کاهش عوارض کفش پاشنه بلند برای کمر و پا با پدهای ارتوپدی

کاهش عوارض کفش پاشنه بلند برای کمر و پا با پدهای ارتوپدی

کفش پاشنه بلند علت اصلی اکثر شکایت ها از درد پا و مچ پا است، اما خانم ها هنوز هم از این کفش ها استفاده می کنند. با توجه به درد و مشکلاتی که این کفش ها برای پا ایجاد میکند شاید در مراجعه بعدی برای تهیه کفش بتوانید از این مدل کفش ها صرف نظر کرده یا اگر علاقه زیادی به پوشیدن آنها دارید نوع مناسبتری انتخاب کنید یا از پد ها و تجهیزات ارتوپدی برای کاهش عوارض آن استفاده کنید.

سالهای سال است که کفش های پاشنه بلند علی رغم اینکه چندان راحت نیستند اما طرفداران بسیار زیادی در بین خانم ها دارند. به نظر نمیرسد استفاده از این نوع کفش ها هرگز متوقف شود اما لازم است که خانم ها بدانند برای این زیبایی چه هزینه ای پرداخت میکنند و چه عوارضی را به بدن و پای خود تحمیل میکنند. مشکلاتی از قبیل خار پاشنه ، پینه پا ، پیچیدن مچ پا، انگشت چنگالی و … از عوارض استفاده طولانی مدت از این کفش ها هستند.
کلینیک تخصصی پای امید با تیم مجرب پزشکی خود ضمن توصیه به عدم استفاده از این نوع کفشها آماده است تا به مراجعان در کاهش عوارض ایجاد شده توسط این کفش ها کمک کند. برای مشاوره و مراجعه میتونید با شماره های ۶۶۰۱۵۲۱۱ - ۶۶۰۱۵۲۱۷ - ۶۶۰۱۴۱۵۸ تماس حاصل فرمایید.

درد مفاصل

مفاصل

برخلاف سایر انواع کفش ها، پاشنه بلند ها هیچ گونه جذب فشار قابل توجهی ندارند. علاوه بر این، با پوشیدن این نوع کفش، پا ها هنگام حرکت چرخش طبیعی ندارند زیرا پای شما به صورت مستقیم و بدون خم شدن حرکت می کند. این امر باعث می شود که به زانو با هر قدم فشار زیادی وارد شود، که می تواند منجر به درد شدید در مفصل و تشدید علائم آرتروز شود. مچ پای شما نیز برخی از این فشار ها را جذب می کند، بنابراین در صورتی که یک روز طولانی از کفش های  پاشنه بلند استفاده کنید، مفاصل شما احساس سوزش و درد خواهند داشت.

ترک خوردن و پینه بستن پا

ترک خوردن و پینه بستن پا

هنگامی که شما پای خود را در یک کفش تنگ می کنید و یا کفش هایی که پای شما را به اشکال غیر طبیعی (مانند کفش پاشنه دار) در می آورند، شما فشار زیادی بر دو طرف پا و انگشتان وارد می کنید. با گذشت زمان، مالش و فشار روی پاشنه های شما می تواند به سخت شدن پوست آن و ترک خوردن آن شود. این موضوع در زمستان مشکل بزرگی برای فرد نیست، اما با شروع تابستان، شما ممکن است از پوشیدن صندل های خود و نمایش پاهای ترک خورده و پینه بسته خود به دیگران خجالت بکشید.

تاندون های آشیل کوتاه شده

پوشیدن کفش با پاشنه بلند ممکن است یکی از عوارض جانبی نگران کننده‌تر باشد که در اثر استفاده طولانی مدت از آنها، تاندون آشیل پا کوتاه می‌شود. وقتی پاشنه بلند را برداشته کنیم، ممکن است تغییرات فیزیولوژیکی در عضلات و تاندون‌های اطراف مچ پا ایجاد شود. این به این معنی است که هنگامی که به صورت برهنه راه می‌رویم یا کفشی را پوشیده که باعث می‌شود پاشنه پا به زمین برسد، ممکن است درد و کشیدگی شدیدی در این عضلات و تاندون‌ها ایجاد شود.

ستون فقرات دارای انحنا

ستون فقرات دارای انحنا

کفش پاشنه بلند، باعث خمیدگی بیش از حد ستون فقرات به سمت بیرون می شود. در واقع، ارتفاع پاشنه به طور مستقیم با میزان قوس کمر شما متناسب است. قوس کمر نامناسب می تواند درد های شدیدی در قسمت های فوقانی و  تحتانی کمر ایجاد کند.

کاهش حالت ضربه گیری پا

هنگام پوشیدن کفش پاشنه بلند، تمام وزن بدن شما بر روی قسمت پنجه پای شما قرار می گیرد و پاشنه شما فقط برای حفظ تعادل استفاده می شود. به طرز شگفت آوری، این امر باعث از بین رفتن قدرت ضربه گیری قسمت پنجه پا شما می شود. در واقع، برخی از جراحان پلاستیک با تزریق بوتاکس به پای بیماران (آنها آن را “صیقل دهنده” می نامند) باعث افزایش قدرت ضربه گیری پا و پاشنه و احساس راحتی در بیماران می شوند. در غیر این صورت، با فشار اضافی در کف پا، پاشنه پا احساس ناراحتی و  درد می کند.

مچ های آسیب دیده یا پیچ خورده

هنگام استفاده از کفش های مسطح، وزن خود را به طور مساوی بین پای و پاشنه خود تقسیم می کنید، و فشار کمی روی قوزک پای شما وارد می شود. متأسفانه کفش های پاشنه بلند باعث عدم توزیع متعادل وزن بین پاشنه و مچ پای شما می شوند و مچ پای شما را مجبور می کنند تا کل وزن بدن شما را تحمل کند. و از آنجایی که مچ پا برای تحمل چنین فشاری ساخته نشده است، دچار آسیب می شود و در این چنین مواردی، مچ پای پیچ خورده می تواند بسیار شایع باشد. تقریبا غیرممکن است که به طور کامل  وزن بدن به صورت متعادل در تمام پا توزیع شود، به خصوص در کفش هایی با پاشنه بلندتر، بنابراین هر قدمی که برداشته می شود مانند این است که از یک دیوار ۱۰ فوتی به پایین پریده اید و فشاری که  هنگام راه رفتن با کفش پاشنه بلند به پا یا بدن شما وارد می شود، همانند فشار وارد شده از پریدن با آن ارتفاع می باشد.

رشد نامناسب ناخن های پا

رشد نامناسب ناخن های پا

 

بیشتر کفش های پاشنه بلند پا دارای شکل کشیده یا مخروطی هستند، علی رغم این واقعیت که فسمت انتهایی پای شما بیشتر مربعی شکل است. و معمولا بزرگترین و کوچکترین انگشتان پا هستند که فشار زیادی را در برابر دو طرف و انتهای کفش تحمل می کنند. کفش های پاشنه بلند باعث ایجاد زخم و آسیب به انگشتان پای شما می شوند و باعث رشد نامناسب ناخن های پا می شوند. ناخن های بدشکل زمانی بوجود می آیند که اطراف ناخن ها شروع به رشد به سمت گوشت انگشت پا می کنند و ممکن است درد زیادی را در فرد ایجاد کنند.

درد پا

کفش های پاشنه بلند یا مجلسی دارای شکل و طراحی خاصی هستند که زیبا به نظر می رسند. پس از یک روز طولانی استفاده از این کفش های نا مناسب، احتمالا باعث ایجاد درد در پای شما می شود. شما ممکن است درد شدیدی را در انگشتان، مچ پا، قوزک پا یا پاشنه آن تجربه کنید.

متاتارسالژی یا درد پنجه پا

به دلیل اینکه با پوشیدن کفش پاشنه بلند تمام فشار ناشی از وزن بدن به پنجه پا تحمیل میشود، طی استفاده طولانی مدت از کفش پاشنه بلند ممکن است دچار درد در کف پنجه پا شوید.

متاتارسالژی یا درد پنجه پا

تبدیل کفش های پاشنه بلند به کفش های سالم تر و قابل پوشیدن


کفش های پاشنه دار ممکن است بهترین انتخاب برای پاهای شما نباشند، اما لازم نیست که آنها را کاملا رد کنید. با انجام برخی از اقدامات احتیاطی، شما می توانید چند اینچ قد خود را بالاتر نشان دهید، بدون اینکه درد و اذیتی را تحمل کنید.

کفش پاشنه دار مسطح انتخاب کنید

کفش پاشنه دار مسطح انتخاب کنید

 

اگر شما به کفش های پاشنه بلند علاقه دارید، کفشی را انتخاب کنید که قسمت جلویی کفش نیز یک سطح با ارتفاع پاشنه داشته باشد. این موضوع باعث می شود کفش شما پاشنه بلند به نظر بیاید، اما قسمت قوزک پا را همانند پاشنه بالا می آورد، در نتیجه فشار کمتری روی قوزک پا ایجاد می شود. کفش هایی با پاشنه سه اینچی و یک پلت فرم یک اینچی یا دو اینچی در قسمت جلویی آن مناسب تر هستند.

حداکثر برای چند ساعت از کفش های پاشنه بلند استفاده کنید.

من محدودیت سه ساعتی در پوشیدن کفش های پاشنه بلند برای خودم گذاشته ام، بنابراین زمانی از این کفش ها استفاده می کنم که می دانم یک مهمانی یا موقعیتی که پیش آمده است، طولانی تر از آن زمان نیست. اگر قصد دارید قدم بزنید، برقصید و یا  تمام شب را بایستید، برای چند ساعت از کفش های پاشنه بلند خود استفاده کنید سپس آن ها را با کفش های مسطح خود تعویض نمایید. این کار می تواند از کمر، مفاصل و انگشتان پای شما محافظت کند. شما حتی می توانید از کفش های اسپورت که به راحتی در کیف شما جا می شوند، استفاده کنید و به راحتی تا آخر مراسم آن ها بپوشید.

از کفش های مسطح و زیبا استفاده کنید

فکر کنید در شرایطی هستید که نمیتوانید از کفش های مسطح استفاده کنید و دوباره فکر کنید – کفش های اسپورت و مسطح جایگزینی عالی برای کفش های پاشنه بلند هستند. من به دنبال اجزایی مانند گل میخ، توری یا بند هایی هستم که کفش های مسطح را زیباتر جلوه دهند. علاوه بر این، کفش های مسطح می توانند با لباس های مختلف مثل، دامن، و شلوار جین زیبا تر دیده شوند. با این حال، اگر از کفش های مسطح متنفر هستید، می توانید کفش های مسطح دیگر مانند چکمه را امتحان کنید.

از پد های ارتوپدی استفاده کنید

از پد های ارتوپدی استفاده کنید

اگر کفش پاشنه بلند خود را خیلی دوست دارید، سعی کنید از کفی یا پد های ارتوپدی استفاده کنید. از آنجایی که اندازه کردن کفش های پاشنه دار به پا مشکل است، پد های نازک ژلی می توانند نتایج شگفت انگیزی داشته باشند. آنها کوچک هستند، اما هنوز هم می توانند قسمت قوزک پا یا کف پای شما را حمایت کنند و پوشیدن کفش های پاشنه بلند را قابل تحمل تر کنند.

پای خود را کشیده تر کنید

اگر متوجه شدید که پاهای شما بعد از یک روز کامل استفاده از کفش پاشنه بلند درد دارد و یا می سوزد، روی یک نیمکت بنشینید و یک توپ گلف یا توپ تنیس را زیر پای خود قرار دهید. پس از آن پای خود را در حالیکه به توپ فشار می آورید به جلو و عقب ببرید. این یک راه عالی برای از بین بردن کشیدگی عضلات و تاندون ها پس از استفاده طولانی مدت از کفش های پاشنه بلند است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی