میخچه‌ها و پینه‌‌ها نواحی سخت و دردناک پوست هستند که اغلب در واکنش به فشار یا سایش روی پاها ایجاد می‌شوند. آنها زمانی که پوست تلاش می‌کند ناحیه‌ی اصلی ناشی از آسیب، فشار یا سایش را حفاظت کند، رخ می‌دهند. میخچه و پینه خطرناک نیستد اما می‌توانند باعث تحریک شوند. این عارضه در بین افرادی که کفش‌های تنگ نامناسب می‌پوشند، پاهای عرق‌ریز دارند و آنهایی که هر روز برای مدت زمان طولانی می‌ایستند، رایج‌تر است. این عارضه بر زنان بیشتر از مردان تاثیر می‌گذارد. در صورتی که میخچه یا پینه خیلی دردناک است، یا اگر فرد مبتلا به دیابت، پوست نازک و شکننده، یا مشکلات گردش خون است، بهتر است با پزشک مشورت کند. با درمان مناسب، میخچه و پینه می‌توانند برداشته شوند اما ممکن است بدون تغییر سبک زندگی یا تغییرات در کفش بازگردند.

میخچه‌ها و پینه‌ها به طور معمول مضر نیستند، اما گاهی اوقات ممکن است به عفونت‌ها یا زخم‌های پوستی، به ویژه در افراد مبتلا به دیابت و افرادی که دچار گردش خون ضعیف در پا هستند، منجر شوند. بیماران با گردش خون ضعیف، پوست حساس و شکننده و یا مشکلات عصبی و بی‌حسی در پاها باید با پزشک خود صحبت کنند و نباید در خانه خود درمان شوند. پزشکان ما در کلینیک سلامت پا امید با کادری مجرب قادر به ارائه روش‌های درمانی برای پینه و میخچه پای شما هستند. آنها همچنین با ارائه کفش و کفی طبی مناسب از به وجود آمدن این بیماری جلوگیری می‌کنند. برای کسب اطلاعات ببیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۶۶۰۱۵۲۱۱ - ۶۶۰۱۵۲۱۷ - ۶۶۰۱۴۱۵۸ تماس حاصل فرمایید.

پینه چیست؟


پینه بخشی از پوست است که به دلیل سایش، فشار یا تحریک، سخت و ضخیم شده است. آنها اغلب روی پاها ایجاد می‌شوند، اما می‌توانند بر روی دست، آرنج یا زانو نیز رخ دهند. پینه‌ پا اغلب مایل به زرد یا کم رنگ هستند. آنها هنگام لمس ناصاف هستند، اما چون پوست ضخیم است، ممکن است در مقایسه با پوست اطراف آن نسبت به لمس کمتر حساس باشند.
پینه‌‌ها اغلب بزرگ‌تر و پهن‌تر از میخچه‌ها هستند و لبه‌های کمتری دارند. آنها معمولا جایی که پوست بارها در برابر چیزی مانند، استخوان، برخی از موارد کفش و یا زمین ساییده می‌شود، ظاهر می‌شوند. پینه‌ پا معمولا در ناحیه استخوانی درست زیر انگشتان پا، نواحی پوستی که وزن فرد را در هنگام راه رفتن در بر می‌گیرد، شکل می‌گیرند.

میخچه چیست؟


میخجه نوعی از پینه است که از پوست مرده تشکیل می‌شود. آنها معمولا روی سطوح صاف و بی‌موی پوست، به ویژه در بالا و یا در کنار انگشتان پا تشکیل می‌شوند. آنها معمولا کوچک و دایره‌ای هستند و دارای مرکز واضح مشخصی هستند که می‌توانند سخت یا نرم باشند. میخچه‌های سخت، کوچک هستند و در نواحی سفت و سخت پوست، جایی که پوست ضخیم شده است یا جایی که پینه‌ها هستند و در نواحی استخوانی پوست، تشکیل می‌شوند. میخچه‌های نرم نسبتا سفید رنگ، با بافتی لاستیک مانند هستند. آنها معمولا بین انگشتان پا، در نواحی مرطوب و عرق‌ریز پوست رخ می‌دهند.

دلایل و عوامل خطر


عوامل خطر زیر با افزایش شیوع پینه پا و میخچه پا مرتبط هستند:

 •  هر چیزی که فشار یا اصطکاک روی پوست ایجاد می‌کند.
 •  کفش‌هایی که بیش از حد تنگ و یا بیش از حد پاشنه بلند هستند، که باعث فشار می‌کنند.
 •   درزی که در کفش به طور بدی قرار داده شده و با پا اصطحکاک ایجاد می‌کند.
 •  جوراب‌های نامناسب
 •  نپوشیدن جوراب
 •  راه رفتن پابرهنه به طور منظم، که پوست برای محافظت از خود ضخیم‌تر می‌شود.
 •  اقدامات مکرر مانند دویدن یا راه رفتن به روشی خاص
 •  سنین بالا، زیرا بافت چربی کمتری در پوست وجود دارد، که به معنی لایه‌گذاری کمتر و خطر بالاتر ایجاد پینه پا به ویژه در گودی پا است.

پینه‌ها اغلب در کف پاها ظاهر می‌شوند، اما اصطکاک و فشار نیز می‌توانند باعث ایجاد پینه‌ها در دست‌ها شود. افرادی که اغلب دوچرخه سواری می‌کنند یا از ابزار دستی بدون استفاده از دستکش استفاده می‌کنند می‌توانند دچار پینه شوند. زانو زدن یا قرار دادن آرنج روی میز به طور مکرر می‌تواند باعث به وجود آمدن پینه در زانوها و آرنج‌ها شود. بیرون زدگی شست پا، انگشت چکشی و سایر مشکلات و ناهنجاری‌های شست پا خطر ایجاد پینه پا و میخچها را افزایش می‌دهند.

نشانه‌ها و علائم پینه پا و میخچه


پینه‌ها و میخچه‌ها می‌توانند باعث شوند فرد احساس کند روی سنگ راه می‌رود. نشانه‌ها و علائم میخپه پا و پینه زیر ممکن است نشان دهنده این باشند که پینه پا یا میخچه پا وجود دارد:

 •  برآمدگی سخت و بالا آمده
 •  ناحیه‌ی ضخیم و زبر پوست
 •  پوستی که پوسته پوسته و خشک یا پوسته پوسته و مومی شکل است.
 •  درد یا حساسیت در زیر پوست

افراد مبتلا به دیابت، نوروپاتی محیطی و بیماری شریانی محیطی باید به طور ویژه مراقب باشند.

تشخیص


پزشک کف پاها را برای میخچه و پینه کف پا بررسی خواهد کرد و در مورد شیوه‌ی زندگی شخص از او سوال می‌پرسد و ممکن است کفش شخص را نیز بررسی کند. اگر پزشک شک کند که ممکن است مشکل ساختار استخوانی زمینه‌ای وجود داشته باشد، ممکن است بیمار را برای گرفتن اشعه‌ی ایکس و احتمالا جراحی ارجاع دهد.

درمان میخچه پا و پینه


حذف کردن پوست اضافه

پینه یا میخچه پا را در آب گرم به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه فرو ببرید، سپس ناحیه را با سنگ پا سوهان کنید. حرکات دایره‌ای یا جانبی به حذف پوست مرده کمک می‌کند.

اسید سالیسیلیک

درمان استاندارد برای میخچه و پینه پا، اسید سالیسیلیک است که در درمان زگیل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسید سالیسیلیک یک کراتولیتیک است که به این معنی می‌باشد که پروتئین یا کراتین که باعث ایجاد میخچه و پوست مرده اطراف آن می‌شوند را از بین می‌برد. اسید سالیسیلیک در کرم، پدها و ضمادها موجود است یا می‌توان آن را با استفاده از یک اپلیکاتور یا یک قطره چکان استفاده کرد. پس از استفاده، روی پوست سفید خواهد شد و بافت مرده می‌تواند برداشته شود. اسید سالیسیلیک غلظت‌های مختلفی دارد. دوزهای قوی‌تر ممکن است سریع‌تر کار کنند، اما به نسخه نیاز دارند.

پد محافظ یا کفی طبی

کفش‌ها و جوراب‌های مناسب، پد‌ها و یا کفی‌های محافظ و دیگر اقدامات مراقبت از خود می‌توانند کمک کنند. برش‌های فومی یا سیلیکونی ممکن است بین انگشتان پا به منظور کاهش فشار روی میخچه مورد استفاده قرار گیرد. کفی‌های طبی پدهای کفش سفارشی ساخته شده هستند که درون کفش قرار می‌گیرند، که به افراد مبتلا به بدشکلی زمینه‌ای کف پا کمک می‌کنند.

پماد آنتی بیوتیک

اگر عفونت یا خطر ابتلا به عفونت وجود دارد، پزشک ممکن است پماد آنتی بیوتیک تجویز کند. پوست قرمز و متورم در اطراف پینه یا میخچه پا می‌تواند نشان دهنده‌ی عفونت باشد.

ملاحظات


هنگام درمان پینه پا و میخچه در خانه، مهم است که به موارد زیر توجه کنید:

 •  پوست بیش از اندازه را حذف نکنید، زیرا این می‌تواند به درد و عفونت منجر شود.
 •  افراد مسن‌تر و افرادی که مبتلا به دیابت هستند، نباید در خانه کف پاهای خود را بخراشند، یا سوهان بکشند، زیرا این کار می‌تواند منجر به عفونت‌هایی شود که درمانشان دشوار است و می‌تواند به زخم بر روی پوست منجر شود. قبل از استفاده از اسید سالیسیلیک، بیماران باید با پزشک مشورت کنند، زیرا این نیز می‌تواند باعث زخم شود.
 •  هرگونه برش یا تراشیدن پوست بهتر است توسط پزشک انجام شود.
 •  ممکن است تراشیدن منظم و مکرر مورد نیاز باشد، زیرا ممکن است پینه یا میخچه مجددا ظاهر شود.

پیشگیری


اقدامات زیر ممکن است به کاهش خطر ابتلا به پینه و میخچه پا کمک کند:

 •  هر شب پا را با صابون و آب بشویید. از یک لیف سایشی استفاده کنید.
 •  بعد از شستن و خشک شدن پاها، یک کرم مرطوب کننده‌ی مخصوص پا استفاده کنید. از لوسیون بدن استفاده نکنید.
 •  کفش و جوراب سایز مناسب بپوشید با درزهایی که به پوست نمی‌مالند و اصطحکاک ایجاد نمی‌کنند.
 •  در اواخر روز کفش بخرید، زمانی که پاها در بزرگترین اندازه خود هستند، زیرا پاها با پیشرفت روز ورم می‌کنند.
 •  در صورت بروز هر گونه درد پا یا سوزش پوست، با آن مدارا کنید.
 •  برای معاینه‌ی منظم به متخصص پا مراجعه کنید.
 •  هنگام چیدن ناخن انگشتان پا، صاف ببرید و ناخن زاویه و گوشه نداشته باشد.
 •  به طور منظم از سنگ پا و یا سوهان پا استفاده کنید و پوست سفت را به آرامی حذف کنید.
 •  هر روز جوراب‌های تمیز بپوشید و از پودر تالک برای جلوگیری از عرق کردن استفاده کنید.
 •  هنگام استفاده از ابزار، دست‌ها را با دستکش‌های ملایم و یا با استفاده از دستگیره‌های ابزار محافظت کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس
× مشاوره در واتساپ