وسایل کمکی، وسایلی هستند که برای اصلاح مشکلات پا و قوزک بدون نیاز به عمل جراحی طراحی شده‌اند. اکثر افراد وقتی عبارت کفی‌های طبی را می‌شنوند به یاد محافظ قوس پا می‌افتند اما این وسایل می‌توانند شامل پد پا، کفی کفش، قوزک‌بند  و وسایل مشابه است. گاهی در صورت نیاز استفاده از وسایل ارزان قیمت پیشنهاد می‌شود و در برخی موارد وسایل ویژه ارتوپدی تجویز می‌شود. این امر به مشکل بیمار بستگی دارد. این وسایل می‌توانند فشار را از یک نقطه پا برداشته و با توزیع فشار به سایر قسمت‌ها به کاهش درد و تسکین علائم کمک کند. این امر در بیماران دیابتی و افرادی که در معرض خطر مشکلات پوستی (فروریزش پوست) قرار دارند نیز صادق است.  قوزک‌بندهای ویژه برای کنترل حرکت و برداشتن فشار از مفاصل ملتهب بسیار مفید هستند. این امر باعث کاهش درد در بیمارانی می‌شوند که نمی‌خواهد یا نمی‌توانند عمل جراحی اصلاحی انجام دهند.

 

از کفی‌های طبی برای پیشگیری و درمان اختلالات و مشکلات پا استفاده می‌شود. حدود ۷۵ درصد از افراد در طول زندگی خود دچار مشکلات پا، ساق یا کمر می‌شوند، از وسایل ارتوپدی و کفی‌های مخصوص برای درمان اکثر مشکلات شایع پا و کمر استفاده می‌شود. متخصصان ما در کلینیک سلامت یا امید به شما برای انتخاب کفی‌های مناسب کمک می‌کنند. متخصصان ما براساس عوامل مختلفی مانند شدت مشکل پا، بهترین نوع کفی را به شما پیشنهاد می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر یا تعیین وقت نوبت با شماره‌های ۶۶۰۱۵۲۱۱ - ۶۶۰۱۵۲۱۷ - ۶۶۰۱۴۱۵۸  تماس بگیرید.

 

 

 

مزایای استفاده از کفی‌های طبی


اگر از موارد زیر رنج می‌برید می‌توانید داوطلب مناسبی برای استفاده از کفی‌های طبی باشید:

 • درد پاشنه پا
 • قوس پا، صافی کف پا
 • درد قسمت توپی پا
 • درد و خستگی پا
 • تورم عصب
 • پینه شست
 • بیماری آرتریت
 • پینه و التهاب تاندون
 • پیچ‌خوردگی شدید قوزک پا
 • اختلاف طول پا
 • درد زانو، کمر، یا مفصل ران

انواع کفی‌های طبی


کفی‌های کاربردی

این کفی‌ها برای حمایت از عملکرد بیومکانیک غیرطبیعی پا طراحی شده است. این کفی‌ها معمولا از مواد پلیمری پلاستیکی ساخته شده‌اند که از صاف شدن قوس پا جلوگیری می‌کنند و از فشاری که در هنگام دویدن یا راه رفتن بر پا وارد می‌شود، می‌کاهند. کفی‌های طبی معمولاً پا را به یک مبدل متحرک و اهرم محکم تبدیل می‌کنند. این کفی‌ها از مفاصل، پا، و قسمت‌های مختلف آن محافظت می‌کنند. استفاده از این کفی‌ها به تثبیت وضعیت پا و پیشگیری از آسیب‌های آن کمک می‌کند. از کفی‌های طبی برای اصلاح اکثر ناهنجاری‌های پا استفاده می‌شود.

کفی‌های سازگارکننده

کفی‌های سازگارکننده، کفی‌های نرم و محافظ هستند که با هدف تسکین درد و اصلاح مشکلات خفیف پا طراحی شده‌اند. از این کفی‌ها برای اصلاح مشکلات بیومکانیک راه‌رفتن در کودکان استفاده می‌شود. کفی‌های سازگارکننده شامل اسپلینت، گیت‌پلیت و نایت‌بار (وسایلی که برای نگه‌داشتن پا و ساق در زاویه مناسب طراحی‌شده‌اند و در هنگام خواب استفاده می‌شوند) که باعث اصلاح و سازگاری نحوه راه‌رفتن می‌شوند. از بریس برای اصلاح ناهنجاری‌های پا، ساق، یا مفصل ران نوزادان استفاده می‌شود (به‌عنوان مثال مشکلات مربوط به چرخش مفصل ران به سمت داخل یا خارج).

کفی‌های مخصوص کف و قورک پا

کفی‌های مخصوص کف و قوزک پا، بریس یا ارتوزی است که اطراف قوزک و قسمت پایین پا را می‌پوشاند. این کفی‌ها به شکل L هستند که روی پا ساق بسته می‌شوند. جنس این کفی‌ها از فلز، پلاستیک، چرم، ترکیبی از چند ماده دیگر است. در موارد زیر از کفی‌های مخصوص کف و قوزک پا استفاده می‌شود:

 • کنترل وضعیت و حالت قوزک پا
 • جبران ضعف عضلانی ناشی از سکته
 • آسیب ستون‌فقرات، دیستروفی عضلانی
 • فلج مغزی
 • فلج اطفال
 • ام‌اس و نوروپاتی مغزی
 • ثابت کردن قوزک پا و قسمت‌های پایینی ساق در صورت شکستگی یا آرتریت
 • ثابت کردن قوزک و مفصل تحتِ قابی در پی صافی کف پا بهبود عملکرد طبیعی قوزک پا
 • کاهش الگوهای نادرست راه رفتن
 • افزایش توان راه رفتن

ارتوزهای ورزشی


ورزشکاران پس از آسیب دیدن پا، باید برای بازگشت به ورزش از وسایل ارتوز استفاده کنند. این وسایل می‌توانند به بهبود بیمار، محافظت از پا، حمایت از نقطه آسیب‌دیده، و انطباق بهتر مفصل کمک کنند. کفی ورزشی برای زنان و مردان ورزشکار طراحی شده است. این کفی‌ها در برخی ورزش‌ها مانند گلف، اسمیت، کوهنوردی، فوتبال می‌توانند تاثیر مثبتی بر وضعیت بدن بگذارند، فشارهای ناشی از ورزش را کاهش دهند و وزن بدن را تا حد زیادی توزیع کنند. شما با پوشیدن این کفی‌ها احساس راحتی بیشتری می‌کنید.

کفش‌های طبی ارتوپدی


کفش‌های ارتوپدی با هدف حمایت از پا و کاهش درد در افرادی که از درد پا، قوزک، و ساق رنج می‌برند طراحی شده‌اند. به‌طور کلی، عملکرد اصلی کفش‌های ارتوپدی حمایت بیشتر از پا و قوزک است و چیزی فراتر از کفش‌های معمولی هستند. طراحی دقیق این کفش‌ها با توجه به ماهیت مشکلات سلامتی بیمار متغیر است. برای مشکلات مختلف مربوط به پا یا ساق کفش‌های متعددی با طراحی جدید ساخته می‌شود. به‌طور کلی، هنگامی‌که بیمار با مشکلاتی روبه‌رو است که باعث ایجاد درد هنگام راه رفتن می‌شود پوشیدن کفش‌های طبی ارتوپدی گزینه مناسبی برای آنها محسوب می‌شود. بنابراین اگر پوشیدن کفش‌های موجود در بازار منجربه تشدید درد می‌شود، یا اگر در وضعیتی قرار دارید که پوشیدن کفش‌های موجود باعث خستگی عضله و ایجاد درد در مفصل می‌شود می‌توانید از کفش‌های ارتوپدی بهره بگیرید. به دلیل آنکه افراد در همه سنین دچار این نوع دردها می‌شوند، کفش‌های مخصوصی برای کودکان و بزرگسالان طراحی شده است.

نحوه ساخت کفی‌های طبی

پس از آنکه متخصص ارتوپد به بررسی دقیق پا و ساق شما پرداخت، ارزیابی‌های لازم را انجام داد، کفش شما را بررسی کرد، و سوالاتی را در خصوص سبک زندگی شما مطرح کرد؛ قالب پای شما را می‌گیرند. ارتوپد باید قالب پا را بدون تحمل وزن تهیه کند. متداول‌ترین روش برای قالب‌گیری پا استفاده از باند گچی است. پزشک باند گچی خیس را دور پا می‌پیچد. سپس قالب تهیه‌شده به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. آزمایشگاه با استفاده از قالب، کفشی مناسب را برای شما تهیه می‌کند که شباهت زیادی به پای شما دارد. پس از تایید قالب و کفش، پزشک سفارشات شما را مبنی بر جنس کفش، ابعاد آن، و مواردی که باید برای تولید کفش مورد توجه قرار گیرد، یا مواردی که باید برای اصلاح قالب رعایت شود را به آزمایشگاه ارجاع می‌دهد. این ارزیابی‌ها قبل از قالب‌گیری پا انجام می‌شوند. متخصص ارتوپد به‌طور دقیق ساختار و طراحی کفش را برای اصلاح عیوب بیومکانیک پا، مشخص می‌کند. پس از ساخت قالب مناسب، آزمایشگاه از طریق مراحل زیر شروع به ساخت کفش می‌کند:

 • قالب را روی صفحه گرافیت یا پلاستیک فشار می‌دهند و به آن گرمای زیادی می‌دهند.
 • روکشی که از مواد بادوام ساخته شده است به پاشنه و قسمت قوس پا وصل می‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس
× مشاوره در واتساپ