کمربند TLSO : نحوه بستن و مزایای پوشیدن کمربند tlso

دو نوع بریس وجود دارد که ممکن است پس از عمل نیاز به استفاده از آنها داشته باشید. یکی از آنها بریس ارتز کمری (LSO) برای فیوژن لومبوساکرال تحتانی یا توراکو-لومبوساکرال (TLSO) برای فیوژن کمر فوقانی است. بریس از حرکت در ستون فقرات در طول فرایند بهبودی جلوگیری می‌کند. اگر نیاز به استفاده از بریس پس از عمل داشته باشید، قبل از جراحی یا در طول اقامت در بیمارستان، وضعیت جسمانی مناسبی خواهید داشت. مناسب شدن بریس معمولا حدود یک تا دو ساعت طول می‌کشد. لطفا قبل از عمل حداقل سه یا چهار هفته وقت بدهید تا بریس به بدن شما عادت کند. بیشتر کمربندهای LSO از زیر قفسه سینه تا انحنای باسن ادامه دارند. در صورتی که منطقه ساکرال درگیر باشد، یک دکمه به سر ران برای کاهش حرکت به صورت متصل می‌شود. کمربند TLSO در زیر بغل و اطراف قفسه سینه، قسمت پایینی کمر و باسن قرار می‌گیرد. مهم است که بریس را به گونه‌ای بپوشید که راحتی شما را حفظ کند و در عین حال حرکات چرخش و خم شدن شما را محدود کند.

کمربند  TLSO چگونه کار می‌کند؟


صدمات به ستون فقرات، به ویژه ستون فقرات کمری، موضوعی بسیار جدی است. بنابراین، بسیار مهم است که کمربند (TLSO) شما وظیفه خود را خوب انجام دهد.

کمربند TLSO در زیر بازو و قفسه سینه بسته شده و از قسمت تحتانی و پشتی و همچنین قسمت بالای باسن پشتیبانی می‌کند. این کمربند بسیار شبیه کوله پشتی به نظر می‌رسد که یکسری چیزها به آن اضافه شده است.

تثبیت و صاف کردن ستون فقرات

بریس اصلاح کننده، کمر را از بالای ساکروم ( S1مهره ) درست در بالای ستون فقرات از طریق ستون فقرات کمری (پایین کمر) تا بالای ستون فقرات قفسه سینه (T2 مهره‌ها) درست زیر گردن تثبیت می‌کند. صاف کردن ستون فقرات می‌تواند به درمان قوز کمری یا برخی مشکلات مکانیکی کمردرد کمک کند.

بعلاوه بریس کمری تمام توانایی بدن شما را در خمیده شدن، پیچاندن مهره‌های کمر یا خم شدن به پهلو را محدود می‌کند. همچنین علاوه بر بهبود وضعیت بدن و کنترل حرکت کمر شما، می‌تواند از بدتر شدن جراحت موجود و تخریب آهسته مربوط به پوکی استخوان جلوگیری کرده و به بهبود کمر شما در بهبود بعد از عمل کمک کند.

درد و گرفتگی کمر را کاهش می‌دهد 

بریس کمری / قفسه سینه شکم شما را نیز فشرده می‌کند و این باعث کاهش فشار روی ستون فقرات می‌شود. این امر به نوبه خود درد شما را تسکین می‌دهد و به بهبودی ستون فقرات کمک می‌کند.

یک سیستم قرقره‌ای مکانیکی باعث می‌شود که با تلاش بسیار کم یا یک پیچش کوچک، فشار زیادی ایجاد شود. سیستم کرست نیروی شما را پنج برابر می‌کند.

دستورالعمل‌های عمومی


پزشک شما یک بریس ارتز ساکارال توراکولومبار یا TLSO را برای شما تجویز می‌کند. TLSO یک بند کمری است. از این وسیله برای صاف نگه داشتن کمر بعد از عمل استفاده می‌شود. استفاده صحیح از TLSO به شما کمک می‌کند بعد از عمل بتوانید به تنهایی حرکت کنید.

 • برای محافظت از پوست خود و جذب عرق، یک تی‌شرت زیر کمربند خود بپوشید.
 • کمربند خود را مطابق دستور پزشک بپوشید. پزشک به شما خواهد گفت که چند روز و هر روز چه مدت می‌توانید بریس را بپوشید.
 • از پزشک خود بخواهید که در حمام از کمربند خاصی استفاده کنید.
 • کمربند را به روشی که در بیمارستان نشان داده‌اند، بپوشید. برای اینکه این کار را درست انجام دهید، به کمک نیاز خواهید داشت.
 • بعد از پوشیدن کمربند، سوزش پوست و مناطق قرمز شده را بررسی کنید. در صورت ظاهر شدن این موارد، ممکن است شما نیاز داشته باشید که کمربند خود را تنظیم کرده یا ممکن است به سایز دیگری نیاز داشته باشید.

پوشیدن کمربند


 • با استفاده از دست‌ها و پاها به سمت یک طرف تخت حرکت کنید تا باسن خود را به سمت گوشه تخت حرکت دهید و یا اینکه کسی به شما کمک کند ملافه در زیر شما را به یک طرف تخت بکشید. بدن خود را نپیچانید و کمر خود را حرکت ندهید. بدنتان را صاف نگه دارید.
 • به پهلوی خود بچرخید، دور از لبه تخت و تقریباً روی شکم خود قرار بگیرید. سعی کنید پشت خود را صاف نگه دارید. مانند یک کنده درخت غلت بزنید.
 • کسی را داشته باشید که به شما کمک کند نیمی از کمربند را روی کمر خود قرار دهید و اطمینان حاصل کند که قسمت گودی کمر در داخل کمربند دقیقاً بالای استخوان لگن و زیر دنده‌های شما قرار می‌گیرد.
 • کمربند را در جای خود نگه دارید و به کمر خود بکشید.
 • نیمی از قسمت جلوی کمربند را بپوشید. هر دو بند را در قسمت پایین کمربند از هر دو طرف کاملاً سفت کنید. بندها را در بالای کمربند از هر دو طرف کاملاً محکم کنید.
 • قبل از بلند شدن، مطمئن شوید که کمربند تنظیم شده است. در صورت لزوم آن را تنظیم کنید.
 • پاهای خود را روی کنار تخت بگذارید و با فشار به سمت جلو در حالت نشسته قرار بگیرید. سپس به آرامی بایستید.

حرکت کردن با خیال راحت


 • به خاطر داشته باشید که بریس توانایی حرکت شما در جهت‌های خاص را محدود می کند. بنابراین نمی‌توانید در برخی از صندلی‌ها بنشینید.
 • تا زمانی که تعادل، انعطاف‌پذیری و قدرت شما بهبود یابد از عصا، واکر، هندریلس استفاده کنید یا از شخص دیگری کمک بگیرید.
 • خانه خود را مرتب کنید تا وسایل مورد نیاز شما دم دست باشند. سایر وسایل را کنار بگذارید.
 • برای حمل وسایل، با استفاده از یک کیف کمری، پیش بند یا جیب دستان خود را آزاد نگه دارید.
 • هنگام خارج شدن از رختخواب مراقب باشید. عجله نکنید. روی لبه تخت بنشینید، چند نفس عمیق بکشید و تا زمانی که سرگیجه شما از بین نرفته، نایستید.
 • کمر خود را خم نکنید و پیچ ندهید و دستان خود را بالای سر خود نبرید.
 • در ۲ هفته اول بعد از آسیب‌دیدگی یا جراحی، چیزی سنگین‌تر از ۴ پوند را بلند نکنید.
 • بیش از ۳۰ دقیقه پشت سر هم ننشینید.
 • روی مبل‌های کم ارتفاع و عمیق ننشینید. یک صندلی که دسته داشته باشد، محکم باشد و یک پشتی صاف داشته باشد، بهترین گزینه است.

کمربند TLSO چه مشکلات دیگری را درمان می‌کند؟


کمربند سفت و محکم TSLO برای صاف کردن ستون فقرات و کاهش فشار بر روی آن می‌تواند به اصلاح و تسکین درد ناشی از موارد زیر کمک کند:

 • کیفوز
 • پوکی استخوان
 • شکستگی‌های ستون فقرات
 • پاسچر نامناسب
 • تنگی کانال نخاعی
 • هایپراکستنشن
 • کمردرد مکانیکی

بریس کیفوز دارای پنل‌های جانبی است که می‌توانید آن‌ها را همزمان با پیشرفت درمانی خود حذف کنید. طراحی مدولار آن را به یکی از بهترین سیستم‌های عدم حرکت برای مراقبت قبل و بعد از جراحی‌های ستون فقرات مانند فیوژن ستون فقرات تبدیل می‌کند.

بریس کمری قابل تنظیم همراه با یک L-code  از L464 ارائه می‌شود که می‌توانید از آن برای بازپرداخت پزشکی، درمان شکستگی فشاری T12 ،یا هایپراکستنشن استفاده کنید.

ویژگی‌های کاربرپسند بریس‌های کمری فول بادی


قسمت‌هایی از بریس کمری که در تماس با پوست شما قرار دارند با یک ماده نرم و مخمل خواب دار پوشانده شده است و یک بالشتک نیز در مناطق حساس مانند بالای شانه‌ها در نزدیکی گردن اضافه شده است. اگر می‌خواهید بریس کاملا محکم و سفت باشد می‌توانید این بالشتک‌ها را جدا کنید.

 • بسیار شگفت‌آور است که یک بریس فول بادی مقطع عرضی خیلی پایینی داشته باشد و با استفاده از سیستم مکانیکی سبک قرقره کمک کند تا بدن شما را کامل دربر بگیرد.
 • پنل‌ها در قسمت جلویی کمربند TLSO دارای حفره‌های کوچکی هستند که باعث تنفس بیشتر می‌شوند. به علاوه کمربند شکمی نیز مش‌های بسیار زیادی دارد.
 • بریس کمری فول بادی یک قطع جریان برای ستون فقرات دارد. به عنوان مثال وقتی در حال بهبودی بعد از شکستگی مهره هستید و یا مثلاً با التهاب ناشی از پوکی استخوان یا کیفوز مقابله می‌کنید، کمربند از ناحیه حساس فاصله می‌گیرد.
 • بریس توراکولومبار با یک پد استرنوم همراه است که جلوی خمیده شدن شما را می‌گیرد و وضعیت شما را تصحیح می‌کند. این پد مفصل‌دار است، به این معنی که همراه با بدن کمی بالا و پایین می‌رود و در عین حال تراز خوبی برای ستون فقرات ایجاد می‌کند.
 • یک ویژگی دیگر- می‌توانید این بریس کیفوز را به قیمتی ارزانتر از هزاران دلاری که باید برای درمان ناهنجاری‌های کمری ناشی از اسکولیوز، کیفوز یا سایر مشکلات کمر در بزرگسالی خرج کنید، خریداری کنید.

چگونه تراز ستون فقرات شکستگی‌های کامپرشن، کیفوز و موارد دیگر را درمان می‌کند


نگه داشتن ستون فقرات به صورت قائم و محافظت در برابر حرکت آسیب‌زا می‌تواند شما را پس از آسیب به کمرتان در مسیر بهبودی قرار دهد. فشرده‌سازی شکم و سیستم قرقره در کمربند رای بهبود بسیار حائز اهمیت هستند.

کامپرشن این قسمت از بدن باعث ایجاد فشاری می‌شود که استرس روی ستون فقرات را کاهش می‌دهد. این امر می‌تواند از تخریب مهره‌ها به دلیل پوکی استخوان یا فضاهای موجود در ستون فقرات ناشی از تنگ شدن (تنگی) کانال نخاعی که می‌تواند منجر به مشکلات دیگری مانند عصب پینچ شده، سندرم خروجی توراکس یا اسپوندیلولیستزیس شود، جلوگیری کند یا سرعت ایجاد آن را کاهش دهد.

آیا کمربند TLSO می‌تواند به درمان کیفوز کمک کند؟


این کمربند یک بریس عالی برای اصلاح برخی از انواع کیفوز یا گردی بیش از حد کمر است. این منحنی اضافی علاوه بر اینکه کمر را از حالت طبیعی خود خارج می‌کند، باعث ایجاد درد نیز می‌شود. اگر هنوز در حال رشد هستید و یا با کیفوز ناشی از پوکی استخوان، پاسچر نامناسب بدنی یا تروما سروکار دارید، کمربند TLSO ممکن است به شما کمک کند.

کیفوز شوئرمن که کودکان را درگیر می‌کند، از این موارد است. این بیماری باعث می‌شود که قسمت جلوی مهره‌ها کندتر از قسمت پشت استخوان رشد کند و باعث ایجاد مهره‌هایی به شکل وج و پشت حلقوی می‌شود.

پوشیدن بریس که به صاف نگه داشتن کمر و شانه‌ها کمک می‌کند می‌تواند پیشرفت بیماری را کند کند. و این یکی از ویژگی‌های بسیار عالی کمربند است زیرا باعث کاهش فشار بر روی مهره‌ها می‌شود و رشد لازم را در قسمت جلوی مهره‌ها برای رسیدن به قسمت عقب آن‌ها ایجاد می‌کند که حتی می‌تواند مشکل را به طور کامل برطرف کند.

درمان ارتوپدی کیفوز می‌تواند در مواردی که کیفوز به علت آسیب به ستون فقرات، پوکی استخوان یا پاسچر بد ایجاد شده است نیز کمک کند. قوز کمر مشکل را بدتر می‌کند زیرا این وضعیت باعث می‌شود منحنی با سرعت بیشتری پیشرفت کند. بنابراین، صاف کردن ستون فقرات با بریس می‌تواند به کند شدن پیشرفت پوکی استخوان کمک کند یا از آسیب بیشتر بعد از تروما جلوگیری کند.

بریس همچنین از نظر بازآموزی عضلات برای حمایت از کمر در حالت ایستاده مفید است. این درمان باید با تمریناتی برای تقویت کمر همراه شود.

آیا می‌توان از این بریس کمری برای درمان اسکولیوز استفاده کرد؟


در مراحل اولیه درمان اسکولیوز خفیف، می‌توانید یک بریس تورسو را در نظر بگیرید. اما برای صاف کردن کمر، به احتمال زیاد به یک بریس کمری که به طور خاص برای درمان اسکولیوز استفاده می‌شود، مانند بریس بوستون، بریس ویلمینگتون یا (بندرت) بریس میلواکی احتیاج دارید.

انواع دیگر کمربندهای طبی بعد از جراحی


از انواع دیگر کمربندهای طبی بعد از جراحی کمر و ستون فقرات می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارتز هایپراکستنشن 

ارتز هایپراکستنشن از یک سیستم فشار سه نقطه ای استفاده می‌کند و ضمن جلوگیری از خم شدن یا چرخش مهره‌ها، برای گسترش کشش در مهره‌ها به آن‌ها فشار وارد می‌کند. این بریس باید فشار را دقیقاً زیر شکاف استرنال و بالای استخوان شرمگاهی در قسمت جلویی وارد کند تا از هرگونه خم شدن به جلو جلوگیری کند. این بریس از نظر قد و عرض قابل تنظیم است تا کاملا مناسب بیمار باشد. هنگامی که ارتفاع بریس توسط متخصص ارتوپد شما تنظیم شد، می‌توانید با بستن یک دکمه آن را بپوشید.

بیماری‌ها: مدیریت شکستگی‌های کامپرشن قدامی ستون فقرات پشتی، بیحرکتی بعد از تثبیت جراحی شکستگی توراکلوبار، شکستگی پشتی خفیف.

ارتز لومبوساکرال(LSO)

این کرست یک پارچه پنبه‌ای انعطاف‌پذیر است که در اطراف بریس قرار دارد و می‌توان آن را با بندهای کشی محکم کرد تا فشرده‌سازی و ثبات قابل توجهی را فراهم کند. از بریس برای برداشتن فشار از روی ساختارهای ستون فقرات با افزودن فشار داخل شکمی استفاده می‌شود. بریس باید به اندازه‌ای محکم پوشیده شود که تحمل آن به حداکثر برسد و دقیقاً بالای استخوان لگن، کوکسیکس و سمفیز شرمگاهی قرار داشته باشد. متخصص ارتوپدی شما بریس را به اندازه مناسبی سفت می‌کند و نحوه پوشیدن آن را توضیح م‌ دهد. هنگام پوشیدن آن باید دقت کنید که به اندازه‌ای سفت باشد که هم شما راحت باشیدو هم بیشترین ثبات را برای حمایت از ستون فقرات شما ارائه دهد.

بیماری‌ها: بیماری دیسک دژنراتیو، کوفتگی پس از حادثه، صدمات خمشی حاد، استئوآرتریت، پوکی استخوان

کرست لومبوساکرال

کرست لومبوساکرال کامپرشن و پایداری را بدون سختی و سفتی فراهم می‌کند. می‌توان به آن نیرو وارد کرد و به طور کلی برای شرایطی که حرکت باید کاملاً محدود باشد، استفاده نمی‌شود. این بریس را می‌توان از طریق بندهای کششی با ولکرو به روشی مشابه LSO سفت کرد، اما معمولاً نرمتر هستند و از پارچه یا مواد مشابه ساخته شده است. بر خلاف ارتز لومبوساکرال که در بالا اشاره شد، کاملاً حرکات خمشی را محدود نمی‌کند و همچنین به طور کامل کشش یا چرخش را محدود نمی‌کند. از این بریس برای نشانه‌های خفیف‌تر مانند درد کمر، گرفتگی عضلات یا مشکلات دیسک استفاده می‌شود.

بیماری‌ها: بیماری دیسک دژنراتیو، پاسچر نامناسب، صدمات خمشی حاد، استئوآرتریت، پوکی استخوا ، بیماری‌های دیگر که حاکی از کاهش بار مهره‌ها و دیسک‌ها است

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی