مچ بند طبی برای درمان آرتروز، آسیب مچ، تاندونیت، دررفتگی و …

بریس‌ها وسایلی هستند که با ایجاد ثبات بیشتر در مفصل، برای درمان و پیشگیری از آسیب دیدگی استفاده می‌شوند. یکی از انواع بریس‌ها، مچ بند است که برای حفاظت و استحکام مچ دست در هنگام استفاده فشار زیاد یا حرکتات شدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، مچ بندها بهبود و درمان آسیب‌های مچ دست را تسهیل می‌کنند. آنها به عنوان لوازم جانبی رایج در فرآیند بازیابی از آسیب‌ها محسوب می‌شوند و به مچ دست حفاظت می‌کنند. این بریس‌ها مفصل مچ را ثابت می‌کنند و با ایجاد گرما و فشرده‌سازی، به استحکام استخوان‌ها و رباط‌های مچ دست کمک می‌کنند.

مچ بندها از مواد مانند پارچه نایلون یا نئوپرن ساخته می‌شوند که استحکام و سفتی بالایی دارند و به شما امکان تحرک محدود در دست و مچ دست را می‌دهند. آنها با استفاده از بسته‌بندی ولکرو به طور کلی ثابت می‌شوند. اگر احساس بی‌حسی، درد در منطقه دست یا مچ دست، ضعف یا آسیب مچ دست دارید، یا با سندرم تونل کارپال مواجه هستید و یا هنگام خواب مچ دست تان خم می‌شود، استفاده از مچ بند مناسب است.

در کلینیک امید، متخصص ارتوپدی و یا فیزیوتراپیست‌ها هر بیمار را به طور کامل ارزیابی می‌کنند تا به تعیین موثرترین درمان کمک کنند. متخصصین کلینیک امید برای تأیید نوع مشکل مچ دست شما از ترکیبی از معاینه فیزیکی و آزمایش‌های تشخیصی استفاده خواهد کرد.

پزشک ابتدا ممکن است درمان محافظه کارانه، از جمله بریس، تسکین درد با دارو، گرما و یخ را توصیه کند. وی همچنین ممکن است طب فیزیکی را برای کمک به بازسازی قدرت و دامنه حرکت توصیه کند.

مچ بندهای طبی بر اساس نوع آسیب و شدت درد برای هربیمار ممکن است متفاوت باشد. قبل از استفاده و خرید نوع مناسب مچ بندهای طبی، با پزشک خود مشورت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی و دریافت نوبت در کلینیک با شماره تلفن‌های ۰۲۱۶۶۰۱۵۲۱۱۰۲۱۶۶۰۱۴۱۵۸ تماس حاصل فرمایید.

مزایای مچ بندهای طبی چیست؟ 


از مچ بندها به دلیل مزایای زیادی که برای فرد استفاده کننده دارد، تعریف می‌شود.

  • ثبات. افزایش ثبات مچ دست یکی از مزایای فوری و قابل توجه در نتیجه کاهش حرکت است. هرچه مچ دست کمتر حرکت کند، احتمال قرارگیری در یک پیکربندی ثابت و جلوگیری از تحریک یا تشدید آسیب بیشتر است. البته این ممکن است باعث کاهش دامنه حرکتی شود، اما می‌تواند به بهبودی نیز کمک کند.
  • کاهش التهاب. تحریک کمتر در ناحیه آسیب دیده احتمال ایجاد التهاب را کاهش می‌دهد. با کاهش التهاب در ناحیه، کاهش احتمالی درد نیز اتفاق می‌افتد، زیرا وقتی تورم به آن اثر می‌کند، التهاب روی عصب‌های دیگر ناحیه تأثیر می‌گذارد.
  • حفاظت. هنگام بهبودی از آسیب، مچ بند ممکن است درجاتی از محافظت را فراهم کند. گرچه ممکن است حرکت را تا حدی محدود کند، اما همچنین یک لایه محافظ برای محل آسیب ایجاد می‌کند، بنابراین در بهبودی نقش دارد. کسانی که برای بهبودی از عمل جراحی از بریس استفاده می‌کنند نیز ممکن است متوجه شوند که این محافظت تا چه حد مفید است.
  • کاهش تهاجم. لازم به ذکر است که گرچه طراحی مچ بندها ممکن است حرکت را محدود کنند، اما برخی از مدل‌ها در واقع اجازه حرکت در مفاصل انگشت‌ها و انگشت شست را می‌دهند، که مشکل کمتری نسبت به بسیاری از درمان‌های ارتوپدی دارد. این امر ممکن است بسته به بریس یا آتل مورد استفاده و البته بسته به نوع آسیب دیدگی متفاوت باشد. با این حال، اکثر کاربران معمولاً می‌دانند که فعالیت‌های روزمره آنها کمتر از آنچه انتظار دارند محدود می‌شود.

مچ بند طبی برای آسیب‌های مچ دست


مچ بند طبی برای آسیب‌های مچ دست

اکثر متخصصین ارتوپدی و یا فیزیوتراپیست‌ها، استفاده از مچ بندهای طبی را در صورت آسیب مچ دست به علت تاندونیت، دررفتگی و سندرم تونل کارپال به بیمار توصیه می‌کنند:

پیچ خوردگی مچ دست 

آسیب‌های زیادی برای مچ دست از جمله پیچ ​​خوردگی مچ دست وجود دارد. پیچ خوردگی مچ دست آسیب رباط است، که معمولاً رباط اسکافو-لونات یا یکی دیگر از رباط‌های ضعیف تر در ناحیه اتصال استخوان مچ دست را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

پوشیدن مچ بند طبی به تسریع روند بهبودی و بی حرکت نگه داشتن مچ دست کمک کند.

تاندونیت 

از طرف دیگر، تاندونیت زمانی اتفاق می‌افتد که تاندون‌ها به شدت ورم کنند. تاندون‌ها عضلات را به استخوان متصل می‌کنند و به ساختار استخوان اجازه می‌دهند تا چیدمان ماهیچه‌ها را حفظ کند، که در نتیجه می‌تواند استخوان‌ها را حرکت دهد. تاندونیت التهاب در تاندون‌ها است که باعث درجات مختلفی از درد و حتی درد شدید در اطراف مفصل می‌شود. مچ بند طبی گزینه مناسبی برای تاندونیت مچ دست است. درباره نوع مناسب بریس طبی مچ دست، با پزشک خود مشورت کنید.

شکستگی یا استفاده بعد از عمل

اگر شکستگی مچ دست یا عمل جراحی مچ دست داشته اید، ممکن است به شما آموزش داده شود که پس از برداشتن گچ خود، از مچ بند یا جایگزینی برای گچ استفاده کنید. انواع بریس‌ها اغلب توسط پزشک تجویز می‌شوند.

سندرم تونل کارپال 

و مورد بعدی سندرم تونل کارپال است. سندرم تونل کارپال شکایت رایج افرادی است که از دست خود زیاد برای کارها استفاده می‌کنند. انتظار می‌رود این مسئله در هر سنی اتفاق بیفتد. دلیل آن این است که تونل کارپال در مچ دست که انتظار می‌رود از عصبی به نام عصب مدیان محافظت کند، ملتهب می‌شود.

این عصب از دست‌ها و تونل کارپال عبور می‌کند تا به ما امکان کنترل انگشتان و انگشت شست هر دست را بدهد. تورم و التهاب در سینوویوم یا بافت‌های ناحیه تونل کارپال می‌تواند روی آن عصب تأثیر بگذارد و باعث درد، بی حسی و گزگز در درجات مختلف شود

در صورت عدم درمان، سندرم تونل کارپال می‌تواند بدتر شود، و منجر به مشکلات شدید مانند آسیب عصبی شود. در حالی که سندرم تونل کارپال می‌تواند زنان باردار یا مبتلایان به دیابت، کم کاری تیروئید، چاقی یا آرتریت روماتوئید را تحت تأثیر قرار دهد، توجه به این نکته مهم است که یکی از دلایل عمده آن استفاده بیش از حد از مچ دست است. حرکت تکراری با استفاده از دست و مچ مانند آنچه ممکن است در محل کار انجام شود ممکن است با گذشت زمان منجر به تأثیر در سینوویوم شود، بنابراین منجر به سندرم تونل کارپال می‌گردد.

بهترین گزینه‌ی درمان سندرم تونل کارپال، استفاده مچ بندهای طبی در حین کار به ویژه برای کارمندان است. مدت زمان استفاده و پوشیدن مچ بند باید با پزشک مشورت شود. بسته به نوع فعالیت و ساعات کار متفاوت است.

آرتروز 

آرتروز در مقایسه با دیگر مشکلات یک سندرم مقاوم به درمان است زیرا مثل آنفولانزا، بعد از مصرف آنتی بیوتیک از بین نمی‌رود و بعد از جراحی نیز کاملا از بین نمی‌رود. موارد مختلفی وجود دارد که پزشک ممکن است به بیمار پیشنهاد دهد تا زندگی با آرتروز را کمی ‌خوشایندتر از ناخوشایند کند. در میان لیست طولانی کارهایی که باید انجام شود، تهیه مچ بند در میان برترین‌ها قرار دارد. از آن جا که استخوان‌ها تحت فشار قرار می‌گیرند و غضروف بین آنها آسیب می‌بیند، و اصطکاکی که از تماس استخوان با استخوان ایجاد می‌شود این می‌تواند کارهای روزمره را بسیار دردناک کند و این کار را خیلی سریع انجام می‌دهد. به منظور مقابله با ضعف مفاصل، سفتی و تورم، بریس‌های مچ دست اغلب تثبیت و پشتیبانی را ایجاد می‌کنند تا میزان تورم و درد ناشی از التهاب را کاهش دهند. این امر باعث کاهش دفعات و شدت علائم به خصوص در هنگام صبح می‌شود.

چه کسی بیشتر در معرض آسیب مچ دست است؟


چه کسی بیشتر در معرض آسیب مچ دست است؟

پوشیدن مچ بند طبی برای جلوگیری از آسیب برای افراد زیر توصیه می‌شود:

  • ورزشکاران از بیشترین مبتلایان به بیماری‌های مختلف مچ دست هستند. کارهای شدیدی که آنها در طول روز انجام می‌دهند تقریباً همیشه شامل حرکات معمول دست است، از حرکت دادن راکت یا چوب گرفته، تا دریبل زدن توپ یا تحمل وزن فرد از طریق هل دادن یا کشیدن، تأثیر زیادی روی مچ می‌گذارند. بسته به نوع ورزش، حتی ممکن است برخی از ورزشکاران بیشتر در معرض خطر باشند یک دروازه بان فوتبال، یک بازیکن خط حمله فوتبال، یک گارد تیراندازی و غیره.
  • کارگران انبار یا کارگران پست که جعبه‌ها را مدیریت و جابجا می‌کنند، به احتمال زیاد برای بسیاری از کارها از دستان خود استفاده می‌کنند. البته این امر اساسا و بیشتر مستقیماً بر کسانی که نیاز به بلند کردن و قرار دادن جعبه‌ها با دست دارند تأثیر می‌گذارد، زیرا مچ دست آنها باید مستقیماً وزن بسته‌ها را تحمل کند.
  • اما، آن دسته از افراد در حال کار برای اجرای ماشین آلات برای انجام این کار، ممکن است مجبور باشند به دلیل حرکت تکراری استفاده از ماشین آلات با سندرم تونل کارپال نیز مقابله کنند.
  • به طور کلی، کارمندان اداری که از رایانه و موس استفاده می‌کنند برای انجام کارهای خود اغلب مجبور به انجام حرکات تکراری با مچ و دست خود هستند. این حرکت تکراری، طی مدت زمان قابل توجهی، ممکن است منجر به تحریک بافت‌های مربوطه و در نتیجه سندرم مربوطه شود. یکی از راه‌های رفع آسیب در این ناحیه استفاده از مچ بند است.

انتخاب مچ بند 


انتخاب مچ بند طبی

ملاحظات برای انتخاب مچ بند دست:

اندازه 

بسیاری از بریس‌های مچ دست توسط سازنده به صورت “فری سایز” یعنی مناسب برای همه توصیف شده اند. این مچ بندها ممکن است برای اکثر افراد مفید باشد، اما اگر شما دست / مچ کوچک یا بزرگی دارید، ممکن است برای شما مفید نباشد. در این حالت، پزشکان توصیه می‌کنند که مچ بندی که اندازه خاصی دارد، خریداری کنید. ممکن است لازم باشد اندازه بگیرید تا اندازه صحیح خود را پیدا کنید.

جنس

اکثر مچ بند‌ها از مواد مصنوعی ساخته می‌شوند که اندکی کشی هستند، مانند نایلون یا نئوپرن. مواد مورد استفاده باید امکان تنفس داشته باشد تا هنگام پوشیدن مچ دست زیاد گرم نشود. برخی از تولید کنندگان از مواد با محافظت ضد میکروبی برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها استفاده می‌کنند. این یک ویژگی خوب است، زیرا ممکن است برای مدت زمان طولانی از مچ بند استفاده کنید.

بالشتک

هرچه بالشتک مچ بند بیشتر باشد، راحتی و محافظت آن بیشتر خواهد بود. بالشتک بزرگ همچنین به معنای انعطاف پذیری کمتر است، بنابراین، شما باید یک میزان تعادل بین این دو پیدا کنید. واقعیت دیگری که باید در نظر گرفت این است که یک بریس با پد بسیار کلفت می‌تواند باعث شود مچ دست شما احساس گرما کند. به همین ترتیب، ممکن است بهترین کار این باشد که از پوشیدن مچ بند با پد زیاد در ماه‌های تابستان خودداری کنید.

فشرده سازی

فشرده سازی می‌تواند به بسیاری از آسیب‌ها و بیماری‌های مچ دست، از جمله رگ به رگ شدن و RSI کمک کند. درجه ای از فشرده سازی به تسکین تورم و التهاب کمک می‌کند، به تسکین درد و حتی تسریع در بهبودی کمک می‌کند. همه مچ بندها درجه ای از فشرده سازی را ایجاد می‌کنند، اما برخی از آنها مچ دست را بیشتر از سایرین فشرده می‌کنند. هنگام خرید، به یاد داشته باشید که پوشیدن مچ بندی که مقدار زیادی فشرده سازی را فراهم می‌کند، برای مدت طولانی راحت نیست.

چگونه می‌توانم بفهمم که مچ بند خود را به درستی پوشیده‌ام؟


مچ بندهای مختلف به روش‌های مختلفی استفاده می‌شوند. دستورالعمل‌ها را بررسی کنید تا بفهمید چگونه بریس خود را به درستی استفاده کنید. اگر مچ بند صحیح قرار داده شده باشد، باید صاف باشد اما آنقدر محکم نباشد که جریان خون را محدود کند.

آیا می‌توانم مچ بند خود را بشویم؟


 بسیاری از مچ بندها قابل شستشو با ماشین هستند و برخی دیگر باید با دست شسته شوند. برگه دستورالعمل یا لیبل داخل محصول را مطالعه کنید تا ببینید چه روشی برای مچ بند شما مناسب است. اگر نیاز به محافظت در تمام طول روز و به مدت بیش از چند روز دارید، منطقی است که ۲ مچ بند خریداری کنید که وقتی یکی از آنها کثیف یا در حال شستشو است، یک مچ بند اضافه داشته باشید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی