کفی مخصوص میخچه: نوع مناسب کفش و کفی برای پیشگیری از میخچه

کفش‌های خیلی تنگ یا خیلی فرسوده یا حتی دارای کفی نامناسب می‌توانند باعث ایجاد میخچه در اثر مالش مداوم و فشار پوست شما بر روی چرم یا مواد دیگر داخل کفش یا بوت بسته یا بندهای صندل شوند، کلا هر مکانی که تاول بتواند ایجاد شود. میخچه پا در نواحی‌ای تشکیل می‌شود که پا فشار یا مالش بیش از حد را تجربه می‌کند. ممکن است میخچه را در قسمت پایین کف پا، برآمدگی گوی مانند کف پا و بین انگشتان پا پیدا کنید. میخچه همچنین می‌تواند در قسمت خارجی انگشت کوچک پا ایجاد شود، جایی که کفش به آن می‌مالد. همچنین ممکن است در قسمت بالای انگشتان پا ایجاد شود، به خصوص اگر انگشت چکشی دارید.

با استفاده از کفی مناسب می‌توانید از بروز بسیاری از شرایطی که منجر به ایجاد میخچه پا می‌شوند جلوگیری کنید.

کفی مخصوص میخچه دویدن، راه رفتن یا ایستادن را راحت‌تر می‌کند. کفی‌های مخصوص همچنین می‌توانند علائم مشکلات مربوط به کودکی را که ممکن است داشته باشید کاهش دهند یا اصلاح کنند. کفی‌های مخصوص یا به صورت پیش ساخته در فروشگاه خریداری می‌شوند و یا متناسب با نوع پای شما به صورت سفارشی ساخته می‌شوند. پزشک متخصص پا با توجه به شرایطی که دارید، نوع کفی مخصوص شما را تعیین می‌کند. اگر یک بیماری پا دارید که باید به خاطر اصلاح آن از کفی‌های کفش استفاده کنید متخصین کلینیک امید می‌توانند شما را در این زمینه راهنمایی و مناسب‌ترین کفی مخصوص میخچه را به شما توصیه کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی کفی مخصوص میخچه و یا برای رزرو نوبت در کلینیک امید پا با شماره تلفن‌های ۰۲۱۶۶۰۱۵۲۱۱۰۲۱۶۶۰۱۴۱۵۸ تماس حاصل فرمایید.

علت میخچه 


علت میخچه پا

میخچه ها در قسمت بالا یا کناره‌های کف پاها و پینه‌ها در قسمت پایین کف پاها در اثر اصطکاک بین کف پاها و کفش‌ها ایجاد می‌شوند. گرچه ممکن است ناخوشایند باشند، اما ظاهر بیرونی سخت آنها در واقع از پای شما در برابر فشار یا اصطکاک بیش از حد محافظت می‌کند.

سه علت اصلی برای ایجاد میخچه و پینه در بدن وجود دارد:

 • کفش نامناسب. کفش‌های خیلی تنگ باعث اصطکاک مکرر در برابر پوست پاها می‌شوند که می‌تواند منجر به ایجاد میخچه و پینه شود. کفش پاشنه بلند دلیل اصلی ابتلا به میخچه و پینه می‌باشد. افزایش فشار بر روی برآمدگی گوی مانند کف پا و انگشتان پا می‌تواند منجر به اصطکاک بیشتر و ایجاد میخچه و پینه در جلوی پا شود.
 • تغییر شکل کف پا. انگشتان چکشی، خم شدن غیرطبیعی مفصل انگشت (به نظر می‌رسد V به صورت وارونه باشد)، اغلب باعث ایجاد میخچه و پینه می‌شود زیرا اصطکاک بین انگشتان پا و کفش را افزایش می‌دهد. شرایطی مانند آرتریت روماتوئید می‌تواند باعث تغییر شکل در کف پا شود که می‌تواند منجر به ایجاد میخچه و پینه نیز شود.
 • پرونیشن بیش از حد. پرونیشن بیش از حد باعث صاف شدن و کشیدگی قوس کف پاها می‌شود. هنگامی که این اتفاق رخ می‌دهد، برآمدگی گوی مانند کف پا به جلو حرکت می‌کند و به داخل کفش یا صندل می‌مالد. این مالش اغلب باعث ایجاد پینه می‌شود.

اگر یک روال مراقبت از کف پا را به خوبی دنبال کنید، می‌توانید خیال خودتان را راحت کنید. همچنین باید به دنبال یافتن بهترین کفی‌ها باشید که به شما کمک می‌کند فشار زیادی روی پاهای شما جذب شود. کفی‌ها وقتی میخچه شروع به تشکیل در انگشتان پا یا بین انگشتان می‌کند قطعاً گزینه مناسبی هستند.

درمان‌های مربوط به میخچه و پینه چیست؟ 


در حالی که بهترین درمان برای میخچه یا پینه پوشیدن کفش مناسب است که به انگشتان شما فضای کافی می‌دهد تا به کفش مالیده نشوند، روش‌های درمانی دیگری نیز وجود دارد که باید امتحان کنید:

 • ناحیه‌ای از پا را که مبتلا به میخچه یا پینه است خیس کنید تا نرم شود. پس از خشک شدن محل، از سنگ پا استفاده کنید و سپس آن را مرطوب کنید. عمل سایشی ملایم سنگ پا، پوست مرده را از بین می‌برد و پاهای شما را صاف و نرم می‌کند.
 • مواد ضدعفونی کننده یا پودر بزنید تا عرق بین انگشتان پا کاهش یابد.
 • کفی‌های پشتیبان قوس کف پا را به کفش‌های خود اضافه کنید. درصورتی که میخچه یا پینه شما به دلیل مشکلات ساختاری در پا ایجاد شود، استفاده از کفی بسیار مهم است. کفی‌های مخصوص پینه و میخچه فشار روی کف پاها را توزیع کرده و اصطکاک را کاهش می‌دهند. اطمینان حاصل کنید که از بهترین کفی برای کفش‌های خود استفاده می‌کنید. اگر کفش کم جا دارید، به دنبال کفی نازک یا کوتاه باشید تا کفش شما را خیلی تنگ نکند.
 • از صندل‌های لژدار کف‌دار استفاده کنید تا فشار بین انگشتان پا کاهش یابد.
 • اگر میخچه یا پینه بزرگ باشد، یک متخصص پا می‌تواند پوست مرده و ضخیم شده را با چرخ ساینده یا تیغه کوچک جراحی با دقت تراش دهد.

بهترین کفی‌ها برای میخچه و پینه کدامند؟


بهترین کفی‌ها برای میخچه و پینه کدامند؟

کفی‌های پشتیبان قوس پا می‌توانند با اصلاح بیومکانیک و محدود کردن پرونیشن از بروز میخچه و پینه جلوگیری کنند. این کفی‌ها باعث می‌شوند که کف پاهایتان داخل کفش نلغزد و باعث اصطکاک غیرضروری که منجر به ایجاد میخچه و پینه می‌شود، نشود. کفی‌ها همچنین به جلوگیری از انگشتان چکشی که دلیل اصلی ایجاد میخچه و پینه است، کمک می‌کنند.

برای یافتن کفی مخصوص میخچه برای پینه و میخچه، به دنبال برخی از ویژگی‌های مهم باشید:

 • کاپ پاشنه عمیق– این به شما کمک می‌کند تا در هنگام افزودن بالشتک و ضربه‌گیر، پاشنه پا را تثبیت کنید.
 • پشتیبانی محکم– به منظور محدود کردن چرخش به داخل، کفی‌ها باید به اندازه کافی محکم باشند تا بتوانند در مقابل تمام فشاری که پاهای شما وارد می‌کنند، ثابت باشند. اگر قوس کفی تحت فشار باشد، در رسیدگی به مشکلات پرونیشن موثر نخواهد بود.
 • قوس‌هایی که با کف پا مطابقت دارند. بهترین کفی‌های پینه و میخچه باید به خوبی در پای شما قرار بگیرد. این بدان معناست که قوس باید با قوس شما تراز باشد تا در تمام مدت از آن پشتیبانی کامل کند. کفی‌های صاف و کفی‌هایی که برای همه مناسب هستند و تناسب عمومی دارند، مشکلی را حل نمی‌کنند.

چه به دنبال کفی کفش ممخصوص میخچه باشید و چه به دنبال کفی‌هایی که به شما در کاهش یا جلوگیری از پینه و میخچه کمک می‌کنند، مطمئن شوید که آنهایی را تهیه کرده‌اید که متناسب با کفش شما هستند. کفی‌ها نباید کفش‌‌ها را برای پای شما خیلی تنگ کنند.

کدام کفش‌ها را باید برای میخچه بپوشید؟ 


به طور عمومی، بهترین راه برای جلوگیری از میخچه و راحتی در هر کفشی که استفاده می‌کنید، اطمینان حاصل کردن از تناسب و راحتی آن با پای شما است. با این حال، این همیشه آسان یا عملی نیست. با رعایت این نکات، می‌توانید به شما در انتخاب کفش مناسب کمک کند و حتی ممکن است بتوانید برخی از کفش‌های موردعلاقه خود را که در خانه دارید، سازگار و راحت‌تر کنید.

 • روی کفش‌های کار با کیفیت خوب سرمایه گذاری کنید. میخچه و پینه اغلب ناشی از کفش‌های کار است که در تمام روز پوشیده می‌شوند. این‌ها ممکن است دارای ویژگی‌های ایمنی خاصی مانند کلاهک‌های انگشتان استیل، یا شاید چیزی با پاشنه برای محیط دفتر کار باشند. به دنبال یک چفت و بست ایمن، فضای کافی برای تکان دادن انگشتان پا باشید. خرید ارزان ترین کفش احتمال تجربه بدی را برای شما بسیار بیشتر می‌کند.
 • از سایز کفش مطمئن شوید. خرید کفش‌هایی که خیلی کوچک هستند یا تنها شکل مناسبی برای پای شما ندارند، می‌تواند باعث فشار بیش از حد شود. با گذشت روز و تورم پاهایتان این وضعیت بدتر خواهد شد. این برای کفش‌های کاری یا کفش‌هایی که قرار است تمام روز بپوشید بسیار مهم است که اندازه آنها را درست انتخاب کنید. اگر کفش خیلی بزرگ باشد پا در هنگام راه رفتن به سمت جلو و عقب می‌لغزد.
 • کفشهای پهن را فقط در صورت نیاز واقعی آنها بخرید. یک اشتباه واقعاً رایج این است که کفش‌های خیلی پهن می‌خرید و اجازه می‌دهید پای شما در داخل آن بلغزد، این امر باعث افزایش استحکاک و افزایش گرما می‌شود که منجر به ایجاد پینه می‌شود. با استفاده از کفی‌ها می‌توانید حجم داخل کفش را کاهش دهید و ما همیشه توصیه می‌کنیم برای بهترین نتیجه از کفی پشتیبان از قوس استفاده کنید. به طور کلی، خرید کفی‌های کفش ارزان یک اقتصاد کاذب است، بهتر است در هنگام سرمایه‌گذاری روی کفش‌های با کیفیت، از کفی‌های با کیفیت خوب استفاده کنید. کفی‌هایی با آستر جوراب جاذب طبیعی مانند چرم به عنوان یک انتخاب عالی هستند.
 • بررسی کنید که برآمدگی، چسب یا درز در قسمت داخلی نباشد که باعث اصطکاک می‌شود. می‌توان با کمک تعمیرکار کفش، برآمدگی یا درز را از بین برد یا نرم کرد. حتی ممکن است خودتان بتوانید برآمدگی‌های چسب را بردارید، با دقت بسیار این کار را انجام دهید که کفشتان آسیب نبیند.
 • اطمینان حاصل کنید که حالت ضربه‌گیری کافی در کفی کفش، برای هدف مورد نظر وجود دارد. برای بعضی از کفش‌ها، می‌توانید از یک کفی اضافی یا بهتر از آن از یک کفی پشتیبانی از قوس پرشده برای راحتی بیشتر و ضربه‌گیری استفاده کنید. برای کفش‌هایی که دقیقا اندازه هستند، این امکان وجود ندارد اما مطمئناً می‌تواند کمک کند.

راه‌های پیشگیری از ایجاد پینه و میخچه چیست؟ 


راه‌های پیشگیری از ایجاد پینه و میخچه چیست؟

برای بسیاری از افراد، میخچه و پینه در زندگی روزمره هیچگونه عوارض جانبی ایجاد نخواهد کرد. با این حال، برای برخی از افراد می‌توانند دردناک شوند، به خصوص اگر به آنها توجه نشود و عفونی شوند.

اگر به میخچه یا پینه مبتلا شده‌اید، ابتدا با بررسی سبک زندگی خود شروع کنید تا ببینید آیا عادت‌های شما دلیل این امر است. هنگامی که این موارد اصلاح شد، می‌تواند باعث کاهش یا جلوگیری از ایجاد میخچه و پینه شود:

 • کفش‌هایی که به درستی متناسب و اندازه نیستند.
 • ایستادن، راه رفتن یا دویدن به مدت طولانی
 • سرگرمی‌های بدنی، فعالیت‌های ورزشی یا کارهایی که به پاهای شما فشار وارد می‌کند یا باعث اصطکاک مکرر می‌شود.
 • پابرهنه راه رفتن
 • نپوشیدن جوراب با کفش
 • پوشیدن جورابی که می‌لغزد و زیر پاها جمع می‌شود در حالی که کفش به پا دارید.
 • راه رفتن با حالت نامناسب

هنگامی که اطمینان حاصل کردید کفشی متناسب دارید، باید هرگونه مشکلات پرونیشن را برطرف کنید. افزودن کفی‌های نگهدارنده قوس برای پینه و میخچه می‌تواند باعث محدود کردن پرونیشن بیش از حد یا چرخش خارجی شود که از پینه و میخچه جلوگیری می‌کند.

اگر مجبورید از کفش پاشنه بلند استفاده کنید، سعی کنید مدت زمان استفاده از آن را کاهش دهید، زیرا فشار بیشتری به انگشتان پا و قسمت گرد و توپ مانند پا وارد می‌کنند. استفاده از پاشنه‌هایی که دو اینچ یا کمتر هستند نیز به شما کمک می‌کند تا از میخچه و پینه جلوگیری کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی