پروتز سینه: انواع، مزایا و مراقبت‌های بعد از گذاشتن پروتز در سینه‌ها

افزایش سایز سینه جراحی بزرگ کردن سینه با استفاده از پروتز سینه برای افزایش اندازه و شکل سینه است. گاهی اوقات پس از کاهش قابل توجه وزن و یا بارداری، سینه‌ها ممکن است در اثر کاهش حجم و پوست اضافی آویزان شوند. در این موارد، عمل پروتز را انجام می‌دهند. در طول مشاوره، پزشک با دقت از ظاهری که می‌خواهید سینه‌های تان داشته باشد مطلع می‌شود و توصیه‌هایی را برای کمک به شما در انتخاب بهترین گزینه‌ها انجام می‌دهد.

در مورد نوع پروتز، پروتزهای سیلیکونی و نمکی وجود دارد. مزایا و معایبی برای هر دو نوع پروتز وجود دارد و در مورد این مسائل در جلسه مشاوره با پزشک به تفصیل بحث خواهد شد.

پروتز سینه چه نتایجی می‌تواند به همراه داشته باشد؟


پروتز سینه می‌تواند:

انواع مختلف پروتز سینه 


انواع مختلف پروتز سینه

انواع پروتزهای سینه:

پروتز سینه سیلیکونی

پروتز سینه سیلیکونی با ژل سیلیکونی پر شده و برای بزرگ کردن سینه در زنان بالای ۲۲ سال مورد تأیید FDA است. این پروتزها رایج ترین پروتز سینه در بازار هستند.

جوانب مثبت پروتزهای سینه سیلیکونی:

 • پروتز سینه سیلیکونی نرم ترین و طبیعی ترین گزینه است.
 • از آنجا که کاملاً گرد هستند ، مهم نیست که حرکت کنند یا بچرخند.
 • احتمال اینکه در زیر پوست موج دار و مشخص باشند کمتر است.
 • اگر نشت اتفاق بیفتد، سینه شما همچنان شکل خود را حفظ می‌کند.

نکات منفی پروتز‌های سینه سیلیکونی:

 • از آنجا که پروتز از قبل پر شده است، باید برش بزرگتری ایجاد شود.
 • پروتز‌های سینه سیلیکونی معمول فقط به شکل گرد در دسترس هستند (برخی از خانم‌ها ممکن است شکل قطره ای را ترجیح دهند)
 • تشخیص پارگی‌های پروتز دشوار است زیرا سینه شکل خود را حفظ می‌کند. به همین دلیل، لازم است که به طور منظم آزمایش MRI انجام دهید تا از سالم بودن پروتز‌های خود اطمینان حاصل کنید. اولین آزمایش به طور معمول سه سال پس از جراحی و سپس هر دو سال یکبار انجام می‌شود.

پروتز‌های سینه ژلی سیلیکونی بسیار منسجم 

پروتز سینه ژل سیلیکونی بسیار منسجم که به “پاستیلی” نیز نامیده می‌شود و پروتزهای ثابت سینه را تشکیل می‌دهد، ضخامت و استحکام بیشتری نبست به پروتز سینه سیلیکون معمول دارند.

جوانب مثبت پروتزهای سینه ژلی سیلیکونی:

 • به دلیل ضخیم تر بودن، ثابت شده است که این مدل پروتز سینه عملکرد طولانی مدت بهتر، نرخ پارگی، موج دار شدن و انقباض کپسولی کمتر دارند یا احتمال بد فرم شدن پایین تر است.
 • آنها به دو شکل گرد و قطره ای در دسترس هستند.
 • انتخاب گزینه قطره اشکی ممکن است نتایج طبیعی تری به شما بدهد زیرا قسمت بالای سینه گرد نمی‌شود و قسمت پایین آن پرتر و برجسته تر می‌شود.

نکات منفی پروتزهای سینه ژلی سیلیکونی:

 • پروتز‌های فرم منسجم در هنگام لمس محکم تر هستند، بنابراین ممکن است به اندازه پروتز‌های سیلیکونی معمولی طبیعی نباشند.
 • این پروتز‌ها نسبت به پروتز‌های سیلیکونی معمولی به برش بلندتری نیاز دارند.
 • احتمال چرخش اندک در شکل قطره اشکی وجود دارد که برای اصلاح آن به فرآیند جداگانه ای نیاز است.
 • آنها به طور کلی گرانترین نوع پروتز هستند.

پروتز‌های سینه سالین یا نمکی 

پروتزهای سینه سالین با آب نمک پر شده هستند و برای زنان بالای ۱۸ سال تأیید FDA را دریافت کرده‌اند. این نوع پروتزهای سینه به دلیل رواج پروتزهای سیلیکونی سینه، محبوبیت خود را از دست داده‌اند، اما برای بیمارانی که به دنبال بهبود ظاهر سینه‌ها بدون تغییر غیرطبیعی هستند، مناسب هستند.

جوانب مثبت پروتز‌های سینه نمکی:

 • محلول‌های نمکی برای بدن بسیار ایمن هستند. در صورت نشت یا پارگی پروتز، نمک با خیال راحت جذب بدن می‌شود.
 • پارگی به راحتی قابل تشخیص است.
 • این پروتز‌ها بهترین پری و برجستگی قطب فوقانی سینه را ارائه می‌دهند.
 • پروتز‌های نمکی سینه در زمان جراحی پر می‌شوند. این امر امکان را برای تنظیم میزان حجم فراهم می‌کند، که گزینه خوبی برای زنانی است که اندازه سینه آنها برابر نیست.
 • از آنجا که پروتز از قبل پر نشده است، به برش کوچکتری نیاز دارد.
 • به طور کلی ارزان ترین نوع پروتز است.

موارد منفی پروتز‌های سینه نمکی:

 • ممکن است به اندازه پروتز‌های سیلیکون در هنگام لمس طبیعی نباشد.
 • پارگی پروتز بیشتر از پروتز سیلیکونی اتفاق می‌افتد، در این صورت سینه شکل خود را از دست می‌دهد و تخلیه می‌شود.
 • موج زدن در زیر پوست بیشتر دیده می‌شود.
 • پروتز سینه نمکی سنگین تر است و ممکن است با گذشت زمان باعث سنگین شدن سینه شود.

در طول عمل پروتز سینه چه اتفاقی می‌افتد؟ 


در طول عمل پروتز سینه چه اتفاقی می‌افتد؟

برای قرار دادن پروتز سینه، سه روش مختلف و انواع متنوعی از پروتزهای سینه وجود دارد. روش اول، با ایجاد یک برش کوچک در جایی که سینه به قفسه سینه متصل می‌شود، انجام می‌شود. روش دوم، با ایجاد برشی در پوست صورتی تیره که نوک سینه را در بر می‌گیرد، صورت می‌پذیرد. و روش سوم و رایج‌ترین روش، با ایجاد برش در زیر بغل در چین سینه انجام می‌شود. تمامی برش‌ها در طول زمان محو می‌شوند، اما برش زیر بغل تقریباً به طور کامل از بین می‌رود. همه این برش‌ها اجازه می‌دهند پروتز به درستی در زیر سینه قرار گیرد، به این معنی که پروتز زیر عضله بزرگ قفسه سینه یا پوشش ضخیم عضله قرار می‌گیرد که در پوشاندن پروتز کمک می‌کند. به طور کلی، هرچه سینه قبل از عمل کوچکتر باشد، احتمال قرارگیری پروتز زیر عضله یا پوشش عضله بیشتر است. نتیجه نهایی در هر سه روش، سینه‌های بزرگ، حالت دار و طبیعی است.

آیا بعد از عمل پروتز سینه قادر به شیردهی هستم؟ 


بله. پروتز‌های سینه که با یک برش جزئی در زیر بافت سینه، چه در جلو و چه در زیر عضله سینه، قرار می‌گیرند، بر توانایی تولید شیر یا شیردهی تأثیری ندارند. اما از سویی، برش‌های پیریارولار می‌تواند برای برخی از زنان در شیردهی مشکل ایجاد کند. اگر این مسئله برای شما نگران کننده است، آن را در جلسه مشاوره با پزشک مطرح کنید تا او روشی را برنامه ریزی کند که هر گونه خطر برای توانایی شیردهی شما را به حداقل برساند.

خود پروتز‌ها، چه سالین و چه سیلیکونی، بر کیفیت شیر ​​مادر تأثیری ندارند.

مراقبت‌های بعد از عمل پروتز سینه 


مراقبت‌های بعد از عمل پروتز سینه

به دلایل مختلف زنان اقدام به عمل پروتز سینه می‌کنند. صرف نظر از دلیل شما، عمل پروتز سینه شما نتایج دلخواه شما را ارائه می‌دهد. با این حال، بهترین نتایج اغلب پس از یک دوره بهبودی قابل مشاهده اند. بهبودی اولیه به طور کلی یک تا دو هفته و بهبودی طولانی مدت تقریباً سه ماه طول می‌کشد. در طی چند روز اول، بیماران ممکن است احساس خستگی کنند و هنگام خوابیدن روی رختخواب یا هنگامی‌که قادر به شرکت در فعالیت‌های معمول نیستند ، خسته شوند. در حالی که خود را با بدن جدید تطابق می‌دهید، همچنان می‌توانید از بهبودی خود نهایت استفاده را ببرید و زمان استراحتی را که برای بهبودی نیاز دارید به خودتان بدهید.

۱-۵ روز پس از عمل 

در طی چند روز اول بهبودی پس از عمل، احتمالاً احساس ناراحتی و درد خواهید کرد، که به این معنی است که زمان زیادی را در خواب و استراحت روی کاناپه یا تخت می‌گذرانید. دو روز پس از عمل پروتز سینه مجاز به حمام کردن هستید، اما باید از دوش گرفتن اجتناب کنید و از آب ولرم استفاده کنید. در این زمان میتوانید هرگونه باند و گاز را بردارید، اما بانداژ و سوتین مخصوص باید بلافاصله پس از حمام دوباره پوشیده شود.

در این مدت وجود یک دوست یا یکی از اعضای خانواده برای کمک به شما در انجام کارهای روزمره و کارهایی که نیاز به استفاده از قسمت بالاتنه دارند، مانند تهیه غذا و شستن ظرف‌ها، می‌تواند مفید باشد. این دوره بهبودی زمان مناسبی برای مشاهده فیلم و سریال‌های مورد علاقه تان است. اگر علاقه ای به تلویزیون و فیلم ندارید ، سعی کنید به پادکست یا کتاب صوتی گوش دهید.

۱-۲ هفته پس از جراحی 

بعد از هفته اول، احتمالاً احساس بهتر و قوی تری خواهید شد، اما هنوز هم باید به خود استراحت دهید. تا ۱۰ روز پس از عمل، نباید کار یا فعالیت‌های شدید انجام دهید. تا دو هفته پس از جراحی هیچ وزنه، فشار یا کششی سنگین تر از ۵ پوند نداشته باشید و حتما از انجام فعالیت‌های سنگین که فشار خون و نبض را افزایش می‌دهد و یا به استفاده بیش از حد از بازوها و سینه نیاز دارد، خودداری کنید. بهبودی زخم باید حدود ۱۰ روز پس از عمل شما کامل شود.

به یاد داشته باشید که آب کافی مصراف کنید، به نیازهای بدن خود گوش فرا دهید و در صورت مشاهده علائم غیر منتظره، که می‌تواند نشانه ای از عفونت باشد، بلافاصله با مطب پزشک تماس بگیرید.

۳-۴ هفته پس از جراحی 

در این مرحله، شما می‌توانید به محل کار خود برگردید، اگرچه هنوز هم باید مراقب فعالیت‌های بالاتنه و حرکات جسمی‌ باشید. با گذشت زمان قادر خواهید بود سطح فعالیت خود را به تدریج افزایش دهید در قرارهای بعد از عمل با پزشک برنامه مشخص تری از چارچوب بهبودی خود خواهید داشت.

از پوشیدن سوتین فنردار تا زمانی که پزشک به شما بگویید بلامانع است، خودداری کنید زیرا پوشیدن خیلی زود سوتین فنردار می‌تواند بر روی موقعیت پروتز و نتایج طولانی مدت شما تأثیر بگذارد. بهبودی بیشتر تا حدود سه ماه پس از عمل پروتز سینه ادامه خواهد داشت، و با ادامه انطباق بدن، دیگر چیزی به جز لذت بردن از بدن جدید خود و خودنمایی با اعتماد به نفس باقی نخواهد ماند.

در حالی که بهبودی از عمل جراحی اصلی می‌تواند دلهره آور باشد، اعتماد به نفس و خوشحالی حاصل از نتایج زیبا و طبیعی شما ارزش آن را خواهد داشت. با احتیاط با بدن خود رفتار کنید و این تفاوت را ایجاد نمایید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی