نوار عصب عضله غرب تهران (تست NCS و EMG): نحوه الکترودیاگنوستیک

آیا می‌دانید بدن شما یک مولد برق است؟ اعصاب و ماهیچه‌ها سیگنال‌های الکتریکی ایجاد می‌کنند که پیام‌هایی را به مغز شما منتقل می‌کند. اعصاب حسی اطلاعات اطراف شما را به مغز می‌رسانند. اعصاب حرکتی سیگنال‌هایی را از مغز منتقل می‌کنند تا عضلات شما را فعال کنند. آسیب‌ها یا بیماری‌هایی که روی اعصاب و عضلات تأثیر می‌گذارند می‌توانند حرکت این سیگنال‌های الکتریکی را کند یا متوقف کنند. اگر درد، ضعف یا بی حسی در کمر، گردن یا دست‌ها دارید، اندازه گیری سرعت و شدت فعالیت الکتریکی در عضلات و اعصاب می‌تواند به پزشک شما در تشخیص دقیق بیماری کمک کند. این فرآیند آزمایش الکترودیاگنوستیک (نوار عصب و عضله) نامیده می‌شود.

این آزمایشات معمولاً توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انجام می شود.

اگر از گزگز و بی حسی بیش از حد دست و پا رنج می‌برید، بدون شک اختلالی در عصب‌های شما وجود دارد که برای تشخیص باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک بر اساس شدت علائم آزار دهنده و برای مطمئن شدن از نوع بیماری نوار عصب و عضله انجام می‌دهد. کلینیک امید یکی از پیشرفته‌ترین مراکز درمانی در تهران است که این تست را برای بیماران خود انجام می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی نوار عصب عضله غرب تهران و یا برای دریافت مشاوره در کلینیک تخصصی سلامت پای امید می‌توانید با شماره تلفن‌های ۰۲۱۶۶۰۱۵۲۱۱۰۲۱۶۶۰۱۴۱۵۸ تماس حاصل فرمایید.

در چه صورت از بیمار نوار عصب عضله (NCS, EM) گرفته می‌شود؟ 


پزشک ارتوپد شما ممکن است تست الکترودیاگنوستیک را برای شرایط مختلفی که می‌تواند در نتیجه فشار بر عصب، به ویژه در بازو، آرنج یا مچ دست ایجاد شود توصیه کند. به این شرایط “نوروپاتی فشاری” گفته می‌شود و شامل موارد زیر است:

  • سندرم تونل کارپ: وضعیتی که در آن عصب مدیان، که از بازو به داخل دست می‌رود، توسط بزرگ شدن تاندون‌ها یا رباط ها از ناحیه مچ دست فشار داده می‌شود. این امر باعث درد و بی حسی انگشتان می‌شود.
  • سندرم خروجی قفسه سینه (فشار بر روی شبکه بازویی، دسته‌ای از اعصاب که از زیر استخوان یقه (ترقوه) در شانه عبور می‌کند.)
  • گرفتگی عصب اولنار (فشار عبور عصب اولنا با عبور از پشت آرنج)
  • رادیکولوپاتی گردن (در هنگام خروج از ستون فقرات در گردن، فشار بر ریشه‌های عصبی وارد می‌شود)
  • مشکلات عصب سیاتیک. دلایل زیادی برای مشکلات عصب سیاتیک وجود دارد. رایج‌ترین آن دیسک نخاعی برجسته یا پارگی است که به ریشه‌های عصب منتهی به عصب سیاتیک فشار می‌آورد. درد، سوزن سوزن شدن یا بی حسی اغلب به وجود می‌آید.
  • بیماری دیسک فتق شده. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که غضروف رشته‌ای که دیسک مهره‌های شما را احاطه کرده است، دچار آسیب شود. مرکز هر دیسک، که حاوی یک ماده ژلاتینی است، به بیرون منتقل می‌شود. این فشار را به عصب نخاعی وارد می‌کند و باعث درد و آسیب به عصب می‌شود.
  • پلی نوروپاتی و نوروپاتی التهابی مزمن. این‌ها شرایطی هستند که از دیابت یا اعتیاد به الکل ناشی می‌شوند. علائم ممکن است شامل بی حسی یا سوزن سوزن شدن در یک عصب منفرد یا همزمان بسیاری از اعصاب باشد.
  • سندرم گیلن باره. شرایطی که در آن سیستم ایمنی بدن به بخشی از سیستم عصبی محیطی حمله می‌کند. اولین علائم ممکن است شامل ضعف یا احساس سوزن سوزن شدن در پاها باشد.
  • بیماری شارکو ماری توث. یک بیماری عصبی ارثی که اعصاب حرکتی و عصبی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. باعث ضعف عضلات پا و پایین پا می‌شود.

نوار عصب و عضله چیست؟ 


الکترودیاگنوستیک شامل دو تست زیر است:

الکترومیوگرافی 

الکترومیوگرافی تست نوار عصب و عضله

تست الکترومیوگرافی یا EMG، فعالیت الکتریکی عضلات را ضبط و تجزیه و تحلیل می‌کند. این تست برای بهتر فهمیدن عملکرد اعصاب در بازوها و پاها استفاده می‌شود. وقتی یک عضله در حالت استراحت قرار می‌گیرد، فعالیت الکتریکی آن به طور طبیعی آرام است. در طول تست EMG، سوزن‌های کوچک و نازکی در عضله قرار می‌گیرند تا فعالیت الکتریکی را ضبط کنند. وقتی سوزن‌ها وارد می‌شوند، ممکن است احساس درد و ناراحتی داشته باشید. پزشک از شما خواسته می‌کند عضله را به حالت رها و کمی آن را تنش دهید. پزشک یک صفحه مانند تلویزیون را که سیگنال‌های الکتریکی را نشان می‌دهد، مشاهده می‌کند و به صدای سیگنال‌ها گوش می‌دهد. همچنین، هنگامی که عضله حرکت می‌کند، ممکن است صداهای سیگنال را بشنوید. وقتی سوزن‌ها برداشته می‌شوند، ممکن است احساس درد و کبودی داشته باشید، اما این مشکل معمولاً در عرض چند روز بهبود می‌یابد و عوارض جانبی طولانی مدتی ندارد. در روز آزمایش، هیچ لوسیون یا کرمی را در محل آزمون استفاده نکنید و از استفاده از جواهرات خودداری کنید. عموماً می‌توانید نتایج آزمون را بلافاصله پس از آزمایش دریافت کنید.

آیا داروها با تست EMG تداخل دارند؟ 

به غیر از موارد استثنایی، ممکن است طبق دستورالعمل، داروهای تجویز شده توسط پزشک خود را ادامه دهید. با این حال، اگر داروی رقیق کننده خون مصرف می‌کنید، فقط در صورت انجام EMG باید این مورد را به مطب ذکر کنید. هیچگونه اقدامات احتیاطی برای دارو برای تست NCV وجود ندارد.

مطالعات هدایت عصبی NCS 

مطالعات هدایت عصبی NCS

NCS غالباً همراه با EMG برای تعیین عملکرد عصبی به طور طبیعی انجام می‌شود. پزشکی که آزمایش را انجام می‌دهد، سیم‌ها (الکترودها) را در نقاط مختلف در امتداد مسیر عصبی به پوست می‌چسباند. سپس پزشک عصب را با جریان الکتریکی تحریک می‌کند. با عبور جریان از مسیر عصبی، الکترودهایی که در طول مسیر قرار می‌گیرند سیگنال و زمان سرعت سیگنال را می‌گیرند. در اعصاب سالم، سیگنال‌های الکتریکی می‌توانند تا ۱۹۳کیلومتر در ساعت حرکت کنند. اگر عصب آسیب دیده باشد، سیگنال کندتر و ضعیف‌تر خواهد شد. با تحریک عصب در مکان‌های مختلف، پزشک می‌تواند محل خاص آسیب را تعیین کند. از مطالعات هدایت عصب نیز ممکن است در طول درمان برای آزمایش پیشرفت به دست آمده استفاده شود. اگرچه ممکن است در ابتدا از ناگهانی بودن تحریک، شما احساس وحشت کنید اما این دردناک نیست و بیشتر افراد در طی مراحل آزمایش راحت هستند. این شوک مانند ضربه‌ای است که هنگام دست زدن به دستگیره در و یا پس از عبور از روی موکت‌ها، دریافت می‌شود.

تستها چقدر دقیق هستند؟ 


دقت آزمایش‌های الکترودیاگنوستیک به مهارت فرد انجام دهنده آزمایش و دقت تجهیزات مورد استفاده بستگی دارد. به طور کلی، این آزمایشات می‌تواند صدمات وارده به اعصاب یا ریشه‌های عصبی و همچنین بیماری‌های اعصاب و عضلات را به طور دقیق تعیین کند. در برخی شرایط، ممکن است چندین هفته طول بکشد تا تغییرات آشکار شود. علاوه بر این، آزمایشات نمی‌توانند وجود یا میزان درد را تعیین کنند. حتی اگر آزمایش‌های الکترودیاگنوستیک نشان دهد که اعصاب به طور طبیعی کار می‌کنند، ممکن است فرد همچنان احساس درد کند یا علائمی از خود بروز دهد. در این موارد، متخصص ارتوپد یک دوره درمانی را برای شما توصیه می‌کند.

هزینه تست نوار عصب و عضله


محدودیتهای تست نوار عصب و عضله چیست؟


آزمایش الکترودیاگنوستیک نمی‌تواند به شما بگوید که چه عواملی باعث آسیب به عصب و یا عضله شده است. این تست فقط می‌تواند تأیید کند که شواهدی از آسیب وجود دارد. به همین دلیل آزمایش های EMG اغلب با سایر آزمایش‌های تشخیصی مانند اسکن MRI ترکیب می‌شوند.

همچنین، اگرچه آزمایش‌های EMG برای یافتن شواهدی از آسیب عصب و عضله بسیار مفید هستند، اما در همه موارد ۱۰۰٪ تشخیصی نیستند. بنابراین، اگر آزمایش شما طبیعی است، این بدان معنا نیست که علائم شما مربوط به آسیب عصبی نیست. پزشک شما باید نتایج آزمایش را بررسی کند و تشخیص دهد که آیا اطلاعات بدست آمده تشخیص‌های مورد بررسی را پشتیبانی می‌کند یا رد می‌کند. او نتایج آزمایش را با شما مرور می‌کند و از اطلاعات به دست آمده برای کمک به تشخیص و ارائه درمان‌های مناسب استفاده می‌کند.

تعرفه نوار عصب و عضله بر اساس مصوبه معاونت درمان و آموزش پزشکی

تعرفه نوار عصب و عضله در مرکز تخصصی سلامت پای امید

لیست مراکز نوار عصب و عضله در غرب تهران

کلینیک ارتوپدی فنی امید

تهران، خیابان آزادی، نبش آذربایجان، روبروی مترو شادمان، پلاک ۳۴۰، ساختمان پزشکان فجر، طبقه اول

تلفن های تماس:

۰۲۱۶۶۰۱۴۱۵۸

۰۲۱۶۶۰۱۵۲۱۱

۰۲۱۶۶۰۱۴۱۵۸

کلینیک فوق تخصصی اعصاب و روان جایروس

آدرس کلینیک: تهران، میدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، کوچه جعفرنیا ،پلاک ٢١ ،طبقه ۴ ، واحد ١۶

کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر نجفی

آدرس کلینیک: فلکه دوم صادقیه- بلوار فردوس- نرسیده به خیابان سلیمی جهرمی پلاک ۱۲۱ – واحد ۲

کلینیک متخصص مغز و اعصاب

آدرس کلینیک: مرزداران،  منطقه ۲- اشرفی اصفهانی- بلوار مرزداران- نرسیده به پل یادگار امام – ساختمان نگین آسمان – بلوک A – طبقه سوم – واحد ۱۱

کلینیک ارتوپدی و اورولوژی

آدرس کلینیک: شهرک غرب، بلوار فرحزادی، پانصد متر بالاتر از بلوار دادمان، کوچه محتاج، انتهای بن بست، پلاک یک، طبقه یک

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی