گیری قوس کف پا در سن 6 یا 7 سالگی تثبیت خواهد شد. با این حال، اگر صافی کف پا باعث درد یا تاثیر بر روی راه رفتن یا دیگر فعالیت‌های او شده است، فرزندتان را نزد پزشک ببرید.

بیماری سیور

بیماری سیور

بیماری سیور معمولا به سندرم پاشنه دردناک شناخته می‌شود، که اغلب بر کودکان از لحاظ ورزشی فعال، تأثیر می‌گذارد. بیماری سیور به عنوان یک اختلال رشد، شامل درد مکرر یا گاه به گاه در زیر یا پشت پاشنه پا می‌باشد. اگر برای سلامت پا اطفال درمان به موقع انجام نشود، کودکان مبتلا به این بیماری ممکن است با بدتر شدن بیماری به لنگیدن دچار شوند.

پا چنبری

پا چنبری

پا چنبری معمولا در هنگام تولد اتفاق می‌افتد و می‌تواند از طریق سونوگرافی تشخیص داده شود. درمان حدود یک هفته پس از تولد با تکنیک گچ‌گیری خاصی انجام می‌شود. این گچ برای دو ماه اول روی پاهای نوزاد تازه متولد شده می‌ماند و سپس کفش‌های طبی مخصوص تا سن 4 سالگی استفاده می‌شود. برخی از کودکان نوپا نیاز به یک نوار ویژه نیز برای تحرک و قدم زدن دارند.

اتصال استخوان‌های قوزک پا

اتصال استخوان‌های قوزک پا

اتصال استخوان‌های قوزک پا معمولا کودکان بزرگتر بین 8 تا 13 ساله را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این وضعیت از رشد مفاصل ناشی می‌شود که از طریق پل استخوانی در هم ادغام می‌شوند. علائم می‌تواند شامل درد و خشکی باشد که به طور چشمگیری علاقه کودک به فعالیت و بازی را کاهش می‌دهد.

پینه پا (بیرون زدگی شست پا)

پینه پا

پینه پا در کودکان همانند بزرگسالان بسیار رایج است. بیرون‌زدگی شست پا به علت افزایش حرکت ناحیه قوس پا، ایجاد می‌شود که منجر به برآمدگی در داخل قوزک پا می‌شود. پینه پا می‌تواند دردناک باشد و اغلب منجر به انحراف انگشت شست پا به سمت انگشت دوم می‌شود. پوشیدن مداوم کفش نیز می‌تواند درد را افزایش دهد و انجام فعالیت و ورزش را به شدت محدود کنند.

نکاتی برای درمان مشکلات پای کودکان


درمان مشکلات پای کودکان

مهم است که از زمانی که کودک متولد می‌شود، به سلامت پاهای نوزادان توجه شود تا مشکلات پیش رو تحت درمان قرار گیرد. این راهنمایی‌ها می‌توانند به تضمین رشد موفق و سلامت پای کودکان کمک نماید.

با دقت به پاهای نوزاد خود نگاه کنید

در جستجوی هر چیز غیر معمول باشید. مشکلاتی که در هنگام تولد متوجه آن‌ها می‌شوند ممکن است به خودی خود برطرف نشوند. درمان زود هنگام اغلب می‌تواند ناهنجاری‌هایی از جمله پا چنبری را بهبود بخشد. گچ گرفتن پای چنبری در عرض چند روز پس از تولد اغلب می‌تواند از نیاز به جراحی جلوگیری کند.

پاهای نوزاد خود را محکم نبندید

مجکم بستن پا می‌تواند مانع از حرکت آزادانه کودک شما شود و حتی می‌تواند رشد نرمال را به تاخیر بی‌اندازد. لگد زدن و حرکت دادن پاها به اطراف باعث تقویت عضلات و آماده سازی برای راه رفتن می‌شود. باشگاه‌های ورزشی برای کودکان نیز می‌توانند به تقویت پاهای کوچک آن‌ها کمک کنند.

به کودک نوپای خود اجازه پا برهنه رفتن بدهید

وقتی بچه‌ها برای اولین بار شروع به قدم زدن می‌کنند، بدون کفش راه رفتن در خانه برای رشد طبیعی آن‌ها مناسب است. راه رفتن پا برهنه یا تنها پوشیدن جوراب، عضلات پا را تقویت می‌کند و به رشد عملکرد چنگ زدن انگشتان پا کمک می‌کند. به علاوه، کودک نوپای شما از لمس سطوح مختلف مانند فرش رنگارنگ و یا سرامیک خنک در زیر پای خود احساس لذت خواهد کرد.

مراقب راه رفتن مداوم روی پنجه باشید

معمولا هنگامی که بچه‌ها شروع به راه رفتن می‌کنند، راه رفتن روی انگشتان پا طبیعی است، اما اگر کودک پس از 2 سالگی بیش از حد بر روی انگشتان پا راه می‌رود، به پزشک متخصص اطفال اطلاع دهید. راه رفتن پیوسته روی پنجه می‌تواند با فلج مغزی، دیستروفی عضلانی یا سایر مشکلات عصبی مرتبط باشد.

ناخن‌های شست را صاف کوتاه کنید

این کار به جلوگیری از درد ناخن شست در حال رویش کمک خواهد کرد. علائم رشد ناخن به داخل انگشت شامل درد، قرمزی و تورم است. اگر دچار فرو رفتن ناخن به داخل انگشت شدید، درد را با قرار دادن کمی پنبه بین پوست و ناخن در حال رشد کاهش دهید. سپس به متخصص اطفال مراجعه کنید. یک درمان ساده در مطب می‌تواند با خیال راحت مشکل را برطرف کند.

پاها را تمیز و خشک نگه دارید

جلوگیری از عفونت‌های باکتریایی و قارچی با رعایت بهداشت مناسب شروع می‌شود. پاهای کودک را به طور کامل در زمان حمام بشویید. پس از آن، بین انگشتان پا را به خوبی خشک کنید تا از ابتلا به پای ورزشکاران، یک عفونت قارچی که در رطوبت رشد می‌کند، جلوگیری گردد.

از آسیب به پا جلوگیری کنید

پابرهنه راه رفتن خارج از منزل و بر روی پیاده روی کثیف، پاهای کودک را در معرض خطر زخم شدن، بریدگی و آسیب‌های شدید قرار می‌دهد. مشکل اصلی در فصل تابستان برای کودکان و نوجوانان بریدگی و فرو رفتن اشیای خارجی در پا است. یکی دیگر از مشکلات بالقوه زگیل کف پا می‌باشد، وضعیتی ناشی از یک ویروس که از طریق بریدگی‌ها و یا شکاف‌های روی پوست به خود پا منتقل می‌شود. استفاده از کفش در حین بازی در محیط پیاده‌رو یا محیط‌های خطرناک می‌تواند از این مشکل جلوگیری کند.

نشان دهید و بگویید

کودکان با تقلید، یاد می‌گیرند. پاها را به درستی تمیز و خشک کنید و از فرزند خود بخواهید همین کار را انجام دهد. همچنین چگونگی کوتاه کرده ناخن‌ها را به او نشان دهید تا از مشکلات ناخوشایند جلوگیری شود. بسیاری از مشکلات پا در بزرگسالان در دوران کودکی شروع می‌شود.

نکات مربوط به کفش و جوراب


هنگام خرید کفش همواره کودکتان را با خود ببرید. پاهای کودکان هر بار نیاز به اندازه گیری دارد، زیرا به سرعت رشد می‌کنند. کفش‌های بسیار تنگ می‌توانند باعث ایجاد تاول، زگیل، پینه و یا ناخن داخل گوشت شوند که می‌توانند عفونت کنند. اگر فرزند شما دائما کفش‌های خود را در می‌آورد، هشداری است که ممکن است نشان دهنده راحت نبودن کفش‌ها باشد. نکاتی در مورد کفش و جوراب کودکان وجود دارد:

  •  اطمینان حاصل کنید که کودکان به صورت روزانه از جوراب‌های نخی تازه استفاده می‌کنند و کفش‌های آن‌ها در طول شب هوا می‌خورد، این کار می‌تواند به کاهش مشکلات پوستی کمک کند.
  •  هنگام انتخاب کفش برای کودکان، باید حدود 1 سانتیمتر فضای رشد بین بلندترین انگست پا و انتهای کفش وجود داشته باشد. کفش همچنین باید با شکل طبیعی پا، به ویژه در اطراف انگشتان متناسب باشد.
  •  همواره طول و پهنای هر دو پای کودک را اندازه گیری کنید. توجه داشته باشید که پای چپ و راست کودک به طور دقیق یک اندازه نیستند.
  •  هرگز کفش یک کودک را برای فرزند بعدی نگذارید.
  •  سایش ناهموار پاشنه کفش ممکن است نشان دهنده یک مشکل پا باشد که باید با یک پزشک یا متخصص اطفال مورد بررسی قرار گیرد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس