ارتز خار پاشنه : وسایل ارتوپدی و ارتز (بریس ) برای درد خار پاشنه

 

 

علت اصلی درد پای بیشتر افرادی که به کلینیک‌های پاپزشکی مراجعه می‌کنند، خار پاشنه است. این درد می‌تواند از یک درد خفیف و موقت مانند احساس وجود یک سنگ در کفش تا یک درد شدید که قدرت راه رفتن، ایستادن و انجام فعالیت‌های روزمره را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد، متفاوت باشد. خار پاشنه به عنوان کالکانئال اسپورس نیز شناخته می‌شود. این مشکل عموماً ناشی از آسیب مداوم به پاشنه است که باعث تشکیل رسوب کلسیم در آن می‌شود. آسیب‌های مکرر ممکن است باعث تشکیل رسوبات کلسیم شوند که درد مکرر و پersistent را ایجاد می‌کند.

ارتزها دستگاه‌هایی هستند که برای اصلاح یک مشکل جسمانی، بهبود عملکرد صحیح یا کاهش درد استفاده می‌شوند. ارتزها قابل استفاده برای مواردی مانند صاف کردن کف پا، خار پاشنه، درد پاشنه، درد قوس کف پا، رگ به رگ شدگی مزمن مچ پا و پینه پا هستند. این ارتزها پا را تثبیت می‌کنند و کنترل می‌کنند تا پاهای ما به زاویه مناسبی در زمین قرار گیرند. طراحی ارتزها براساس تجویز پزشک بوده و به منظور کاهش نقاط فشار و کشش عضله طراحی شده‌اند. آنها به شما امکان می‌دهند فعالیت‌های طبیعی خود را با راحتی کامل انجام دهید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره­ی انواع ارتز،بریس و کفی برای رفع خارپاشنه  و یا رزرو نوبت در کلینیک سلامت پا امید  با شماره تلفن­های ۰۲۱۶۶۰۱۵۲۱۱۰۲۱۶۶۰۱۴۱۵۸۰۲۱۶۶۰۱۵۲۱۷ تماس حاصل فرمایید.

انواع خار پاشنه


انواع خار پاشنه

 

دو نوع رایج از خار پاشنه وجود دارد:

 • خارپاشنه پایینی ناشی از فشار مداوم به پایین پاشنه است و باعث دردناک شدن این ناحیه می‌شود. از آنجا که این نوع از خار پاشنه باعث ناراحتی‌های‌ مشابه درد فاشیای پلانتار می‌شود، برای اطمینان از اینکه با درد فاشیای پلانتار اشتباه گرفته نمی‌شود لازم است در تشخیص آن از عکسبرداری اشعه ایکس استفاده شود.
 • خار پاشنه خلفی ناشی از آسیب مکرر به پشت پاشنه که به تاندون آشیل متصل است، می‌باشد. این خار خاص اغلب با چشم غیر مسلح دیده می‌شود و می‌توان به راحتی آن را احساس کرد.

اگر احساس می‌کنید دارای خارپاشنه هستید، با پزشک خود یا یک متخصص پا پزشکی قابل اطمینان مشورت کنید تا مشخص شود که کدام دوره درمانی و ارتز مناسب شما می‌باشد.

علائم خار پاشنه


علائم خار پاشنه

 

تشخیص اینکه شما دچار خار پاشنه هستید، به خودی خود به این معنا نیست که درد پاشنه را احساس خواهید کرد. پزشکان بسیاری از بیماران را می‌بینند که دچار مشکل دیگری هستند که فاشیای پلانتار نامیده می‌شود که وجود درد در پاشنه پا یا زیر سطح پا است. فاشیای پلانتار، تحریک دردناک و التهاب مداوم فاشیای پلانتار است. این وضعیت، علت اصلی درد پاشنه است و به خودی خود ارتباطی با خار پاشنه ندارد.

خار پاشنه می‌تواند در ۷۰ درصد از بیمارانی که برای مدت طولانی دچار فاشیای پلانتار بوده‌اند، تشکیل شود. با این وجود حدود نیمی از بیمارانی که خار پاشنه آن‌ها با اشعه ایکس تشخیص داده شده است، هیچ گونه فاشیای پلانتار یا علائم درد پاشنه پا نداشته‌اند.

درد پاشنه پا اغلب هنگام صبح و زمانی که از تخت خارج می‌شوید و روی پاهای خود می‌ایستید، احساس می‌شود. در طول روز درد پاشنه شما کاهش یافته و پس از مدتی استراحت مانند نشستن طولانی مدت یا هنگام پیاده روی یا دویدن بدتر می‌شود.

در صورت مشاهده ی هریک از علائم خار پاشنه سریعا به پزشک متخصص رجوع کنید. پزشک پس از تشخیص علت ، مناسب ترین روش درمان و یا ارتز خارپاشنه را به شما توصیه می­کند.

عوامل خطر خار پاشنه


اگر دارای هر یک از عوامل زیر می‌باشید، احتمال ایجاد فاشیای پلانتار و یا خار پاشنه در شما افزایش پیدا می‌کند:

 • داشتن سبک زندگی بسیار فعال، به خصوص اگر عضلات ساق پای شما سفت و انعطاف ناپذیر باشد یا مچ پا و مفاصل پای شما خشک باشند. این آسیب می‌تواند ناشی از رگ به رگ شدگی قبلی مچ پا باشد که دامنه حرکت مچ پا را در هنگام دویدن، ورزش کردن، رقصیدن یا رفتن به باشگاه محدود می‌کند.
 • داشتن هرگونه اضافه وزن باعث افزایش بار، کشش و فشار روی فاشیای پلانتار می‌شود.
 • افزایش وزن بدن مربوط به بارداری و ضعف رباط‌ها به دلیل هورمون‌های حاملگی که می‌تواند منجر به باز شدن و گسترش مفاصل پا و فشار روی فاشیای پلانتار شود.
 • تمام روز کار کردن روی پاها می‌تواند احتمال دردناک شدن فاشیای پلانتار و ایجاد خار پاشنه را افزایش دهد.
 • اگر کف پای شما صاف است یا قوس کف پای شما بسیار زیاد است، تغییر در قوس کف پا می‌تواند توانایی جذب شوک را تغییر داده و فاشیای پلانتار را بکشد و سفت کند که در این صورت مجبور به جذب نیروی بیشتر می‌شود.
 • اگر به دوران میانسالی نزدیک می‌شوید و قوس کف پای شما قدرت و استحکام خود را از دست می‌دهد، این امر باعث وارد شدن فشار بیشتر به فاشیای پلانتار و پاشنه می‌شود.
 • استفاده از کفش هایی که کهنه یا فرسوده هستند، یا در درجه اول پشتیبانی مناسب از پا را فراهم نمی‌کند می‌تواند باعث ایجاد مشکلات درد پاشنه شود.
 • بسیاری از افراد بدون آنکه اطلاع داشته باشند، عضلات قوس پای ضعیفی دارند– خستگی عضلانی در پای شما باعث می‌شود فاشیای پلانتار فشار بیشتری را تحمل کند و ممکن است باعث شود شما در آینده در معرض ابتلا به مشکلات پا از جمله خار پاشنه و فاشیلیت مزمن قرار بگیرید .
 • انواع خاصی از آرتروز می‌توانند باعث ایجاد التهاب در تاندون های کف پای شما شوند که این امر به نوبه خود می‌تواند منجر به درد پاشنه پا یا فاشیلیت پلانتار مزمن شود.

انواع ارتز خارپاشنه


انواع ارتز خارپاشنه

برای درمان و رفع درد پاشنه بعلت عارضه خارپاشنه ارتز، بریس و وسایل ارتوپدی متنوعی وجود دارد که از عمده ترین و اصلی ترین آن­ها می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارتزها به منظور تراز مجدد پا و پشتیبانی از قوس کف پا طراحی شده‌اند، در نتیجه باعث کاهش فشار و کشش بیش از حد روی رباط فاسیای پلانتار می‌شوند. ارتزها باعث برطرف شدن علت مشکلات پزشکی پا می‌شوند؛ در حالی که سایر درمان‌ها اغلب فقط علائم را تسکین می‌دهند و تسکین کوتاه مدت دارند. دو نوع ارتز وجود دارد: ارتزهای سفارشی با نسخه و ارتزهای از پیش ساخته شده یا بدون نسخه. هردو نوع ارتز، مادامی که لیفت کافی برای قوس کف پا را فراهم می‌نمایند به تسکین درد خار پاشنه پا یا فاشیلیت پلانتار کمک می‌کنند.

ارتزهای سفارشی در مقایسه با ارتزهای بدون نسخه

تقریباً بیش از ۷ میلیارد نفر روی کره زمین زندگی می‌کنند که هر کدام با شکل منحصر به فرد بدن، عملکرد و نیازهای عمومی منحصر به فرد متولد می‌شوند. ارتزهای بدون نسخه، طبق شکل پای پیش فرض بیشتر انسان‌ها تولید می‌شوند و به طور خاص برای هدف قرار دادن مشکلات پا مانند قوس کف پای کم یا زیاد، درد پاشنه پا و درد سینه پا به تولید انبوه می‌رسند. شکل و ساختار کلی این ارتزها ممکن است تنها مسائل جزئی را برطرف کند . مطالعات نشان داده‌اند که ارتزهای بدون نسخه به مرور زمان برای استفاده کنندگان مشکل سازتر می‌شوند. ارتزهای سفارشی برای برطرف کردن مشکلات اساسی و زمینه‌ای برای هر فرد ساخته شده‌اند. آنها بر اصلاح نواقص بیومکانیکی که می‌توانند با مشکلات اسکلتی عضلانی و شکایت‌های بیشتر همراه باشند، تمرکز دارند. شما با انتخاب مناسب، طبق اختلالات کارکردی پای خود می‌توانید پیشرفت های بزرگی را تجربه کنید. البته کفش مناسب، در راحتی پا نقش بزرگی دارد.

ارتزهای فوت لوجیک

ارتزهای فوت لوجیک، پشتیبانی مناسب برای قوس کف پا را فراهم می‌کنند و به هزاران فرد مبتلا به درد پاشنه پا کمک کرده‌اند. فوت لوجیک طیف وسیعی از ارتزهای مختلف برای درد پاشنه پا را دارا می‌باشد.

فوت لوجیک خار پاشنه یا فاسیلیت پلانتار

فوت لوجیک خار پاشنه یک ارتز تمام طول است که به طور خاص توسط پا پزشک برای هدف قرار دادن فاشیلیت پلانتار، درد پاشنه پا و خار پاشنه طراحی شده است. این ارتز با انواع کفش‌های لیس آپ (بندی) و  همچنین پوتین‌های کاری سازگار است. این ارتز همچنین برای کفش‌های مخصوص دویدن، مهارت‌های ورزشی و کفش‌های پیاده روی مناسب است. این کفی از یک پشتیبان قوس بلند و فضای پاشنه عمیق تثبیت شده و همچنین یک پد جاذب شوک و ضربه تشکیل شده است. ارتزهای فوت لوجیک مخصوص خار پاشنه، از مواد سبک کاملاً محکم E.V.A ساخته شده‌اند که برای فراهم نمودن پشتیبانی مناسب از قوس کف پا به قدر کافی محکم هستند و در عین حال آنقدر نرم و انعطاف پذیر می‌باشند که آن را برای پوشیدن راحت کند.

فوت لوجیک کاژوال (گاه به گاه)

فوت لوجیک کاژوال، یک ارتز به طول ۳/۴ کفش است که به گونه‌ای طراحی شده است که بدون بند یا تسمه در کف کفش قرار بگیرد. این نوع از ارتزها برای کفش‌های زنانه و مردانه مناسب هستند؛ به شرط اینکه کفش، پاشنه صاف یا کوتاه داشته باشد. این ارتزها یک راه حل آسان و مقرون به صرفه برای رفع درد خار پاشنه، درد زانو، درد کمر یا پاهای خسته و دردناک هستند. فوت لوجیک کاژوال دارای تکنولوژی دو لایه است و از مواد قدرتمند و پشتیبانی کننده E.V.A همراه با یک لایه ۲ میلی‌متری نرم Durapontex تشکیل شده است که باعث موثر بودن و راحت بودن ارتز می‌شود و پشتیبانی و ثبات کافی را فراهم می‌نماید.

فوت لوجیک ورسا

فوت لوجیک ورسا در کفش‌های زنانه‌ای که اصطلاحاً پوشیدن آنها مشکل است  یک راه حل ایده‌آل برای درد پاشنه خار پاشنه فراهم می‌نماید؛ به عنوان مثال در کفش‌هایی که باریک هستند یا پشت کوتاهی دارند. قرار دادن ارتزهای معمولی در کفش‌های باریک دشوار است. علاوه بر این، این ارتزها اغلب ضخیم هستند و باعث خارج شدن پاشنه پا از کفش در هنگام راه رفتن می‌شوند به خصوص زمانی که کفش کم عمق باشد. فوت لوجیک ورسا فضای بسیار اندکی را در داخل کفش اشغال می‌نمایند و همچنان پشتیبانی بیومکانیکی خوبی از قوس کف پا فراهم می‌کند. علاوه بر این (برای افراد مبتلا به متاتارسالژیا یا مورتون نوروما) پشتیبانی متاتارسال را فراهم می‌کنند.

فوت لوجیک ورزشی

اگر شما دونده هستید یا شخصی هستید که بیشتر از ۵ کیلومتر در روز راه می‌رود، ارتز فوت لوجیک ورزشی برای خار پاشنه توصیه می‌شود. این کفی از لایه P.U نرم و ژل ساخته شده و با یک پوسته پلاستیکی سخت در بخش خارجی آن (برای کنترل بیو شیمیایی عالی) روکش شده است. موادی که برای ساختن این ارتز به کار رفته‌اند گران بوده و در مقایسه با فوت لوجیک‌های راحتی و کاژوال ، گرانتر هستند و نسبت به این اختلاف قیمت، دوام بیشتری دارند.

بریس‌های سفارشی پا برای خار پاشنه

بریس‌های پا یا اسپلینت پا، به نگه داشتن پا و مچ پا در یک زاویه ۹۰ درجه مشخص به سمت جلو کمک می‌کنند. از آنجا که یکی از علائم رایج خار پاشنه ، سفت شدن فاشیای پلانتار در طول استراحت شبانه است، بریس یا اسپلینت در طول شب پوشیده می‌شود تا به فاشیای پلانتار اجازه دهد کشش ملایمی داشته باشد و از سفت شدن و خشک شدن فاشیای پلانتار در طول شب جلوگیری می‌کند .

پزشکان با این هدف، پیشنهاد می‌کنند یک اسپلینت ۹۰ درجه نرم که نه تنها به درمان خار پاشنه دردناک کمک می‌کند، بلکه برای تاندونیت آشیل، انقباضات عضله فلکشن پلانتار و پیشگیری از صدمه دیدن بیش از حد پا نیز موثر است، در طول شب پوشیده شود.

بریس پینه پای کامل 

بنیون یا پینه، یک تغییر شکل استخوانی یا بزرگ شدن مفصل در پایه انگشت بزرگ پا است. بزرگ شدن این ناحیه در حقیقت ناشی از تشکیل استخوان اضافه است که اغلب در انگشت بزرگ پا رخ می‌دهد و باعث عدم تراز انگشت بزرگ پا می‌شود. این عدم تراز باعث می‌شود انگشت بزرگ پا به سمت بیرون کج شود و نتیجه آن التهاب همراه با قرمزی، تحریک و حساسیت و درد در انگشت بزرگ پا است.

یک بریس پینه پای کامل، به کاهش فوق‌العاده پینه پا در حین خوابیدن شما کمک می‌کند. این پشتیبان پا را شب‌ها بپوشید و تسکین قابل‌توجه درد و ناراحتی ناشی از پینه پا را تجربه کنید. این بریس پا همچنین برای کاهش فشار بنیون و فراهم کردن پشتیبانی بیشتری که مانع لغزیدن و حرکت پا می‌شود، به کار می‌رود. این بریس پلاستیکی، پنجه پای شما را در جای خود ایمن نگه می‌دارد. در حالیکه فوم نرم آن، ناحیه ملتهب را احاطه کرده است. شما می‌توانید با تنظیم پد بیشترین محافظتی که نیاز دارید را به دست بیاورید. بند ولکرو کمک می‌کند تا این بریس پشتیبانی کننده پا را محکم در جای خود نگه دارید. پزشکان بسته به نیاز شما، دامنه گسترده‌ای از بریس‌های انگشتان پا و  پشتیبان های پا را ارائه می‌کنند.

اهمیت کفش مناسب در پیشگیری از خارپاشنه


کفش‌ها برای ما محافظت، پشتیبانی، حرکت، کنترل و ثبات فراهم می‌کنند آنها همچنین در استایل و سبک پوشش ما نقش دارند بسیاری از شرکت‌های تولید کننده کفش‌های «خوب» وجود دارند. اما صرفا هر کفشی که شرکت‌های خوب تولید می‌کنند، مناسب نیازهای فردی پای شما نیست. همیشه به خاطر داشته باشید که «تناسب» کفش از مارک آن، مهم تر است. کفش باید در بخش پنجه پا، دارای فضای کافی باشد تا انگشتان پا به یکدیگر فشرده و خم نشوند . کفش باید به اندازه کافی برای پای شما طویل و عریض باشد و هیچ گونه تغییر وضعیتی ایجاد نکند. یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب کفش مناسب ، ثباتی است که کفش فراهم می‌نماید . به طور کل ، یک پای انعطاف پذیر باید توسط یک کفش باثبات پشتیبانی شود. ثبات و پشتیبانی کفش با انعطاف پذیری و خم شدن قسمت جلوی کفش ارزیابی می‌شود. هر قدر کفش حرکت کمتری داشته باشد و کمتر خم شود، ثباتی که فراهم می‌کند بیشتر است. حرکت طرف به طرف و چرخش کفش نیز اطلاعات بیشتری درباره ثبات آن ارائه می‌کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی