فواید فیزیوتراپی برای درمان درد کمر چیست؟

کمردرد، مشکل شایع‌ترین جسمانی است که میلیون‌ها انسان در سراسر جهان با آن روبرو می‌شوند. این عارضه به طور غیرمنتظره به مشکلات سلامتی افراد منجر می‌شود، زیرا معمولاً بی‌توجهیم به اهمیت کمردرد و آن را به عنوان یک ناراحتی جسمانی غیرقابل اجتناب در نظر می‌گیریم. در حقیقت، نمی‌فهمیم که کمردرد شدید می‌تواند یک مشکل جدی باشد. به جای پیگیری درمان مناسب برای کمردرد، اغلب افراد به دنبال مسکن‌ها و اسپری‌های تسکین دهنده درد هستند.

فیزیوتراپی کمر بدون شک یکی از بهترین روش‌های درمان کمردرد بدون نیاز به جراحی و مصرف دارو است. در فیزیوتراپی کمر، پزشک فیزیوتراپ با استفاده از تمرینات و تکنیک‌های فیزیوتراپی، همچنین دستگاه‌های ویژه برای کمر، درمان کمردرد را انجام می‌دهد. این روش به وسیله تمرینات و تکنیک‌های فیزیکی، عضلات کمر را تقویت و ایجاد تعادل در منطقه کمر را تسهیل می‌کند. از طریق این روش، علل و عوامل مختلف کمردرد شناسایی و مورد درمان قرار می‌گیرند.

انواع کمر درد


بسته به ناحیه کمر که دچار مشکل شده است، می‌توان درد کمر را به سه نوع مختلف تقسیم کرد. گردن درد، درد مفاصل قفسه سینه و بخش‌های میانی کمر/ کوکسیدینیا (درد پشت استخوان ساکرال) یا درد کمر.

  • درد کمر در بخش‌های میانی، کمر درد از نظر پزشکی به عنوان کوکسیدینیا (درد استخوان ران یا استخوان شکمی) شناخته می‌شود. در ناحیه کمر و نواحی اطراف آن مانند باسن، بخش‌های فوقانی ران و نواحی کشاله ران را تحت تأثیر قرار می‌دهد. درد کمر در ناحیه میانی آن همچنین شایع ترین نوع کمردرد است که افراد را مبتلا می‌کند.
  • کمردرد در بخش میانی، این ناحیه بین ناحیه گردن و کمر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. همچنین از نظر پزشکی به عنوان درد قفسه سینه شناخته می‌شود و نوعی درد کمر است.
  • کمردرد در بخش بالایی، درد کمر جایی بین ستون فقرات و گردن را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث سفتی و ناراحتی در ناحیه گردن و شانه می‌شود. لاغر شدن، حالت خوابیدن نامناسب برخی از دلایل اصلی کمردرد در این ناحیه است.

دلایل کمر درد


کمر از وزن بخش‌های بالایی بدن شما پشتیبانی می‌کند و فعالیت‌های روزمره تان را ممکن می‌کند. این امکان را به شما می‌دهد تا هنگام راه رفتن بتوانید ران‌ها و باسن خود را بچرخانید. علاوه بر این، اعصاب مستقر در این ناحیه، پاها و لگن شما را کنترل می‌کنند. حتی کوچکترین درد یا عدم تعادلی نیز می‌تواند بر تحرک شما تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال سیاتیک باعث فشرده شدن عصب سیاتیک می‌شود. این منجر به درد شدید، ضعف عضلات، بی حسی و محدودیت حرکتی می‌شود. اسکولیوز بیش از حد، گودی کمر و سایر بی نظمی‌های اسکلتی در طی این سال‌ها سبب تشدید کمر درد و بنابراین درد تدریجی می‌شود. دیسک‌های فتق باعث التهاب، درد مزمن و فشرده سازی اعصاب می‌شوند.

گاهی اوقات، کمردرد به دلیل شرایط اساسی ایجاد می‌شود، مانند:

  • تومورها
  • عفونت‌ها
  • فیبرومیالژیا
  • پوکی استخوان
  • آرتروز

فیزیوتراپ هم به علل و هم علایم کمردرد توجه می‌کند. اکثر بیماران تنها پس از چند جلسه تسکین درد را تجربه می‌کنند. بسته به نیاز شما، فیزیوتراپیست ممکن است برنامه ورزشی، ماساژ یا اقدامات پیشگیرانه را توصیه کند.

عوامل خطر آفرین برای کمر درد


فعالیت‌های ورزشی ممکن است منجر به کمردرد شود. فرم بلند کردن اشیا می‌تواند منجر به آسیب دیدگی ستون فقرات و دیسک شود. این مشکلات در بین ورزشکاران و بدنسازها رایج است. به عنوان مثال، افرادی که فقط در آخر هفته بعد از بی تحرکی در تمام هفته ورزش می‌کنند، بیشتر در معرض کمر درد هستند. به طور کلی، آن‌ها سعی می‌کنند کمبود ورزش خود را جبران کنند و خود را به شدت تحت فشار قرار می‌دهند. این منجر به فرم ضعیف لیفت می‌شود، که به نوبه خود باعث ایجاد درد می‌شود.

فیزیوتراپیست ماهر ورزشی یا مربی ورزشی می‌تواند به شما بیاموزد که چگونه با خیال راحت ورزش کنید، از چه حرکاتی برای اجتناب و همچنین تقویت عضلات کمر استفاده کنید. آن‌ها همچنین مناسب‌ترین روش درمانی برای جلوگیری از صدمات ورزشی و درد عضلات را توصیه می‌کنند.

چگونگی اثربخشی فیزیوتراپی برای کمر درد


فیزیوتراپی به عنوان یکی از بهترین راه‌های پیشگیری و درمان کمردرد است. این عمل شامل تمرینات، تحرک مفصل، کشش، ماساژ، نیدلینگ خشک و سایر روش‌های تسکین دهنده ناراحتی است.

دریافت فیزیوتراپی پس از یک کمردرد می‌تواند به جلوگیری از عوارض و کاهش نیاز به ویزیت پزشک کمک کند. هرچه زودتر درمان شوید، احتمال بهبودی بیشتر می‌شود.

فیزیوتراپیست‌ها همچنین می‌توانند تمرینات کششی و تقویت کننده‌ای را هدف قرار دهند که عضلات کمر را هدف قرار می‌دهد. اگر درد دارید، آن‌ها می‌توانند به منظور دستیابی به تسکین درد و بهبود تحرک مفصل، درمان دستی انجام دهند.

بسیاری اوقات، ماساژ می‌تواند تفاوت زیادی را ایجاد کند. این عمل که در فیزیوتراپی بسیاری از موارد مورد استفاده قرار می‌گیرد، باعث شل شدن عضلات، بهبود انعطاف پذیری مفاصل و تسکین تنش می‌شود. روش‌های ماساژ استفاده شده از نظر نوع حرکات دست متفاوت است. فیزیوتراپ ممکن است ماساژ سوئدی، ماساژ بافت عمیق، ماساژ نقطه‌ای یا درمان درمانی را توصیه کند. فیزیوتراپیست‌ها اغلب به یک متخصص ماساژ درمانی که در ماساژ این مناطق بسیار ماهر است، مراجعه می‌کنند.

این تکنیک‌ها نه تنها درد را تسکین می‌دهند بلکه باعث تقویت عضلات شما و بهبود تحرک می‌شوند. ماساژ همچنین باعث تحریک جریان خون به مناطق آسیب دیده می‌شود و این به سرعت بخشیدن بهبودی کمک می‌کند. علاوه بر این، تنش و درد عضلانی را کاهش می‌دهد که این امر به ویژه برای ورزشکاران مفید است.

همانطور که می‌بینید، فیزیوتراپی می‌تواند درد را با بیش از یک روش معالجه کند. تکنیک‌های مورد استفاده بستگی به نیاز و علائم شما دارد. پس از ارزیابی وضعیت شما، درمانگر برنامه درمانی را تهیه و اقدامات پیشگیرانه را توصیه می‌کند.

مزایای فیزیوتراپی برای کمردرد


فیزیوتراپی یک روش درمانی مفید است که می‌تواند طیف گسترده‌ای از بیماری‌های جسمی از جمله کمردرد را درمان کند. هنگامی که با فیزیوتراپیست خود ملاقات کردید، آن‌ها یک بررسی جامع از تاریخچه پزشکی شما را انجام می‌دهند و عملکرد فیزیکی شما را ارزیابی می‌کنند. آن‌ها سپس مشخص خواهند کرد که چه تمرینات و روش‌های درمانی بیشترین بهره برداری را برای شما خواهد داشت. ورزش، لیزر درمانی، ماساژ و دستکاری ستون فقرات، همه روش‌های بسیار مؤثر برای درمان کمردرد هستند.

۸۶٪ از بیمارانی که تحت فیزیوتراپی (متشکل از دستی درمانی، ورزش و آموزش) قرار داشتند نتایج بهتری نسبت به افرادی که فقط از روال تجویز شده توسط پزشک عمومی خود پیروی کرده‌اند، مشاهده کردند.

فیزیوتراپی مزایای بسیاری دارد و نه تنها یک روش مؤثر برای درمان کمر درد فعلی شما است، بلکه ابزاری مؤثر برای جلوگیری از صدمات بعدی است.

درمان‌های تکمیلی کمر درد


فیزیوتراپی در مواقعی که با سایر روش‌های درمانی مانند ماساژ، طب سوزنی، حجامت، الکتروتراپی، لیزر درمانی و ضربه تراپی ترکیب می‌شود، مؤثر است. هنگامی که فیزیوتراپیست شما به ریشه مشکل شما رسید، با سایر متخصصان تیم خود مشورت می‌کند تا یک برنامه درمانی جامع را بطور خاص طراحی کرده که نیازهای پزشکی شما را برآورده سازد.

طب سوزنی

طب سوزنی کمر درد

یک فراتحلیل انجام شده توسط پزشکی داخلی، سی و سه آزمایش تصادفی کنترل شده را بررسی کرد و دریافت که طب سوزنی یک درمان مؤثر برای کمردرد است.

طب سوزنی با هدف قرار دادن خوشه‌های عصبی خاص و ترغیب عضلات اطراف آن‌ها کار می‌کند. عضلات ریلکس شده فشار کمتری به اعصاب ما وارد می‌کنند و باعث کاهش درد می‌شوند.

ماساژ

ماساژ برای درمان کمر درد

مواردی که ماساژ به همراه فیزیوتراپی استفاده می‌شود، به ویژه‌ای مؤثر است. فیزیوتراپی می‌تواند دردناک باشد و استرس ناشی از عضلات ما می‌تواند آن‌ها را متشنج و دردناک کند.

ماساژ به ما کمک می‌کند تا عضلات خود را شل کنیم، فشارهایی که بر روی اعصاب ما وارد می‌شود، کاهش می‌یابد و درد را کاهش می‌دهد. ماساژ همچنین یک روش مؤثر برای افزایش گردش خون در عضلات و مفاصل ماست و به مواد مغذی موجود در جریان خون ما اجازه می‌دهد تا به عضلات ما بهتر برسند و روند بهبودی را تسریع کنند.

سؤالات متداول


آیا راه رفتن برای کمر درد مناسب است؟

راه رفتن می‌تواند باعث کاهش درد، تسریع در بهبودی، تقویت قدرت، افزایش انعطاف پذیری شود و در دراز مدت از بروز مجدد آن جلوگیری کند. مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۴ در مجله ستون فقرات نشان داد که یک جلسه ورزش مانند راه رفتن می‌تواند کمر درد را ۱۰ تا ۵۰ درصد کاهش دهد.

چند بار باید فیزیوتراپی انجام دهید؟

در ابتدا ممکن است شما به طور مکرر به فیزیوتراپی مراجعه کنید، به خصوص اگر آسیب یا درد شما حاد باشد. معمولاً هر یک جلسه درمان بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول خواهد کشید، اگرچه اولین جلسه درمانی معمولاً بیشتر از جلسات بعدی طول خواهد کشید. فشارها یا جراحات از جمله آسیب‌های ورزشی به چند جلسه مشاوره نیاز دارند.

چگونه بفهمم که کمر درد من جدی است؟

کمر درد که ممکن است یک موقعیت اورژانسی باشد. اگر با کمر درد با علائم زیر روبرو هستید، مراقبت‌های فوری را دنبال کنید: ضعف در پاها، از دست دادن کنترل مثانه و یا کنترل روده و درد شدید معده.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی