۵ عوارض نشستن به شکل w در کودکان، اصلاح و آموزش صحیح نشستن

نشستن به شکل W به موقعیتی اشاره دارد که کودک زانوهای خود را خم می‌کند و باسنش را روی زمین قرار می‌دهد، در حالی که پاها را در خارج از لگن به سمت بیرون قرار می‌دهد. در این حالت، پای کودکان شکل حرف W انگلیسی را تشکیل می‌دهد.

کودکان در طول فرآیند یادگیری حرکت و راه رفتن، اغلب به طور طبیعی در این موقعیت قرار می‌گیرند و از آن خارج می‌شوند. این اتفاق ممکن است در هنگام سینه خیر رفتن رخ دهد، که کودک مکثی دارد و سپس به حالت ایستاده برمی‌گردد و دوباره در حالت نشسته W قرار می‌گیرد. این رفتار به طور کلی نگران‌کننده نیست و برای بسیاری از کودکان طبیعی است.

با این حال، برخی از کودکان به صورت عادت به نشستن به شکل W امتناع نشدن می‌کنند و این را به عنوان موقعیت مطلوب خود انتخاب می‌کنند. علت دقیق این رفتار ممکن است متنوع باشد و هر کودک ممکن است دلایل خاص خود را برای انتخاب این موقعیت داشته باشد. این مسئله نیازمند بررسی و توجه والدین است تا علت این رفتار را بهتر درک کنند و در صورت لزوم، مشاوره حرکتی متخصص را جستجو کنند.

چرا نشستن به شکل W بد است؟


کودکان به دلایل مختلف به شکل W می‌نشینند. رایج‌ترین دلیل اینکه کودکان وضعیت نشستن W را انتخاب می‌کنند آسان بودن آن است! برای نشستن به شکل W، حداقل قدرت تنه و فعال شدن عضله اصلی لازم است. کودکانی که، تون عضلانی کمتری دارند و قدرت تنه آن‌ها کاهش می‌یابد، اغلب این وضعیت را انتخاب می‌کنند زیرا استقامت بیشتری نسبت به سایر موقعیت‌های نشسته دارند.

دلیل دیگر اینکه کودکان حالت نشسته W را انتخاب می‌کنند، ثابت بودن آن است! نشستن به شکل W پشتیبانی گسترده‌ای به کودکان می‌دهد و آنها را برای بازی بسیار پایدار می‌کند. بر خلاف سایر حالت‌های نشستن که احتمال افتادن کودک وجود دارد، کودکان معمولاً در حالت نشسته W نمی‌افتند. آن‌ها همچنین نیازی به استفاده از واکنش‌های تعادل، هنگام نشستن به شکل W ندارند زیرا به دلیل پشتیبانی گسترده، دستان آنها را برای بازی و اکتشاف آزاد می‌کنند.

می‌توان گفت تقریباً همه کودکان نشستن به شکل w را خواهند داشت. اگر فرزند شما از حالت نشسته W به عنوان موقعیت انتقالی (مثلاً بین نشستن و سینه خیز رفتن) استفاده می‌کند، هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

عوارض نشستن به شکل w


عوارض نشستن به شکل w

اگر متوجه شدید که کودک شما به مدت طولانی در طول بازی به شکل w نشسته است، باید کودک خود را برای نشستن به حالت دیگری تشویق کرده و موقعیت‌های جایگزین را به کودک خود بیاموزید. در اینجا به چندین عوارض نشستن به شکل W و تأثیرات طولانی مدت آن اشاره شده است:

ضعیف شدن هسته اصلی بدن 

اگر کودک شما به طور مداوم به شکل W نشسته است، در طول بازی عضلات اصلی خود را درگیر نمی‌کند. این می‌تواند تأثیرات طولانی مدت بر وضعیت و تعادل او داشته باشد.

تضعیف مفاصل ران / دررفتگی لگن و ران

اگر کودک شما سابقه دیسپلازی مفصل ران دارد، هرگز نباید در وضعیت W باشد. این وضعیت به ران‌ها، زانوها و مچ پا فشار وارد می‌کند و می‌تواند منجر به رشد غیرطبیعی مفاصل ران شود.

عدم یادگیری مهارت خط متقاطع

وضعیت نشسته W چرخش تنه و وزن بدن را محدود و دستیابی کودکان به سراسر بدن را دشوار می‌کند. این می‌تواند تأثیرات پایدار بر واکنش‌های تعادل و مهارت‌های هماهنگی داشته باشد.

عدم تمایل به استفاده از دست مخالف 

همانطور که گفته شد وضعیت نشستن W چرخش تنه را محدود می‌کند، به این معنی که دست راست تمایل به انجام وظایف در سمت راست بدن و دست چپ تمایل به انجام وظایف در سمت چپ بدن دارد. استفاده از دست برای سمت مخالف بدن، برای تمرین مهارت نوشتن و رشد مهارت حرکتی مهم و ضروری است.

سفتی عضلات پا 

وقتی کودک در حالت نشسته W قرار دارد، پاها “قفل” می‌شوند، به این معنی که عضلات پاها، آنطور که باید دراز و کوتاه و یا حرکت داده نمی‌شوند. این می‌تواند منجر به گرفتگی در ناحیه باسن، زانو و مچ پا و همچنین رشد ضعیف مهارت حرکتی شود.

اگر متوجه شده‌اید که فرزند شما در حین بازی و یا خوابین به شکل w است، در اینجا چند راهکار آسان آورده شده است که می‌توانید برای دلسرد کردن کودک و یا اصلاح موقعیت نشستن از آن‌ها استفاده کنید.

چگونه میتوان W نشستن کودک را اصلاح کرد؟ 


چگونه می‌توان W نشستن کودک را اصلاح کرد؟

کودکانی که در حالت W قرار می‌گیرند، به تدریج خود را به راحتی از این موقعیت خارج می‌کنند. در بیشتر موارد نیازی به اصلاح آن‌ها نیست. اما اگر کودک خود را به طور مداوم و برای مدت طولانی در همان وضعیت می‌بینید، باید به این موضوع توجه کنید.

موقعیت‌های نشستن جایگزین را به آنها بیاموزید. هر یک از موارد زیر بر نشستن به شکل w ترجیح داده می‌شود:

  • دراز کردن پاها: نشسته با پاهای صاف و کشیده به جلو.
  • قرار دادن پاها کنار هم به یک سمت: نشستن در حالی که هر دو زانو خم شده و در یک جهت قرار دارند.
  • نشستن حلقهای: نشسته با پاها در جلو و هر دو زانو به شکل حلقه خم می‌شوند.
  • چهار زانو نشستن: در حال چهار زانو نشستن، زانوها خم شده پاها زیر آن جمع می‌شوند.
  • نشستن روی صندلی یا چهار پایه:. این یک تکنیک عالی برای کودکانی است که هنگام نشستن روی زمین اصرار زیادی برای نشستن به شکل W دارند.

اگرچه این موقعیت‌های جایگزین نشسته ممکن است در ابتدا ناخوشایند باشند، اما با تقویت عضلات اصلی آن‌‌ها، راحت‌تر به مدل‌های جایگزین عادت می‌کنند. استفاده از ترکیبی از این حالت‌های نشسته می‌تواند به بهبود تعادل و کشش عضلات کودک شما کمک کند.

صرف نظر از اینکه از کدام موقعیت‌های نشسته استفاده می‌شود، توجه داشته باشید که کودک شما چند بار به دستان خود به جلو تکیه یا به دیوار تکیه داده است. سعی کنید خم شدن ثابت در هر حالت نشسته را به حداقل برسانید تا عضلات هسته تقویت شوند.

نکات دیگری نیز وجود دارد که به اصلاحات نشستن W کمک می‌کند:

  • مرتباً به کودک خود یادآوری کنید که “پاهایش را درست کند“. به کودکان خود بگویید که که هنگام نشستن مطمئن شوید می‌توانید انگشتان پا را ببینید. این امر مانع از آن می‌شود که پاها پشت سرشان قرار بگیرند، همانطور که در نشستن W اتفاق می‌افتد.
  • در جایی بازی کنید که کودک شما مرتباً موقعیت خود را تغییر میدهد تا مانع از این شود که او وقت زیادی را روی زمین به شکل w نشسته باشد.

اگر سوال یا نگرانی دیگری دارید، همیشه می‌توانید نشستن W و تأثیرات طولانی مدت آن را با پزشک متخصص اطفال خود در میان بگذارید. اگر کودک شما زیر ۳ سال است، ممکن است درمان زودهنگام موثر باشد.

چرا نشستن W برای کودکان مبتلا به فلج مغزی خطرناک است


نشستن به شکل w معمولاً در سنین ۲-۶ سالگی اتفاق می‌افتد. به طور کلی مسئله بزرگی نیست زیرا بیشتر کودکان با بزرگتر شدن، از این حالت نشستن تغییر پیدا می‌کنند. اما، از آنجا که کودکان مبتلا به فلج مغزی ممکن است با تون عضلانی غیرطبیعی، وضعیت بد بدن، حرکات غیرقابل کنترل، تعادل و هماهنگی دست و پنجه نرم می‌کنند، نشستن W می‌تواند به طور قابل توجهی در رشد آن‌ها، اختلال ایجاد کند. برای به حداقل رساندن تأثیرات مضر W نشستن، مداخله زودهنگام لازم است. هرچه زودتر به اصلاح یک عادت بد پرداخته شود، درمان آن آسان‌تر خواهد بود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی