کمربند LSO: مزایا ،نحوه بستن و استفاده از ارتز طبی سخت LSO

اگر شما نیز به یک نوع اختلال، ناهنجاری یا مشکل احتمالی نخاعی مبتلا شده باشید که می‌تواند از طریق استفاده از ابزار پشتیبانی خارجی به شما کمک کند، پزشک متخصص شما ممکن است استفاده از بریس کمر یا گردن را توصیه کند. استفاده از بریس یک روش ایمن و غیر تهاجمی برای جلوگیری از مشکلات آینده یا کمک به شما در بهبود شرایط فعلی ارائه می‌دهد. استفاده از بریس ها بسیار مورد قبول است. آن‌ها ابزار مؤثر در درمان اختلالات ستون فقرات هستند. در حقیقت، بیش از ۹۹٪ پزشکان ارتوپدی استفاده از آن‌ها را بسیار موثر می‌دانند. بیش از ۳۰ نوع کمربند برای اختلالات ستون فقرات در دسترس است. شایع ترین انواع بریس برای کمر، کمربند ارتوز سخت (LSO)می‌باشد.

 

ارتوز کمری سخت (LSO) چیست؟

 

تکنولوژی های نامحدود، تجربه درمان طیف گسترده ای از آسیب ها و ناهنجاری های ستون فقرات از جمله مدیریت شکستگی، پشتیبانی بعد از عمل، مدیریت مشکلات گردن و مدیریت درد را دارد. متخصصان ارتوپدی در کلینیک سلامت امید مناسب ترین بریس را برای نیازهای ستون فقرات شما تعیین می کنند. براساس تجویز بیمار، یادداشت ها و ترجیحات پزشک و تشخیص پزشک، پزشکان با بالاترین سطح “خارج از قفسه” یا ارتزهای سفارشی نخاعی که ضروری به نظر می رسد، بیمار را پشتیبانی می کنند. پزشکان وقت می گیرند تا توضیح دهند که بریس شما چه فایده ای دارد و چگونه بطور مناسب و ایمن آن را تنظیم کرده و آن را در بیاورید. کلینیک سلامت امید همچنین انواع و اقسام متنوعی از بریس ها را برای زنان و مردان ارائه می‌دهد که دارای بریس هایی از اندازه معمولی تا بزرگ می‌باشد که برای درمان منابع مختلف درد کمر طراحی شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های ۰۲۱۶۶۰۱۵۲۱۱ – ۰۲۱۶۶۰۱۴۱۵۸ تماس حاصل فرمایید.

 

ارتوز کمری سخت (LSO) چیست؟


حرکت ستون فقرات و (پایین) کمر می‌تواند بهبودی شرایطی مثل شکستگی یا فیوزهای بعد از عمل را به تأخیر بیندازد. محدود کردن حرکت ستون فقرات باعث تسریع روند بهبودی استخوان در هر دو شرایط می‌شود و همچنین معمولاً باعث کاهش کمردرد و ناراحتی بیمار نیز می‌گردد. انواع بریس های کمری معمولاً برای محدود کردن حرکت ستون فقرات استفاده می‌شوند: کمربند های سفت و محکم و بریس های کرست (بریس های الاستیکی).

ارتوز کمری سخت (LSO) وسیله ای است که برای حمایت از بخشی از بدن و جلوگیری از حرکت آن استفاده می‌شود. LSO در پایین ترین قسمت ستون فقرات استفاده می‌شود. این ناحیه شامل ستون فقرات کمری و ساکرال است. یک LSO ساخته شده است که از تیغه های شانه شما تا ستون فقرات شما متناسب باشد. بعضی از سبک ها می‌توانند قطعات اضافه شده برای کمک به پشتیبانی از ستون فقرات در سطح قفسه سینه داشته باشند. LSO می‌تواند از مواد سخت یا نرم ساخته شود. کرست و ارتوزهای کمری نمونه هایی از LSO هستند.

چه موقع از کمربندهای نرم استفاده می‌شود و در چه شرایطی از ارتوزهای کمری سخت LSO استفاده می‌شود 


بریس های کمر، که گاها به آن‌ها تکیه گاه شکمی نیز گفته می‌شود، به صورت سفت یا نرم دسته بندی می‌شوند. از بندهای سفت و سخت برای محدود کردن حرکت و بی حرکتی استفاده می‌شود، در حالی که بریس های نوع نرم و الاستیک پشتیبانی عضلانی را ارائه می‌دهند در حالی که هنوز هم اجازه حرکت را می‌دهند

کمربندهای لومبوساکرال نرم 

اگر از موارد زیر استفاده می‌کنید یا در حال بهبودی هستید، پشتیبانی اضافی ارائه شده توسط کمربندهای لومبوساکرال نرم ممکن است مفید باشد:

 • درد پایین کمر
 • آرتریت گسترده
 • اسپوندیلولیز، اسپوندیلولیستزیس
 • بیماری دیسک دژنراتیو
 • درد مفاصل SI
 • بی ثباتی خفیف ستون فقرات کمری شما
 • جراحی اخیر ستون فقرات کمری

کمربندهای لومبوساکرال نرم در درجه اول برای حمایت از عضلات در کمر شما استفاده می‌شود. هدف این بریس برای بی حرکتی کامل نیست بلکه بیشتر به عنوان یک عامل بازدارنده ملایم برای جلوگیری از حرکت زیاد کمر است و ممکن است به ایجاد مکانیک های مناسب بدن از جمله وضعیت خوب بدن کمک کند.

در حالت ایده آل، هنگامی که درگیر فعالیت هایی هستید که کمر شما را در معرض خطر قرار می‌دهد، باید این نوع کمربندهای پشتیبان پوشیده شود.

بریس کمری سفت 

اگر از موارد زیر استفاده می کنید یا در حال بهبودی از موارد زی هستید، پشتیبانی اضافی ارائه شده توسط یک بریس کمری سفت یا نیمه سفت ممکن است مفید باشد:

 • یک عمل جراحی ستون فقرات بسیار پیچیده، به ویژه عمل های فیوژن
 • ناپایداری ستون فقرات پس از عمل
 • شکستگی ستون فقرات
 • اسکولیوزیس
 • اسپوندیلولیزیس
 • بیماری دیسک دژنراتیو
 • درد مفاصل SI

بریس های سفت و سخت از قالب های پلاستیکی متناسب با فرم ساخته شده اند که حرکت را تا ۵۰٪ محدود می‌کند و باعث تحرک و پشتیبانی بیشتر از بریس های نرم می‌شود. بی تحرکتی به شما اجازه می‌دهد تا مشکل شما با کمترین خطر جراحات بیشتر، با اطمینان خاطر بهبود یابد.

چرا برای بهبود درد کمر به یک بریس کمری LSO نیاز دارم؟


بریس کمری LSO جزء اساسی در درمان موفقیت آمیز اختلال نخاعی شما است. در گذشته بسیاری از بیمارانی که دارای مشکلات ستون فقرات بودند، ملزم به پوشیدن چدنهای سنگین بودند.

خوشبختانه، این بیماران امروزه باید از بریس استفاده کنند، از بریس های پلاستیکی سبک تر که برای راحتی بیشتر بیمار طراحی شده اند، بهره مند می‌شوند.

اگرچه بریس ها ممکن است برای شما محدودهایی در برخی از فعالیت‌ها ایجاد نمایند و یا عادت کردن به آن‌ها نیاز به زمان داشته باشد، پشتیبانی ارائه شده توسط بریس کمری LSO باعث تسریع در بهبود شما می‌شود و ممکن است از آسیب بیشتر جلوگیری کند.

کمربند ارتوز سخت برای اسپوندیلولیزیس و درمان اسپوندیلولیستزیس 

کمربند ارتوز سخت برای اسپوندیلولیزیس و درمان اسپوندیلولیستزیس

اسپوندیلولیزیس، یک شکستگی استرسی، هنگامی اتفاق می‌افتد که یک جدایی در قسمت اینتراتیکولاریس، که استخوان کوچک در قوس ستون فقرات شما است، اتفاق بیافتد. این امر می‌تواند باعث ضعف استخوان های شما شود به حدی که فرد نتواند از جای خود بلند شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، پیشرفت از اسپوندیلولیزیس به اسپوندیلولیستزیس اتفاق می‌افتد.

بیشتر موارد اسپوندیلولیزیس کمری و اسپوندیلولیستزیس کمری ناشی از آسیب های شدید به دلیل استفاده بیش از حد و فعالیت سنگین بدنی می‌باشد، به ویژه هنگامی که ستون فقرات کمر شما به طور مکرر تحت فشار قرار می‌گیرد. اسپوندیلولیستزیس می‌تواند توسط ورزش‌هایی ایجاد شود که شامل فشارهای اضافی تکراری در ستون فقرات کمر مانند فوتبال، بیس بال، قایقرانی، تنیس، بیس بال، کشتی، والیبال یا وزنه برداری باشد.

برخی از شایع ترین علائم اسپوندیلولیزیس و اسپوندیلولیستزیس عبارتند از: کمردرد هنگام ورزش و بی حسی یا سوزن سوزن شدن یا ضعف در پاهای شما که ناشی از فشرده سازی عصبی (سیاتیک) است که توسط اسپوندیلولیز یا اسپوندیلولیستزیس ایجاد می‌شود.

استفاده از بریس LSO یکی از راه های درمان اسپوندیلولیز و اسپوندیلولیستزیس است. بریس ارتوز کمری نه تنها به تسکین درد همراه با اسپوندیلولیستزی کمک می‌کند بلکه به جلوگیری از لغزش بیشتر مهره های شما نیز کمک می‌کند. کلینیک سلامت امید طیف گسترده ای از محصولات پشتیبانی LSO را به طور خاص برای اسپوندیولیزیس و درمان اسپوندیلولیستزی طراحی کرده است.

این کمربند پایدارکننده، به میزان زیادی برای درمان اسپوندیلولیستزیس مناسب است. این کمربند ارتوتیک کمری راحت و مناسب از ناحیه کمر شما پشتیبانی می‌کند و از صفحات سفت و محکم و مقاوم در برابر گرما در قسمت جلو و عقب برخوردار است که به تثبیت ستون فقرات کمر شما کمک می‌کند.

پشتیبانی کمربند LSO برای درمان اختلالات دیسک 

یک علت شایع برای درهای کمری، بیماری دیسک دژنراتیو یا تغییر یافته است، که به تغییراتی که با توجه به سن شما دچار تغییر می‌شود. این تغییرات در دیسک های شما می‌تواند باعث کمردرد و همچنین ایجاد شرایطی از جمله استئوآرتریت، تنگی نخاع یا دیسک های کمری شود. این شرایط به خودی خود می‌تواند باعث مشکلات دیگری مانند درد عصب سیاتیک شود.

خوشبختانه، کمربند ارتوز کمری می‌تواند در معالجه درد کمر موجود در ناحیه ساکرال که ناشی از شرایط دیسژنزاسیون دیسک می‌باشد، کمک کند. بریس های تثبیت کننده کامل پشتی برای پشتیبانی از ناحیه سینه ای و کمری ستون فقرات طراحی شده‌اند، و دارای یک صفحه و قاب قابل جابجایی، طراحی صندل مانند عقب و یک سیستم قرقره مکانیکی است که امکان فشرده سازی و تنظیم راحت بریس را فراهم می سازد. این قاب با افزودن به جنبه قابل تنظیم بودن این بریس، از جنس مقاوم به گرما است. این بریس کمری LSO، بدون آسیب زدن به تحرک شما، قسمت ستون فقرات را تقویت می‌کند و برای بهبودی از جراحی کمر نیز مناسب است.

بریس های کمری LSO با فشار آوردن به دیسک کمر و فشار دادن دیسک به ناحیه شکم، باعث تسکین فوری درد ناشی از اختلالات دیسک کمر می‌شود. پانل های قدامی (جلو) و خلفی (پشتی) این بریس کمری به تثبیت ستون فقرات و ناحیه شکم شما کمک می کند تا استخوان ها و ماهیچه های شما به درستی بهبود یابند. این بریس کمری، همچنین برای درد مزمن و حاد کمر، فشار یا کشش عضلات کمر و همچنین به عنوان پشتیبان موضعی مناسب است. همچنین یک بریس محبوب بعد از عمل جراحی کمر است.

درمان درد مفاصل SI

یکی دیگر از منابع درد در ناحیه کمری در بدن شما ناشی از اختلال عملکرد در مفاصل ساکروایلیاک (SI) است که استخوان‌های لگن شما را به ستون فقرات شما متصل می‌کند. اگر مفصل شما اجازه حرکت خیلی کم یا بیش از حد را داشته باشد، ممکن است مفاصل SI با افزایش درد در باسن، کشاله ران، و پا مواجه شود. این امر به ویژه در زنان باردار شایع است که تغییرات هورمونی باعث افزایش ضعف مفاصل آن‌ها می‌شود.

درمان اختلال عملکرد مفصل SI شامل پوشیدن کمربند ساکروایلیاک و تثبیت مفاصل شماست. به عنوان مثال در نظر بگیرید، این کمربند ساکروایلیاک یا کمربند SI، که این ناحیه را پشتیبانی می‌کند، درد را کاهش می‌دهد و از طریق فشرده سازی محیطی ناحیه ساکرال، مفاصل ساکروایلی را تثبیت می‌کند.

تمرینات کششی و پایدار کننده همچنین به تثبیت اتصالات مفصلی SI شما کمک می‌کند. در برخی موارد، تزریق کورتیزون یا درمان برخی از عوامل اصلی زمینه ساز این بیماری ممکن است برای کاهش درد مفاصل مورد نیاز باشد

آسیب دیدگی لنفوساکرال پلکسوس (Lumbosacral Plexus Injury) 

پلکسوس کمری به تقسیم اعصاب در ناحیه کمر و ساکرال بدن شما اشاره دارد که باعث می‌شود تا اندام های تحتانی شما تحریک شوند. این ریشه های عصبی توسط لگن شما محافظت می‌شوند. بنابراین، آسیب دیدگی لنفوساکرال پلکسوس نادر است و به طور معمول ناشی از ترومای اصلی است که استخوان‌های لگن شما را دچار شکستگی می‌کند.

آسیب به پلکسوس کمری شما می‌تواند منجر به کاهش احساس و حرکت لگن، پا، مچ پا و انگشتان پا یا فلج کامل عضلات گلوتئوس (gluteus muscles) شود. حرکت ممکن است با احساس سوزش، سوزن سوزن شدن یا گرفتگی همراه باشد.

درمان آسیب به پلکسوس لومبوساکرال معمولاً مستلزم اتصال مجدد اعصاب، در بعضی موارد از طریق پیوند اعصاب و پس از آن توان بخشی برای مدیریت درد و حفظ حرکت در تاندون‌ها و عضلات است. در طی این فرایند توانبخشی، پزشک ممکن است توصیه کند که از بریس های حمایت کننده کمری استفاده کنید.

آسیب به بافت نرم قسمت لومبار ساکرال 

نوع دیگری از آسیب دیدگی کمر، کشش یا گرفتگی عضلات کمر، تاندون‌ها یا سایر بافته‌ای نرم مانند غشاء فاشیای پشتی کمر (lumbar dorsal fascia membrane) است که ماهیچه های عمقی تنه شما را پوشانده است.

ترکیبی از ماهیچه‌های ضعیف شکمی و یک فاسیا خلفی کمر، که به عنوان فاشیای توراکولومار (thoracolumbar fascia) نیز مشهور است، می‌تواند منجر به درد فاسیای کمر شود.

تمرینات قدرتی و کششی برای هسته شما به همراه ماساژ می‌تواند برای فشار فاسیا کمر مفید باشد. همچنین بریس هایی وجود دارد که بطور خاص با توجه به این شرایط طراحی شده اند، مانند کمربند کمری. این بریس در صورت نیاز به پشتیبانی کم و بیش از کمر، سیستم تعلیق‌هایی را دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد یا کلا برداشت.

آسیب‌های بافت نرم اغلب با استراحت و یخ درمانی قابل درمان است. بریس‌های مخصوص قسمت پایین کمر برای هر دو هدف مفید است.

چگونه می‌توانم با خیال راحت از LSO استفاده کنم؟


LSO خود را توسط پزشک خود تنظیم کنید. این امر بسیار مهم است که LSO شما اندازه مناسبی برای شما داشته باشد و متناسب با بدن و مشکل شما باشد. پزشک به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که LSO از نظر طول و سبک مناسب است. ممکن است شما نیاز به یک LSO داشته باشید که متناسب با بدن شما باشد.

توصیه می‌شود LSO را طبق دستور پزشک خود بپوشید. ممکن است نیاز به استفاده کامل یا در طول فعالیت‌های خاص داشته باشید. به عنوان مثال، ممکن است آن را در هر فعالیتی که می‌تواند به کمرتان آسیب برساند، بپوشید. به طور مداوم تناسب LSO را بررسی کنید. در صورتی که تناسب مناسب نباشد یا از تنظیم خارج شود، می‌تواند به کمرتان آسیب بیشتری وارد کند. پزشک ممکن است توصیه کند از تی‌شرت زیر LSO برای حفاظت از پوستتان استفاده کنید. به طور منظم پوستتان را بررسی کنید و از نظر قرمزی، زخم‌ها و لکه‌های خشک آن را مورد بررسی قرار دهید.

مراقب LSO خود باشید. اغلب LSO خود را بازرسی کنید. اگر آسیب دیده یا خراب است، آن را نپوشید. از پزشک خود بپرسید که چگونه LSO خود را مراقبت و تمیز کند.

مطابق تجویز پزشک، شروع به تقویت کمر خود کنید. برای تقویت نیروی کمر در انجام تمرینات ممکن است لازم باشد با یک فیزیوتراپیست کار کنید. بپرسید که چقدر فعالیت بدنی برای شما بی خطر است.

چه موقع باید به بخش مراقبت های اورژانسی مراجعه کنم؟ 


 • درد شدید کمر دارید.
 • دچار بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف در پاهایتان هستید.
 • شما در ادرار کردن یا حرکات روده مشکل دارید.

چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرم؟


 • کمر درد شما هنگام پوشیدن بریس، بدتر می‌شود.
 • بعد از پوشیدن بریس خود پوست شما دچار درد و خارش می‌شود.
 • بریس شما آسیب دیده یا خراب است.
 • در مورد وضعیت یا مراقبت خود سؤال یا نگرانی خاصی دارید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی