طول عمر مفصل زانوی مصنوعی (۱۵ تا ۲۰ سال)

اگر آرتروز شدید زانو دارید، تعویض کامل مفصل زانو ممکن است یک گزینه‌ی درمانی مناسبی باشد. تعویض مفصل زانو باعث می‌شود بیماران با درد کمتری یا بدون درد به فعالیت روزمره خود برگردند. اما، مفصل زانو مصنوعی برای همیشه ماندگار نیست. قطعات مفصل زانو مصنوعی از پلاستیک و فلز ساخته شده‌اند. با گذشت زمان، آن‌ها می‌توانند درست مانند لاستیک کفش‌ها یا لاستیک‌های دوچرخه فرسوده شوند. طول عمر مفصل زانو مصنوعی، واقعاً به کیفیت پروتزها، سطح فعالیت و کیفیت جراحی بستگی دارد. در ادامه‌ی مطلب در این مورد بحث بیشتری شده است.

طول عمر مفصل زانوی مصنوعی چقدر است؟


ممکن است سوالاتی مانند “چقدر طول عمر مفصل زانوی مصنوعی است؟” و “آیا جراحی تعویض مفصل زانو ارزشش را دارد؟” ممکن است شما را مضطرب کننده یا نگران کننده ببینید. در حقیقت، طول عمر مفصل زانوی مصنوعی معمولاً تا ۱۵ تا ۲۰ سال است و پس از آن ممکن است نیاز به جایگزینی دیگری باشد. این مدت زمان ممکن است متفاوت باشد و به عوامل مختلفی مانند فعالیت فیزیکی، وزن بدن، سن، و عوامل دیگر بستگی داشته باشد.

درباره ارزش جراحی تعویض مفصل زانو، این بستگی به شرایط شخصی شما دارد. اگر درد و محدودیت‌های شدید در زانوی آسیب دیده تجربه می‌کنید و کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، جراحی تعویض مفصل زانو ممکن است ارزشش را داشته باشد. با این حال، قبل از تصمیم‌گیری نهایی، مهم است با پزشک خود مشورت کنید و جزئیات جراحی، مزایا، معایب و پیش‌بینی‌های آن را بررسی کنید.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که جراحی تعویض مفصل زانو نیازمند فرآیند پسابرگردانی و توانبخشی طولانی است و ممکن است نیاز به تلاش و تمرینات فیزیکی مداوم داشته باشد. همچنین، همه موارد منجر به نتایج یکسان نمی‌شوند و نتایج واقعی برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد. بنابراین، مشورت با پزشک شما و بررسی شرایط خاص شما می‌تواند بهترین راهنمایی در مورد ارزش جراحی تعویض مفصل زانو باشد.

طول عمر مفصل زانوی مصنوعی

تصمیم برای جایگزینی زانو (تعویض کامل یا جزئی مفصل زانو) به طور قابل توجهی زندگی را تغییر می‌دهد. اما برای موثر بودن و افزایش میزان رضایت بیمار از جراحی، توانبخشی پس از آن لازم و ضروری است. به طور معمول این شامل کار منظم با فیزیوتراپیست تا حدود ۶ ماه است. برای به حداکثر رساندن نتایج جراحی، حداقل یک سال زمان لازم است.

چه عواملی در طول عمر مفصل زانوی مصنوعی موثر است؟


طول عمر یک مفصل زانوی مصنوعی به طور معمول ۲۰ سال می‌باشد. با این حال، طول عمر مفصل زانوی مصنوعی ممکن است بسته به عوامل مختلفی متفاوت باشد، که ممکن است آن را کوتاه یا طولانی مدت کند. برخی از عواملی که ممکن است بر دوام مفصل مصنوعی زانوی شما تأثیر بگذارند عبارتند از:

  • وضعیت سلامت بدن: موفقیت آمیز نبودن جراحی تعویض مفصل زانو می‌تواند گاهاً در ناحیه‌ای که استخوان و پروتز به هم متصل است رخ دهد. اگر قبلاً مفصل زانو را تعویض کرده‌اید، توصیه می‌شود برای به تأخیر انداختن زوال استخوان و التهاب مفصل، سلامت کلی خود را به دقت کنترل کنید. چاقی عاملی است که می‌تواند به طور قابل توجهی طول عمر مفصل زانوی مصنوعی شما را کوتاه کند. اگر مفصل زانوی مصنوعی نیاز به تحمل وزن بیشتری داشته باشد، سریع‌تر فرسوده می‌شود. در نتیجه، اگر اضافه وزن دارید، باید یک برنامه کاهش وزن در نظر بگیرید که می‌تواند در طولانی شدن طول عمر مفصل زانوی مصنوعی بسیار کارآمد باشد.
  • سطح فعالیت: مفصل مصنوعی زانو می‌تواند طی سال‌ها شل شود. هرچه بیشتر از آن استفاده کنید، سریع‌تر فرسوده می‌شود. شما باید از دویدن و پریدن و همچنین هر گونه فعالیت که می‌تواند اجزای مفصل زانو را تحت تأثیر قرار دهد، خودداری کنید.
  • مهارت‌های جراح: مهارت و تجربه جراح ارتوپدی در طول عمر مفصل زانوی مصنوعی بسیار مهم است. بنابراین، توصیه می‌شود که در مورد گزینه‌های خود به طور گسترده تحقیق کرده و برای عمل خود یک جراح با تجربه را انتخاب کنید.
  • کیفیت مفصل مصنوعی زانو: شما باید در مورد گزینه‌های مربوط به مواد پروتز به دقت تحقیق کنید تا در مورد بهترین کیفیت موجود تصمیم بگیرید، که طول عمر بیشتر برای مفصل زانوی مصنوعی شما را تضمین کند.

در جراحی تعویض کامل زانو چه اتفاقی می‌افتد؟


در جراحی تعویض مفصل زانو، غضروف‌های آسیب دیده و بافت‌های استخوانی از کشکک زانو خارج می‌شوند و پروتزهای پلاستیکی یا فلزی درجه یک جایگزین می‌شوند که به عنوان مفصل عمل می‌کنند. این روش برای تسکین درد و بازیابی عملکرد طبیعی مفصل در نظر گرفته شده است. عملکرد زانوی تعویض شده تقریباً به خوبی زانوی طبیعی قبلی است اما ممکن است مدتی طول بکشد تا بیمار با زانوی جدید سازگار شود.

بهبودی بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو چقدر طول می‌کشد؟


عمل جراحی تعویض مفصل زانو

روند توانبخشی مناسب مهم است تا شما با مفصل زانو سازگار شوید و به زندگی فعال خود بازگردید. این نه تنها در طولانی مدت موثر است بلکه به شما کمک می‌کند تا به سرعت و به درستی از جراحی بهبود یابید.

با پیشرفت در فناوری پزشکی، طی یک روز پس از جراحی، متخصص ارتوپدی شما را به ایستادن و راه رفتن با تجهیزات کمکی مانند عصا یا واکر وا می‌دارد.

فیزیوتراپیست شما نقش بسیار کلیدی در روند بهبودی و توانبخشی دارد. تلاش این است که تا آنجا که ممکن است از مفصل جدید استفاده کنید و بنابراین یک برنامه ورزشی برای تقویت عضلات آماده می‌کند. در طی ۲ تا ۳ روز پس از جراحی، متخصص ارتوپدی و فیزیوتراپی شما را مجبور می‌کند تا در مسافت‌های کوتاه قدم بزنید، ۲ تا ۳ پله بالا بروید، زانو را تا زاویه خاصی خم کنید و فعالیت‌های روزانه مانند حمام و استفاده از توالت را با کمترین کمک انجام دهید.

در بیشتر موارد، بیماران ممکن است ۶ تا ۸ هفته طول بکشد تا بیشتر فعالیت‌ها را مانند گذشته با یک مفصل زانو طبیعی انجام دهند. بهبودی کامل و بازیابی مجدد قدرت کامل ممکن است از شش ماه تا یک سال طول بکشد. ۹۰٪ افرادی که تعویض مفصل زانو را انجام می‌دهند، از کیفیت زندگی بهتری برخوردار می‌شوند.

برای بهبودی سریع‌تر انجام و در نظر گرفتن موارد زیر به بیمار توصیه می‌شود:

برای بهبود سریع‌تر، فعال باشید

معمولاً اگر همه چیز خوب پیش برود، انتظار می‌رود بیمار پس از جراحی تعویض کامل زانو، ۲ تا ۳ روز در بیمارستان بماند. پزشک از روز بعد از عمل بیمار را به انجام برخی حرکات تشویق می‌کند. بیمار باید بتواند بدون هیچ گونه حمایتی طی دو تا سه هفته بعد از عمل جراحی راه برود.

بیماران می‌توانند فعالیت‌هایی را که قبلاً قادر به انجام آن‌ها نبودند، ظرف مدت یک سال انجام دهند. رعایت یک سبک زندگی فعال و ورزش منظم در بازیابی سریع قدرت مفصل مفید خواهد بود.

تعیین اهداف واقع بینانه

زانوی مصنوعی اگرچه بسیار نزدیک به زانوی طبیعی است اما محدودیت‌های خاصی دارد. به اندازه زانوی طبیعی خم نمی‌شود.

همچنین، ممکن است انجام فعالیت‌هایی مانند زانو زدن، پریدن، دویدن و کارهای سنگین سخت باشد. ممکن است درگیر شدن در ورزش‌های تماسی توصیه نشود. صحبت با جراح ارتوپد قبل از انجام این کار مهم است.

خطرات شکستگی مفصل مصنوعی و آسیب رساندن به بافت‌های اطراف تا حد زیادی وجود دارد! احساس درد یا درد هنگام شروع فعالیت‌ها معمول است.

برخی از بیماران از گرفتگی و خشکی مفصل پس از پیاده‌روی طولانی مدت یا دوچرخه سواری شکایت دارند. تعداد کمی از بیماران حتی احساس گرما در اطراف زانوها دارند، که در این صورت بیمار می‌تواند از یک کیسه یخ یا برای تسکین از داروهای ضد درد بدون نسخه پزشک استفاده کند.

وزن خود را تحت بررسی قرار دهید

حفظ وزن سالم بسیار مهم است. افزایش وزن می‌تواند باعث ساییدگی زودتر مفصل شود، حتی ممکن است باعث شود مفصل مصنوعی تحت فشار نادرست شکسته شود. از آنجایی که زانوها وزن کامل بدن را تحمل می‌کنند، حفظ وزن سالم مهم است تا زانوها تحت فشار کمتری قرار بگیرند.

خطر عفونت

بیمارانی که تحت تعویض مفصل زانو قرار می‌گیرند در معرض خطر عفونت بیش از حد معمول مانند سایر جراحی‌ها هستند. روش جراحی معمولا خطر عفونت را به همراه دارد. ممکن است به بیمار توصیه شود قبل از هرگونه اقدام تهاجمی آنتی بیوتیک مصرف کند. میکروب‌هایی که به مایعات بدن دسترسی دارند می‌توانند به راحتی شکوفا شوند و باعث ایجاد عفونت شوند.

بنابراین توصیه می‌شود قبل از انجام هرگونه روشی که احتمال قرار گرفتن در معرض میکروب‌ها وجود دارد، آنتی بیوتیک مصرف کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی