تزریق اوزون به زانو برای درمان آرتروز و ترمیم بافت آسیب ‌دیده مفصل

درد زانو و آرتروز میلیون‌ها نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری شایعترین علل عدم تحرک در افراد بالای ۵۵ سال است. درد زانو می‌تواند بر روی هر مفصل بدن (کوچک یا بزرگ) تأثیر بگذارد. علم پزشکی اقدامات مختلفی را برای مقابله با درد زانو در نظر گرفته است. این موارد شامل مسکن، کورتیکواستروئید، تزریق اپیدورال، جراحی و غیره است. همه این اقدامات به طور موقت درد را تسکین می‌دهند. علاوه بر این، هنگامی‌ که برای مدت طولانی استفاده می‌شود، این روش‌ها اغلب با عوارض جانبی همراه هستند. یکی از روش‌های موثر و غیر جراحی برای مقابله با درد همراه با مفاصل و غضروف‌ها، اوزون درمانی است. تزریق اوزون به زانو یک درمان دائمی‌ برای انواع مختلف دردهای مزمن زانو است. بیایید درباره این روش شگفت انگیز تسکین درد زانو بیشتر بدانیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی درمان تزریق اوزون به زانو، نحوه‌ی انجام تزریق و یا برای رزرو نوبت در کلینیک امید می‌توانید با شماره تلفن‌های ۰۲۱۶۶۰۱۴۱۵۸۰۲۱۶۶۰۱۵۲۱۱ تماس حاصل فرمایید.

تزریقات اوزون زانو برای چه مواردی استفاده می‌شود؟


تزریقات اوزون زانو برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

ما در فعالیت‌های روزمره، حتی ورزش، به طور منظم به بافت‌ها و مفاصل زانو آسیب می‌رسانیم. وقتی بافت زانو آسیب ببیند، فاکتورهای رشد، سلول‌های بلاست و سلول‌های بنیادی را به خود جلب می‌کند. این سلول‌ها به ترمیم ناحیه آسیب دیده زانو کمک می‌کنند. برخی از آسیب‌های زانو هستند که تلاش سول‌های ترمیم کننده در این روند طبیعی به طور موثر با مشکل مواجه می‌شود. این آسیب‌های زانو سپس مزمن می‌شوند و باعث اختلال در عملکرد نه تنها در ناحیه آسیب دیده زانو بلکه اغلب در مناطق مجاور بدن می‌شوند. این ناحیه با کاهش استفاده از اکسیژن برای بهبودی رو به رو می‌شود، به این معنی که ساختار آسیب دیده زانو دچار کمبود اکسیژن شده است و برای استفاده به اندازه کافی برای بهبود در تلاش است. به زبان ساده، اگر اکسیژن ناحیه مجدداً تأمین شود، این امر به تسهیل بهبود و بازسازی کمک می‌کند دقیقاً همانطور که قرار بود انجام شود.

ساختارهای رایجی که در فرآیند ترمیم آسیب دیده، معمولاً کاهش دریافت اکسیژن را تجربه می‌کنند، شامل رباط‌ها، تاندون‌ها و غضروف‌ها هستند. دلیل این امر این است که رباط‌ها و تاندون‌ها دارای خونرسانی ضعیفی هستند و اکسیژن به صورت کافی به آنها تامین نمی‌شود. اکسیژن عنصر اساسی برای بهبودی است و به همین دلیل این ساختارها برای بهبودی خود تلاش می‌کنند، اما در مقایسه با عضلات که خونرسانی فراوانی دارند، قدرت خونرسانی کمتری دارند. یک مسئله دیگر درباره زانو، کاهش جریان خون با گذر زمان و افزایش سن است.

به همین دلایل، تزریق اوزون به زانو می‌تواند موجب تسکین مشکلات زیر شود:

  • درد مفاصل از هر نوع
  • آرتروز
  • بورسیت
  • آسیب به رباط‌ها
  • آسیب به غضروف‌ها
  • هر نوع التهاب در مفصل یا اطراف آن
  • درد زانو پس از جراحی

چگونه تزریق اوزون به درمان آرتروز زانو کمک می‌کند؟ 


چگونه تزریق اوزون به درمان آرتروز زانو کمک می‌کند؟

در سال‌های اخیر، تزریق‌های اوزون داخل مفصلی به دلیل توانایی مطالعه شده در جلوگیری از جراحی پر خطر برای تعویض مفصل زانو، در جامعه پزشکی اعتبار خود را به دست آورده اند. تحقیقات خاصیت تسکین دهنده درد، ضد التهاب و بازسازی کننده اوزون را برای افرادی که از آرتروز زانو رنج می‌برند، ثابت کرده است. در این درمان طبیعی، از اوزون پزشکی و مواد مغذی خاصی برای ترمیم و بازسازی غضروف‌ها، در کنار سایر ساختارهای زانو که دچار تحلیل رفتن یا درد و ضعف شده اند، استفاده می‌شود. دلیل تحلیل رفتن غضروف این است که یکی از ساختارهای بدن است که منبع خون ندارد. وقتی پوست خود را می‌برید، به دلیل داشتن منبع خون، بهبود یافته و رشد می‌کند. متاسفانه غضروف‌ها از این ویژگی خوب برخوردار نیستند. اکسیژن جز اصلی موجود در خون ما است که به ترمیم و بازسازی بافت بدن کمک می‌کند. اوزون پزشکی نوعی اکسیژن غلیظ است و در مطالعات نشان داده است که اوزون تزریق شده پزشکی سلول‌های بنیادی را تحریک می‌کند. این‌ها سلول‌های اصلی هستند که بدن برای ترمیم و بازسازی بافت آسیب دیده بدن از جمله غضروف استفاده می‌کند. سلول‌های بنیادی تحریک شده به صورت سلول‌های پیش ساز مزانشیمی‌ به نام کندروبلاست‌ها ذخیره می‌شوند و سپس به کندروسیت تبدیل می‌شوند. این سلول‌ها عناصر سازنده غضروف هستند. تزریق اوزون نشان داده است که نه تنها باعث کاهش درد، التهاب و تحریک رشد غضروف می‌شود، بلکه باعث ترمیم و تقویت رباط‌های داخل زانو می‌شود که در اثر بی ثباتی ناشی از آرتروز تحت فشار بیشتری در مفصل قرار گرفته اند. تقویت و تثبیت فرآیند ترمیم سلولی مفصل زانو به طور کلی توسط افزایش فعالیت اوزون پزشکی انجام می‌شود و در اکثر موارد، منجر به کاهش قابل توجه درد و سفتی می‌شود. اوزون پزشکی طبیعتاً دارای خواص ضدباکتری است، بنابراین از نظر تزریق دارو، یکی از روش‌های ایمن‌ترین است. سابقه ایمنی بی‌عیب و نقص آن باعث شده است که هزاران پزشک و متخصص در سراسر جهان اکنون آن را به عنوان یک جایگزین مؤثر و غیرتهاجمی برای جراحی خطرناک تعویض مفصل زانو انتخاب کنند. برای درک کامل نحوه کار اوزون پزشکی، ابتدا باید درک کنید چه عواملی باعث درد مزمن می‌شوند.

اوزون چگونه برای درد زانو تزریق می‌شود؟ 


بسته به نیاز و وضعیت بیمار می‌توان اوزون را به روش‌های زیادی استفاده کرد. در اینجا برخی از روش‌های استفاده پزشکان از آن برای درد زانو آورده شده است.

  • تزریق: اوزون می‌تواند مستقیماً به مفاصل زانو تزریق شود که به آن پرولوزون گفته می‌شود. مستقیماً التهاب، آسیب / جراحت بافت و درد را هدف قرار می‌دهد. نشان داده شده است که پرولوزون باعث بهبود تشکیل کلاژن، کاهش درد مفاصل و تأخیر در نیاز به مداخله جراحی می‌شود.
  • درمان داخل وریدی: با تزریق وریدی، پزشک خون بیماران را می‌کشد، آن را با اوزون غنی می‌کند و سپس از طریق داخل وریدی دوباره به بدن او وارد می‌کند. این روش درمانی برای بسیاری از بیماری‌ها عالی است و می‌تواند یک روش قدرتمند برای تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش درد و بهبود انرژی باشد.

پاسخ به درمان 


پاسخ به تزریق اوزون زانو از فردی به فرد دیگر متفاوت است و همچنین به عوامل دیگری مانند سطح و نوع آسیب یا درد زانو و توانایی بهبودی فرد بستگی دارد. بسته به شرایط درد زانو، برخی از افراد ممکن است فقط به دو یا سه جلسه درمان نیاز داشته باشند، در حالی که افراد مبتلا به درد مزمن و ریشه دار زانو ممکن است مجبور شوند دوره‌های طولانی تری برای درمان داشته باشند.

تزریق اوزون زانو بسته به نحوه پاسخ بدن شما هر یک تا دو هفته انجام می‌شود. هنگامی ‌که تزریق اوزون زانو انجام شد، درمانگر شما تخمین تقریبی از میزان تزریقات درمانی را برای درمان دائمی ‌ارائه می‌دهد.

آیا تزریق اوزون زانو بی خطر است؟


بیشتر بیماران اغلب نگران ایمنی تزریق اوزون زانو هستند. در حالی که، این روش از فرم طبیعی اکسیژن برای تحریک ترمیم و بهبود استفاده می‌کند. هیچ استروئید، مسکن یا جراحی را شامل نمی‌شود و بهبودی طبیعی ایجاد می‌شود. بنابراین، طبیعی ترین و ایمن ترین راه برای مقابله با شرایط دردناک زانو است.

هزینه تزریقات داخل مفصلی و اوزون چه مقدار است؟


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی