نوار عصب و عضله (ارزیابی عملکرد عصبهای محیطی بدن): تفسیر و کاربرد

ارزیابی یک ناحیه از بدن با استفاده از نوار عصب و عضله می‌تواند به شناسایی علت درد، بی‌حسی، سوزن‌سوزن شدن، ضعف، خستگی و گرفتگی عضلانی کمک کند. عکسبرداری با استفاده از اشعه ایکس و اسکن ام‌آرآی قادر است به تصویربرداری آناتومی بافت‌های نرم و استخوانی بپردازد، اما تست عصب و عضله بررسی عملکرد عصب و عضله را انجام می‌دهد و میزان عملکرد و کارایی آنها را بررسی می‌کند. این تست به پزشک کمک می‌کند تا علت مشکلات شما را شناسایی کرده و بهبود آنها را بهبود بخشد و درمان کند. تست عصب و عضله شامل بررسی عملکرد عصب و الکترومیوگرافی می‌شود.

اگر شما دچار سوزن سوزن شدن، بی حسی، ضعف یا درد انتشار دهنده به ستون فقرات یا گردن هستید پزشک درخواست انجام تست عصب و عضله را خواهد داد. با انجام این تست پزشکی و درمانگر شما می‌تواند بر ارزیابی علل بروز علایم و نشانه‌های شما بپردازند و به یک تشخیص قطعی دست پیدا کنند. این امر به آنها کمک می‌کند بتوانند به این نتیجه برسند که آیا علت ضعف عضلانی احساس درد است یا آسیب دیدگی جسمانی.

هموطنان عزیز جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ضرورت و چگونگی انجام نوار عصب و عضله و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های ۰۲۱۶۶۰۱۵۲۱۱۰۲۱۶۶۰۱۴۱۵۸ تماس حاصل فرمایید.

 

 

 نوار عصب و عضله


نوار عصب و عضله

 نوار عصب و عضله به بررسی واکنش عضله یا فعالیت الکتریکی آن در واکنش به تحریک عصب موجود در عضله می‌پردازد. از این تست برای شناسایی اختلالات عصبی عضلانی استفاده می‌شود. در هنگام انجام این تست پزشکی یک یا چند عدد سوزن کوچک که به آنها الکترود گفته می‌‌شود را از طریق پوست وارد عضله خواهد کرد سپس فعالیت الکتریکی که توسط الکترودها ارسال می‌شود روی صفحه مانیتور به شکل امواج نشان داده خواهد شد. پزشک از یک تقویت کننده صدا استفاده می‌کنند تا بتوانند فعالیت الکتریکی را بشنود. الکترومیوگرافی به ارزیابی فعالیت الکتریکی عضله در هنگام انجام تست خواهد پرداخت و انقباضات قوی و ضعیف را بررسی خواهد کرد. بافت عضلانی نمی‌تواند در هنگام انجام این تست به تولید سیگنال‌های الکتریکی بپردازد. هنگامی ‌که یک الکترود وارد پوست می‌شود می‌توان یک دوره کوتاه از فعالیت‌ها روی صفحه مانیتور مشاهده کرد و پس از آن نباید هیچ گونه سیگنالی وجود داشته باشد. پس از آنکه الکترود وارد پوست شد پزشک از شما می‌خواهد که به منقبض کردن عضله خود بپردازید به عنوان مثال به برداشتن یک شی بپردازید یا پای خود را خم کنید. اندازه و شکل امواج ناشی از انجام دادن این کارها می‌‌تواند روی صفحه مانیتور اطلاعاتی را در ارتباط با توانایی عضله برای واکنش به تحریک عصب نشان دهد. هنگامی‌ که عضله با قدرت زیادی منقبض می‌شود تعداد بسیار زیادی از رشته‌های عضلانی فعال خواهند شد و به تولید امواج الکتریکی خواهند پرداخت این فرایند تحت عنوان مطالعه هدایت عصبی شناخته می‌‌شود که یک روش برای بررسی مقدار سرعت هدایت امواج الکتریکی در یک عصب است. مطالعه عصبی می‌‌تواند به مشخص کردن آسیب عصب و تخریب آن بپردازند و به صورت همزمان با تست الکترومیوگرافی انجام می‌‌شود. هر دو روش به شناسایی و تشخیص وجود، محل و شدت بیماری‌ها می‌پردازند که به عضلات و اعصاب آسیب می‌رسانند.

 کاربرد نوار عصب و عضله در تشخیص نوع بیماری


کاربرد نوار عصب و عضله در تشخیص نوع بیماری

 نوار عصب و عضله برای تشخیص برخی از اختلالات که تعدادی از آنها به شرح زیر می‌باشند مورد استفاده قرار می‌گیرد اما فقط به موارد زیر محدود نیست:

 • نوروپاتی
 • سندروم تونل کارپال
 • نوروپاتی اولنار
 • آسیب دیدگی عصب رادیال
 • آسیب دیدگی شبکه بازویی
 • رادیکولوپاتی ناحیه گردن
 • رادیکولوپاتی ناحیه لومبر
 • بیماری پلی رادیکولوپاتی دمیلینه کننده مزمن
 • بیماری پلی رادیکولوپاتی دمیلینه کننده مزمن یا سندروم گیلن حاد
 • آسیب دیدگی عصب صورت
 • آسیب دیدگی عصب پرونئال
 • بیماری‌های نورون از قبیل اسکلروز جانبی آمیوتروفیک
 • میوپاتی
 • مونونوریت مولتی پلکس

 

 

 آیا نوار عصب و عضله درد دارد؟


 واکنش همه افراد به تست عصب و عضله یکسان نیست. مطالعات هدایت عصبی شامل یک شبکه سریع است که توسط برخی از بیماران تحت عنوان شوک الکتریکی ایستا توصیف می‌‌شود مانند زمانی که به دستگیری در دست می‌زنید یا روی فرش راه می‌روید. پزشک در نقاط مختلفی از بدن با انجام این تست می‌پردازد که برخی از نقاط حساسیت بیشتری در مقایسه با سایر نقاط بدن دارند. محل ورود سوزن می‌تواند باعث بروز درد شود این تست نمی‌تواند باعث بروز درد به مدت طولانی شود با این حال اگر شما پس از انجام تست عصب و عضله به منزل رفتید و همچنین دچار درد بودید می‌توانید به مدت ۲۰ دقیقه روی آن کمپرس یخ قرار دهید و ۲۰ دقیقه استراحت کنید.

 خطرات نوار عصب و عضله چیست؟


 نوار عصب و عضله به عنوان یک روش ایمن و بی خطر در نظر گرفته می‌شود که با خطرات کم و وارد جانبی بسیار نادری همراه است. برخی از خطرات این روش عبارتند از خونریزی عفونت افتادگی ریه که فقط زمانی رخ می‌دهد که از عضلات نزدیک به دیواره قفسه سینه و گردن ارزیابی شوند. پزشک همه اقدامات لازم را انجام می‌دهد تا از بروز این عوارض جلوگیری شود به عنوان مثال قسمتی که قرار است تست عصب و عضله انجام شود را توسط یک ماده ضدعفونی تمیز می‌‌کند و پس از انجام این کار مقداری این نقاط را فشار خواهد داد. ممکن است شما دچار مقداری کبودی شوید. ریسک بروز این عوارض زمانی افزایش پیدا می‌کند که شما از داروهای رقیق کننده خون استفاده کنید یا دچار اختلال خونریزی دهنده باشید که اگر این موارد در خصوص شما صدق می‌کند باید با پزشک خود صحبت کنید تا اقدامات و تصمیمات ضروری را بگیرد. در صورتی که شما از پیس میکر یا هر نوع وسیله الکتریکی دیگری استفاده می‌کنید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. پس از اتمام این تست عصب و عضله شما می‌توانید فعالیت‌های طبیعی خود را از سر بگیرید و قبل از انجام این تست نیز هیچ محدودیتی برای انجام فعالیت جسمانی وجود نخواهد داشت.

 آیا روزی که قرار است تست عصب و عضله انجام شود باید اقدامات خاصی را انجام داد؟


 قبل و بعد از تست عصب و عضله هیچ‌ گونه محدودیتی به لحاظ فعالیت جسمانی وجود ندارد و هیچ گونه عارضه جانبی دائمی به وجود نخواهد آمد و شما می‌توانید همه داروهایی که مصرف می‌کنید از قبیل داروهای مسکن خود را استفاده نمایید. در هنگام انجام این تست شما بیدار هستید و با پزشک همکاری لازم را برای انجام تست عصب و عضله خواهید داشت. پزشک برای انجام این تست از بی حسی استفاده نمی‌کنند زیرا در چنین شرایطی نمی‌تواند اطلاعات لازم را از عضلات و اعصاب به دست بیاورد. در صورتی که از داروهای رقیق کننده خون از قبیل وارفارین یا کدامین استفاده می‌کنید یا اگر دچار اختلال هموفیلی هستید حتماً قبل از انجام تست عصب و عضله به پزشک خود اطلاع دهید. در صورتی که از پیس میکر یا دفیبریلاتوریا  تحریک کننده عصبی الکتریکی با هدایت پوست استفاده می‌کنید باید پزشک خود را در جریان بگذارید. لوسیون پوستی بر روی کیفیت ارسال سیگنال‌ها تاثیر می‌گذارد و به همین دلیل شما باید روزی که قرار است انجام شود از استفاده از لوسیون پوست خودداری کنید.

 نوار عصب و عضله چقدر معتبر است؟


 میزان دقت و اعتبار نوار عصب و عضله به مهارت فردی بستگی دارد که قصد انجام این تست را دارد. البته دقت وسایل و تجهیزات مورد استفاده را نیز نباید انکار کرد. به طور کلی این تست‌ها می‌تواند به خوبی به مشخص کردن آسیب دیدگی اعصاب یا ریشه اعصاب و همچنین بیماری‌های عصب و عضله بپردازند. در برخی شرایط ممکن است چند هفته طول بکشد تا تغییرات ایجاد شده در این ساختارها مشخص شود به علاوه این تست‌ها نمی‌‌توانند وجود درد یا شدت آن را مشخص نمایند ممکن است فرد حتی در هنگام انجام نوار عصب و عضله درد داشته باشد یا علایم و نشانه‌های داشته باشد که با این حال اعصاب او عملکرد طبیعی را از خود نشان خواهند داد. در این شرایط متخصص ارتوپدی یک دوره درمان را برای شما پیشنهاد خواهد کرد.

 نتایج حاصل از نوار عصب و عضله به چه صورت است؟


نتایج حاصل از نوار عصب و عضله به چه صورت است؟

پس از اتمام تست پزشک به ارزیابی نتایج می‌‌پردازد و جواب آن را برای پزشکی که درخواست نوار عصب و عضله کرده است ارسال خواهد کرد. معمولاً جواب نهایتا طی مدت چند روز به مطب پزشک معالج شما فرستاده خواهد شد.

 آیا پس از انجام تست عصب و عضله باید نکات خاصی را رعایت کرد؟


 در اکثر موارد همان روز پس از انجام تست عصب و عضله شما جواب نهایی را دریافت خواهید کرد و پزشک شما بر اساس نتایج به دست آمده می‌تواند علت بروز علائم و نشانه‌های شما را مشخص نماید. گاهی اوقات نتایج حاصل از نوار عصب و عضله خیلی جامع نیستند و پزشک ترجیح می‌دهد در صورت لزوم درخواست انجام تست‌های دیگری را بدهد.

 نوار عصب و عضله چند دقیقه طول می‌کشد؟


 نوار عصب و عضله در یک محیط ایمن انجام می‌شود و بر اساس علائم و نشانه‌هایی که شما دارید و تعداد عضلات و اعصابی که باید بررسی شوند این ترس می‌‌تواند چیزی حدود ۱۵ دقیقه تا ۲ ساعت یا بیشتر طول بکشد. پزشک از بیمار خود می‌خواهد روزی که قرار است از تست عصب و عضله انجام شود از لوسیون استفاده نکند زیرا باعث اختلال در فرآیند جمع ‌آوری اطلاعات خواهد شد.

هزینه نوار عصب و عضله


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی