مرکز طب فیزیکی غرب تهران و روش‌های درمانی

متخصصین طب فیزیکی و یا فیزیوتراپیست‌ها بخشی جدایی ناپذیر از تیم مراقبت‌های پزشکی هستند که پس از آسیب یا بیماری، حرکت و عملکرد را بازیابی یا بهینه می‌کنند. کار این متخصصان درمانی، بررسی اختلال عملکرد حرکتی، تدوین برنامه‌های مراقبتی، استفاده از تمرینات درمانی، کنترل و تسهیل مشکلات حرکتی عصبی عضلانی و تسکین درد بیماران است. متخصصین فیزیوتراپی در مرکز طب فیزیکی غرب تهران، این مهارت‌ها را برای طیف وسیعی از بیماران در نظر می‌گیرند.

با این حال، یک نکته‌ای که ممکن است شما آگاه نباشید، این است که متخصصان فیزیوتراپی می‌توانند به عنوان تخصصی خاص در یک نوع درمان تخصص کسب کنند. پس از رسیدن به شرایط تعیین شده توسط هیئت متخصصان فیزیوتراپی، فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند تمرین و تخصص خود را در زمینه‌ای خاص تقویت کنند. در مرکز طب فیزیکی غرب تهران، تعداد زیادی متخصص فیزیوتراپی در حال فعالیت هستند و هر یک از آن‌ها هدف و مسئولیت‌های خاص خود را دارند.

چگونه متخصصین فیزیوتراپی وضعیت بیمار را ازریابی می­‌کنند؟ 


چگونه متخصصین فیزیوتراپی وضعیت بیمار را ازریابی می‌کنند؟

در مرکز طب فیزیکی غرب تهران، فیزیوتراپیست‌ها وضعیت و شرایط بیمار را از طریق روش‌های زیر بررسی می‌کنند:

 • گرفتن شرح حال پزشکی بیمار و بررسی علائم و نشانه‌های درد
 • بررسی داروهای مورد استفاده‌ی بیمار، نتایج آزمایشات و یادداشت‌های سایر پزشکان
 • انجام معاینه‌ی فیزیکی
 • انجام آزمایشات و اقدامات لازم برای شناسایی مشکلات بالقوه و موجود

برای تشخیص، پیش بینی و تهیه‌ی برنامه‌های درمانی، فیزیوتراپیست‌ها اول ارزیابی‌هایی را انجام می‌دهند و سپس اطلاعات بدست آمده از معاینه‌ی فیزیکی و تست‌های آزمایشگاهی را با یکدیگر تلفیق می‌کنند و تعیین می‌کنند که آیا مشکلاتی که باید درمان شوند، در محدوده درمان فیزیوتراپی هستند یا خیر. فیزیوتراپیست‌ها به طور معمول موارد زیر را انجام می‌دهند:

 • با مشاهده ایستادن، راه رفتن یا انجام فعالیت‌ها / کارها، عملکردها و حرکات بیماران را بررسی می‌کنند. آزمایش‌ها و اقدامات مختلفی برای وضعیت بیمار انجام می‌دهند و به نگرانی‌های بیمار خود گوش می‌کنند.
 • بر اساس تخصص پزشکی خود، شرایط و اهداف منحصر به فرد بیماران و نتایج مورد انتظار، برنامه‌های درمانی را برای بیمار در نظر می‌گیرند.
 • برای تسکین درد بیماران، کمک به آنها در افزایش تحرک، جلوگیری از درد یا آسیب بیشتر و تسهیل سلامتی و تندرستی، از تکنیک‌هایی مانند ورزش ، تمرین عملی و تجهیزات (لیزر درمانی، شاک ویو، اولتراسوند ، تحریک الکتریکی و …) استفاده می‌کنند.
 • پیشرفت بیماران را ارزیابی کرده و برنامه‌های درمانی جدید را در صورت لزوم برای بیمار توصیه می‌کنند.
 • به بیماران و خانواده هایشان در مورد انتظارات و چگونگی کنار آمدن با روند بهبودی آموزش می‌دهند.
 • روند درمان پس از ترخیص شدن از بیمارستان را برای بیمار شرح می‌دهند.

فیزیوتراپی برای چه افرادی توصیه می‌شود؟ 


فیزیوتراپی برای چه افرادی توصیه میشود؟

تعدادی از شرایط سلامتی که معمولاً توسط فیزیوتراپیست‌ها درمان می‌شود به شرح زیر است:

 • آرتروز.
 • درد پشت و گردن.
 • آسیب مغزی.
 • عوارض مرتبط با سرطان.
 • سندرم تونل کارپ.
 • فلج مغزی.
 • درد مزمن.
 • فیبروز سیستیک.
 • دیابت.
 • مسائل مربوط به خطر و تعادل.
 • فیبرومیالژیا.
 • شکستگی و ضربه‌های متعدد.
 • بی اختیاری.
 • آسیب‌های مفصلی از جمله به زانو و مچ پا.
 • ورم لنفاوی.
 • اسکلروز چندگانه یا ام اس.
 • کشیدگی‌های عضلانی.
 • چاقی.
 • پوکی استخوان.
 • بیماری پارکینسون.
 • درد لگن.
 • ورم در کف پا.
 • توانبخشی بعد از عمل.
 • آسیب‌های روتاتور کاف.
 • صدمات نخاعی و نقایص مادرزادی.
 • آسیب‌های ورزشی.

انواع متخصصین فیزیوتراپی در مراکز طب فیزیکی


انواع متخصصین فیزیوتراپی در مراکز طب فیزیکی

انواع متخصصین فیزیوتراپی در مراکز طب فیزیکی غرب تهران:

فیزیوتراپی اطفال

کار این فیزیوتراپیست‌ها با کودکان است. فیزیوتراپیست‌ها در این زمینه با طیف وسیعی از کودکان از نوزادان تا نوجوانان کار می‌کنند. آن‌ها برای درمان انواع اختلالات و شرایطی که مانع از عملکرد و رشد کودکان می‌شود، مناسب می‌باشند. به طور معمول تاخیر در رشد، فلج مغزی، فیبروز کیستیک، اسکولیوز و آسیب‌های مغزی توسط متخصصین فیزیوتراپی اطفال درمان می‌شوند.

فیزیوتراپیست‌های کودکان می‌توانند در محیط‌های خارج از بیمارستان کار کنند. آنها همچنین در مدارس، مرکز طب فیزیکی غرب تهران، کلینیک‌های توان بخشی و گاهی در خانه بیمار فعالیت دارند. علاوه بر معالجه کودکان، ممکن است فیزیوتراپیست‌ها با اعضای خانواده برای آموزش مراقبت و کمک به کودکشان همکاری کنند.

فیزیوتراپیست ورزشی 

ورزشکارانی که آسیب دیده اند ممکن است با این ویژگی فیزیوتراپی بسیار آشنا باشند. فیزیوتراپیست‌هایی که در پزشکی ورزشی تخصص دارند، برای کاهش درد و التیام آسیب‌های ناشی از فعالیت‌های ورزشی کار می‌کنند.

آسیب‌های شایع ورزشی شامل پارگی رباظ صلیبی زانو، ضربه مغزی، آرنج تنیس بازان، کشیدگی خم کننده ران و آسیب دیدگی شانه مانند دررفتگی مفصل یا پارگی در روتاتور کاف است. فیزیوتراپیست‌ها برای بازیابی عملکرد و حرکت در مناطق آسیب دیده بیمار از ورزش‌های تقویت عضله، حرکات کششی، درمان دستی، آب درمانی و گرما یا سرما استفاده می‌کنند. برای ورزش درمانی، بیماران به احتمال زیاد ورزشکارانی هستند که می‌خواهند به بالاترین سطح عملکرد خود بازگردند، بنابراین بازیابی قدرت عضلانی، بهبود سرعت و  تسریع در زمان بهبودی اغلب مورد توجه می‌باشند.

فیزیوتراپی برای سلامت زنان 

فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند در سلامت زنان تخصص داشته باشند، که هم به شرایط خاص زنان و همچنین به درمان زنان در مراحل مختلف زندگی آن‌ها اشاره دارد. متخصصین فیزیوتراپی در این تخصص می‌توانند برای درمان بیماری‌هایی مانند درد لگن، پوکی استخوان و ورم لنفاوی فعالیت دارند، ضمن اینکه مراقبت‌های قبل و پس از زایمان را نیز ارائه می‌دهند.

سلامت زنان همچنین می‌تواند شامل کار زنان در هر سنی و هر سبک زندگی باشد.این دسته از متخصصین فیزیوتراپی از سیستم اسکلتی – عضلانی زنان (از ورزشکاران گرفته تا زنان مسن) مطلع هستند و اینکه چگونه شرایط معمولی بر زنان متفاوت از مردان تأثیر می‌گذارد را به خوبی تشخیص می‌دهند. هدف اصلی آنها کمک به حفظ و ارتقا سلامتی در طول عمر یک زن است.

فیزوتراپیست ویژه سالمندان 

فیزیوتراپی سالمندان یک زمینه در حال رشد است، زیرا نسل بیبی بومر پیر می‌شود و شرایط مربوط به ییری را تجربه می‌کند. متخصصین فیزیوتراپی در مرکز طب فیزیکی غرب تهران در این زمینه با بیماران مسن کار می‌کنند تا درد ناشی از آرتروز، پوکی استخوان و سفتی و درد مفصلی را کاهش دهند. هدف این است که به این بیماران کمک شود تا حد ممکن از نظر جسمی سالم و فعال بمانند.

برخی از بیماران سالمند ممکن است بیماری‌های پیشرونده ای مانند پارکینسون یا آلزایمر داشته باشند که هیچ درمانی ندارند و بر فعالیت‌های روزمره تأثیر نمی‌گذارند. فیزیوتراپیست‌ها با این بیماران همکاری می‌کنند تا به آنها در تقویت قدرت عضلانی، بهبود تعادل و جلوگیری از زمین خوردن کمک کنند. آنها همچنین برای آموزش اعضای خانواده و مراقبان در مورد نحوه مراقبت و کمک به بیمار هنگامی که در خانه هستند، کار خواهند کرد.

الکتروفیزیولوژی بالینی 

الکتروفیزیولوژی بالینی دو شکل متمایز از درمان را در بر می‌گیرد: الکتروتراپی و درمان زخم. الکتروتراپی شامل استفاده از الکترومیوگرافی (EMG) است. EMG روشی است که برای تعیین سلامت ماهیچه‌ها و سلول‌های عصبی استفاده می‌شود. با استفاده از الکترودها، EMG می‌تواند فعالیت الکتریکی عضله را اندازه گیری کند. با این اطلاعات، فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند به درمان اختلالات در عضلات یا اعصاب بیمار کمک کنند.

متخصص فیزیوتراپی در مرکز طب فیزیکی غرب تهران که در این تخصص کار می‌کند ممکن است از الکتروتراپی برای کمک به درمان بیماران خود استفاده کند. الکتروتراپی یا استفاده از شبیه سازی الکتریکی می‌تواند به جلوگیری از لخته شدن خون، بهبود زخم، شل شدن اسپاسم عضلات، بهبود گردش خون و تسکین درد کمک کند. همچنین نشان داده شده است که باعث تسریع در ترمیم زخم می‌شود. زخم‌های متداول که تحت الکتروتراپی بهبود می‌یابند شامل خراش، برش‌های بعد از جراحی، زخم دیابت و پارگی است.

متخصصین فیزیوتراپی در زمینهی قلب و عروق

برای کسانی که به سلامت قلب علاقه مند هستند، فیزیوتراپی قلب و عروق قابل توجه است. فیزیوتراپیست‌ها در این تخصص توانبخشی قلبی را برای بیمارانی که دچار حملات قلبی شده اند، بیماری قلبی دارند یا به دنبال بهبود سلامت کلی قلب هستند فراهم می‌کنند. در توانبخشی قلب، فیزیوتراپیست‌ها به بیماران کمک می‌کنند تا از طریق ورزش استقامت خود را بالا ببرند و در عین حال به بیماران نحوه کاهش استرس و مدیریت شرایط خود را آموزش می‌دهند. فیزیوتراپی قلب را می‌توان در بیمارستان یا در یک مرکز سرپایی انجام داد.

نیمه دیگر این تخصص توانبخشی ریوی است. متخصص فیزیوتراپی در مرکز طب فیزیکی غرب تهران که این مراقبت را با بیمارانی که دارای بیماری‌های ریوی مانند بیماری انسداد ریوی مزمن COPD) )، فیبروز کیستیک یا سارکوئیدوز هستند فراهم می‌کنند. فیزیوتراپیست‌ها به این بیماران تمرینات تنفسی را آموزش می‌دهند، بر روی تقویت عضلات و استقامت بیمار کار می‌کنند و درمان طولانی مدت برای وضعیت یا بیماری را ارائه می‌دهند.

فیزیوتراپی نورولوژی 

متخصصین فیزیوتراپی مغز و اعصاب در مرکز طب فیزیکی غرب تهران برای درمان شرایط سیستم عصبی و نخاعی کار می‌کنند. بیماران ممکن است طیف وسیعی از گرفتاری‌ها از جمله آسیب‌های مغزی یا نخاعی، مولتیپل اسکلروزیس(ام اس)، سیاتیک، نوروپاتی، فیبرومیالژیا و فلج مغزی را داشته باشند. این شرایط ممکن است تعادل، هماهنگی، احساسات و حرکت کلی بیماران را مختل کند. سپس فیزیوتراپیست‌ها برای کاهش نقص حرکتی و کمک به بازیابی یا بهبود عملکرد با این بیماران کار می‌کنند.

فیزیوتراپیست‌ها می توانند در زمینه‌های مختلف در زمینه عصب شناسی تخصص داشته باشند. آنها ممکن است در بیمارستان‌ها برای حمایت از بیمارانی که اخیراً دچار آسیب مغزی یا نخاعی شده اند کار کنند، می توانند در مراکز مراقبت و توانبخشی حاد برای درمان طولانی مدت کار کنند یا ممکن است در مراکز کمک به زندگی برای کمک به بیماران مسن فعالیت داشته باشند.

فیزیوتراپیستهای ارتوپدی

مشهورترین تخصص فیزیوتراپی در مرکز طب فیزیکی غرب تهران، فیزیوتراپی ارتوپدی است که شامل درمان شرایط استخوان‌ها ، عضلات، رباط‌ها، تاندون‌ها و مفاصل است. فیزیوتراپیست‌ها در این تخصص ممکن است طیف وسیعی از بیماران را مانند کسانی که از آرتروز رنج می‌برند، استخوان هایشان شکسته است، جراحی تعویض مفصل انجام داده اند و یا به تازگی عضلات یا رباط‌ها را کشیده یا رگ به رگ کرده‌اند، ویزیت کنند.

در حالیکه فیزیوتراپیست‌های ارتوپدی با فیزیوتراپیست‌های پزشکی ورزشی فعالیت‌های مشترکی زیادی دارند، اما فیزیوتراپیست‌های ارتوپدی هر فردی را می‌توانند درمان می‌کنند و تخصص آن‌ها تنها برخلاف فیزیوتراپیست‌های ورزشی شامل ورزشکاران یا کسانی که آسیب‌های مربوط به ورزش دارند نمی‌باشد. کسانی که به یک متخصص فیزیوتراپی ارتوپدی مراجعه می‌کنند ممکن است با استفاده از روش‌هایی مانند حرکات کششی، ورزش، تمرینات قدرتی، برنامه های گرم و سرد و تحریک الکتریکی عضلات تحت درمان قرار گیرند.

آنکولوژی 

انکولوژی به مطالعه و درمان انواع مختلف سرطان اشاره دارد. متخصصان فیزیوتراپی در این تخصص با بیمارانی کار می‌کنند که با سرطان تشخیص داده شده‌اند یا در حال بهبودی از سرطان هستند. سرطان می‌تواند علائم یا شرایط بسیاری ایجاد کند که نیاز به فیزیوتراپی دارد. درد، ضعف عضلانی، سفتی مفصل، از دست دادن مقاومت، دشواری راه رفتن، بی حسی در پا و دست‌ها و از دست دادن تراکم استخوان می‌تواند در نتیجه درمان رخ دهد.

فیزیوتراپیست‌ها با بیماران سرطانی کار می‌کنند تا به آنها کمک کنند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشند، ظرفیت هوازی را افزایش دهند، وزن کم کنند، حافظه را بهبود بخشند و عضلات ضعیف شده را تقویت کنند. آنها این کار را با تهیه برنامه‌های درمانی با استفاده از ورزش، ماساژ، تحریک الکتریکی، جوراب‌های فشرده سازی و حرکات کششی برای کمک به بیماران در کلینیک و خانه انجام می‌دهند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی