گذشت آن روزهایی که فقط افراد مسن عادت داشتند از گردن درد شکایت کنند. امروزه ، حتی جوانان نیز ، آن هم با سرعتی نگران‌ کننده طعمه گردن درد می‌شوند! اما بیشتر آن‌ها این درد را جدی نمی‌گیرند و برای مقابله با آن فقط به سراغ داروهای مسکن می‌روند. آنچه این افراد فراموش کرده‌اند این است که دارو نمی‌تواند علت اصلی درد را درمان کند. اگرچه دارو ممکن است راه میانبری برای تسکین درد باشد ، اما اثرات طولانی مدت آن ممکن است باعث مشکلاتی جدی شود.

 فیزیوتراپی گردن یکی از موثرترین روش‌های درمانی برای درمان گردن دردهای ناشی از تصادفات کارهای شدید و یا کارهایی که به گردن آسیب وارد میکند از جمله نشستن زیاد و کار زیاد با کامپیوتر به شمار می رود. فیزیوتراپی یک روش سریع است که کم ترین عوارض را دارد و غیر تهاجمی است .

90٪ از افراد حداقل یک بار در طول زندگی خود به مشکلات ستون فقرات دچار می‌شوند. افراد بسیاری به گردن درد و کمر درد مبتلا می‌شوند ، اما دردهای ستون فقرات همیشه محدود به این نواحی نیست. درد ناشی از مشکلات ستون فقرات ممکن است به بازوها یا سر ، چشم‌ها و نیز عضلات سرینی (باسن) ، کشاله ران‌ها ، لگن و پاها نیز منتقل شود. درد و ناراحتی ناشی از گرن درد، در هر دوره ابتلا به آن ممکن است به تدریج بدتر شود و یا مدت بیشتری طول بکشد و اگر برای مدت طولانی نادیده گرفته شود هر بار از محل اصلی خود دورتر می‌شود. .

چه چیزهایی باعث شده ابتلا به گردن درد زیادتر شود


در چند سال گذشته ممکن است فناوری با سرعت بسیار زیادی پیشرفت کرده باشد ، اما این باعث شده است که مردم هر روز زمان بیشتری از وقت خود را صرف کار با دستگاه‌های الکترونیکی کنند. اگر از جمله کسانی هستید که دائماً از موبایل استفاده می‌کنند یا در حال کار با لپ تاپ هستند ، بازوهایتان کنار بدنتان خم شده و حتی پشتتان حالت برآمده‌تری پیدا کرده است. خواه از این مساله آگاه باشید یا نه ، موقعیت بدنی که در آن قرار دارید قطعاً باعث درد شما خواهد شد. اصطلاح “تکست نک” یا “گردن پیامکی” به درد و آسیب‌های گردنی که در اثر نگاه رو به پایین فرد به  دستگاه‌های الکترونیکی (مثل لپ تاپ ، تبلت و تلفن‌های هوشمند) ایجاد می‌شود، اشاره دارد. طبق برخی تحقیقات، بسیاری از افراد به طور منظم روزانه تا چهار ساعت به تلفن‌های خود رو به پایین نگاه می‌کنند که این مشکل را شدیدتر می‌کند.

سایر مشکلات و بیماری‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • فتق دیسک
 • تنگی کانال نخاعی
 • رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلات
 • استئوآرتریت نخاعی
 • شکستگی فشاری مهره
 • مشکلات و بیماری‌های زمینه‌ای مانند آرتروز ، عفونت ، پوکی استخوان ، تومور و غیره.

 مزایای فیزیوتراپی برای گردن


فیزیوتراپی مؤثرترین و آسان‌ترین راه برای خلاص شدن از هرگونه درد یا گرفتگی و خشکی در گردن محسوب می‌شود. این درمان شامل متحرک سازی مفصل ، تمرینات کششی ، ماساژ و تمرینات و تکنیک‌هایی است که باعث کاهش دوره درد و ناراحتی می‌شوند، عضلات را تقویت می‌کنند، تنش یا درد در عضلات را کاهش داده و شما را قادر می‌کنند که آزادانه بدن خود را مطابق میل خود حرکت دهید. اگر می‌خواهید برای همیشه از درد رهایی پیدا کنید ، راه حل مناسب شما دارو نیست بلکه باید با فیزیوتراپی مشکل خود را کنترل کنید.

انواع فیزیوتراپی برای گردن درد


روش‌های فیزیوتراپی برای گردن درد به طور معمول دو رویکرد را شامل می‌شوند:

فیزیوتراپی منفعل

فیزیوتراپی منفعل برای کاهش درد و کمک به بیماران در دستیابی به سطح کارآمدتری از مدیریت درد به کار می‌رود. در این رویکرد معمولاً از تکنیک‌های گرما درمانی/ یخ درمانی، سونوگرافی ، تحریک الکتریکی عصب
(TENS) ، یونتوفورزیس و بعضی روش‌های دیگر استفاده می‌شود.

فیزیوتراپی فعال 

 این رویکرد از حرکات کششی کمر گرفته تا حرکات ایروبیک کم فشار، ترکیبی از حرکات تمرینی را برای توانبخشی نواحی گردن و ستون فقرات مورد استفاده قرار می‌دهد. بیماران می‌توانند این تمرینات را هر روز به مدت 20 تا 30 دقیقه در خانه خود، برای کاهش درد و ناراحتی و دستیابی به نتایج مطلوب انجام دهند.

 • برنامه درمانی جامع: یک برنامه درمانی جامع ، از جمله ترکیبی از درمان‌های دستی ، ماساژ و لیزر درمانی است که در کنار هم می‌توانند راه حل طولانی مدتی برای رفع مشکل گردن درد ارائه کنند.
 • اگاه بودن نسبت به وضعیت بدنی: متخصصین فیزیوتراپی توصیه می‌كنند که در هنگام استفاده از تلفن همراه یا رایانه‌ به تناوب استراحت کنید، به عنوان مثال هر سی دقیقه یک بار می‌توانید اندکی بایستید ، شانه‌ها و گردن خود را بچرخانید و یا برای بهبود گردش خون چند قدمی در اطراف راه بروید.

از جمله روش‌های منفعل فیزیوتراپی برای گردن درد می‌توان استفاده از گرما ، بسته‌های یخ و تحریک الکتریکی و از روش‌های درمانی فیزیوتراپی فعال حرکات کششی ، تمرینات ثبات مرکزی پویا و تمرینات تقویت عضلات مرکزی (هسته) را می‌توان نام برد که در صورت تمرین منظم نتایج شگفت‌آوری خواهند داشت.

اهداف فیزیوتراپی برای درد گردن


به طور معمول هدف از فیزیوتراپی برای گردن درد موارد زیر را شامل می‌شود:

 • آموزش بیماران در مورد علت اصلی درد
 • آموزش بیماران درباره تکنيک‌های حفظ وضعيت بدنی مناسب در هنگام انجام كارهای روزمره
 • تسریع مراحل بهبودی به کمک تکنیک‌ها و تمرینات مختلف
 • بازیابی انعطاف پذیری و تحرک مفاصل
 • جلوگیری از بروز مشکل مشابه در آینده / جلوگیری از آسیب‌دیدگی بیشتر عضلات و مفاصل به واسطه مشکل فعلی
 • مدیریت دوره‌های شدید درد از طریق روش‌های درمانی مناسب
 • بازگشت به سبک زندگی عادی

مدت زمان مورد نیاز برای درمان درد گردن


باید بدانید که حتی فیزیوتراپی نیز درمانی یک شبه و فوری نیست. سرعت بهبودی حاصل از فیزیوتراپی به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از:

 • شدت مشکل
 • شرایط بافت آسیب ‌دیده قبل از آسیب یا درد

به عنوان مثال ، اگر بیمار مرد 60 ساله‌ای باشد ، بافت نخاع ممکن است از قبل تخریب شده باشد و این ممکن است به معنای بهبود کندتر باشد. در حالی که در یک فرد 20 ساله‌ که ستون فقرات دچار تغییرات دیژنراتیو کمتری شده ، روند بهبودی به طور معمول بسیار سریعتر خواهد بود.

سایر عوامل مؤثر ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • وضعیت سلامت عمومی فرد
 • وزن
 • سیگاری بودن
 • ابتلا به افسردگی

نکاتی مرتبط با سبک زندگی برای جلوگیری از درد


عوامل مرتبط با سبک زندگی نیز ممکن است نقش زیادی در ابتلا به گردن درد داشته باشند. این مساله به دلیل وضعیت‌های بدنی نادرست و وارد اوردن فشار اضافه بر گردن در هنگام کار ایجاد می‌شود. برای مقابله با این درد لازم است چند تکنیک سلامتی را عادت خود کنید.

 • به محض اینکه در حالت قوز کرده قرار گرفتید ، نفس عمیقی بکشید و مجددا مستقیم بنشینید. مطالعات نشان می‌دهند ، قوز کردن می‌تواند ظرفیت ریه‌ها را تا 30٪ کاهش دهد.
 • برای این که وزن تلفن همراه کمتر اذیتتان کند از هدست ، داک (پایه) تلفن یا مچ بند موبایل استفاده کنید.
 • سعی کنید تلفن همراه ، لپ تاپ یا تبلت خود را در سطح چشمتان قرار دهید تا دیگر نیازی نباشد سرتان را به جلو خم کنید یا برای مشاهده صفحه آن به پایین نگاه کنید.
 • در صورت نیاز به استفاده طولانی مدت از تبلت ترجیحا از رایانه استفاده کنید و یا آن را با زاویه‌ای مناسب روی میز قرار دهید.
 • با انجام درست و کامل تمرینات گردن درد ، مجددا کنترل کامل عضلات ستون فقرات خود را به دست آورید.
 • هدف شما باید دستیابی به سلامت مطلوب ستون فقرات برای انعطاف‌پذیری مناسب در همه جهات باشد. اگر حرکات چرخشی قفسه سینه شما محدود باشد، ممکن است فشار بیشتری به قسمت‌های تحتانی کمر ، گردن یا سایر قسمت‌های بدنتان منتقل شود. بنابراین ، برای بررسی محدوده حرکات چرخشی خود در حالی که دست به سینه نشسته‌اید روی یک صندلی بنشینید، اگر ستون فقرات شما به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد، باید بتوانید به طور یکسان به راست و چپ بچرخید و پشت خود را به راحتی ببینید. این کار را امتحان کنید!

اینها برخی از تغییرات ساده‌ای است که می‌توانید در سبک زندگی روزمره خود به کار بگیرید تا اثرات منفی فشار یا درد را در گردن خود به حداقل برسانید. اگر متوجه شدید که این تغییرات را فراموش کرده و دوباره به عادت‌های قدیمی خود برگشته‌اید، نگران نباشید، کافی است دوباره وضعیت خود را اصلاح کنید.

خودآگاهی یک مؤلفه اصلی در ایجاد تغییرات تأثیرگذار است و آگاه بودن از آسیب اولین قدم برای موفقیت و حفظ سلامتی گردن است.

سؤالات متداول


در صورتی که گردن کسی صدمه باشد باید تمرین کند یا خیر؟ 

تا زمانی که پزشکتان اجازه بدهد، لازم است در اسرع وقت برای کاهش خشکی و درد گردن خود تمرینات مناسب را شروع کنید. استراحت بیش از حد طولانی  و به طور معمول بیش از چند روز ، حرکت کردن مجدد را دشوارتر می‌کند. اما اگر دچار گردن درد شدید یا ضعف در دست یا بازوی خود هستید، ورزش نکنید.

در صورت گردن درد چطور باید بخوابیم؟ 

 از استفاده از بالش‌های خیلی بلند یا سفت ، که گردن را در طول شب خمیده نگه داشته و ممکن است منجر به درد و خشکی صبحگاهی شوند خودداری کنید. اگر به پهلو می‌خوابید ، با استفاده از بالشی که زیر گردنتان بلندتر باشد ، ستون فقرات خود را مستقیم نگه دارید.

آیا گردن درد می‌تواند باعث بی حسی در پاها شود؟ 

 صورتی که فشردگی عصب شدید باشد ، علائم ممکن است درد ، بی حسی ، سوزن سوزن شدن در بازوها یا پاها ، از بین رفتن کنترل مثانه یا روده و یا از دست دادن قدرت و مشکلات حفظ هماهنگی حرکات را شامل شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره رایگان ۹ صبح الی ۸ شب