مراقبت و اتصال پروتز اعضای مصنوعی اندام حرکتی

پروتز یک بخش حیاتی از بدن شماست و یک دستگاه پیچیده است که طراحی شده است تا استقلال، سطح فعالیت و تحرک شما را افزایش دهد. هر چه تجربه شما در استفاده از پروتز بیشتر شود، وابستگی شما به آن بیشتر خواهد شد. بنابراین، از الان تصمیم بگیرید که دستورالعمل‌های مشخصی را برای نگهداری و مراقبت از پروتز خود رعایت کنید. به خاطر داشته باشید که پروتز یک دستگاه مکانیکی است و به همین دلیل گاهی اوقات نیاز به تعمیر و نگهداری دارد. با مراجعه حداقل یک بار در سال به پزشک، مشکلات بالقوه مربوط به این دستگاه اکثراً قبل از اینکه آسیب ببیند یا خراب شود، قابل تشخیص است. علاوه بر رعایت صحیح مراقبت و نگهداری از پروتز، می‌توان در مورد فن‌آوری‌های جدید و بهبود یافته که در دسترس هستند نیز صحبت کرد.

اعضای حرکتی از مهمترین اعضای بدن هستند که در صورت قطع شدن می‌توانند زندگی شخص را مختل نمایند اما خوشبختانه امروزه علم و تکنولوژی تولید اعضای مصنوعی به افراد این امکان را می‌دهد که فقدان این اعضا را جبران کنند. اعضای مصنوعی حرکتی به دلیل حساسیت بالا و توان حرکت مکانیکی که دارند نیاز به دقت زیادی در هنگام استفاده دارند که لازم است کاربر برای مصرف و نگهداری آن آموزش ببیند و آگاهی کسب کند. در کلینیک تخصصی امید فوت می‌توانید از انواع راهنمایی‌ها و دستور العمل‌ها در رابطه با استفاده از اندام‌های مصنوعی بهره‌مند شوید. می‌توانید با متخصصین این کلینیک از طریق شماره‌های ۶۶۰۱۵۲۱۱ - ۶۶۰۱۵۲۱۷ - ۶۶۰۱۴۱۵۸  تماس حاصل فرمایید.

مراقبت و استفاده از پروتز


پروتز به صورت سفارشی برای هر فرد و بر اساس نیازهای فردی او طراحی شده است. اتصال پروتز به نام “دونینگ” شناخته شده است. در هنگام اتصال بسیار مهم است که سطح اندام باقی مانده دچار چین و چروک نشود یا به گونه‌ای قرار نگیرد که موجب آسیب رسیدن به پوست شو. پزشک به شما بهترین روش برای اتصال پروتز را نشان خواهد داد و همچنین در خصوص استفاده از وسایل کمک کننده مانند جوراب، پودر و سایر انواع لاینرها شما را راهنمایی خواهد کرد.

استفاده از پروتز و افزایش سطح فعالیت شما دو هدف مهم است. پزشک متخصص پروتز به شما برنامه‌ای را می‌دهد که به تدریج میزان زمان استفاده از پروتز در آن افزایش می‌یابد. برنامه طراحی شده بستگی به وضعیت خاص شما دارد با این حال افراد به طور معمول در ابتدا با چند ساعت در روز شروع به استفاده از پروتز می‌کنند و در طول چند هفته پیشرفت می‌کنند تا زمانی که قادر به استفاده تمام وقت از پروتز خود باشند. سعی کردن در انجام فعالیت بیش از حد می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی مانند سوزش پوست و درد گردد. شما می‌توانید با پیروی دقیق از برنامه‌ای که متخصص پروتز به شما می‌دهد از بروز عواقب غیر ضروری اجتناب کنید. استفاده از پروتز برای مدت زمان طولانی یک هدف بلند مدت است که به تدریج قادر به انجام دادن آن خواهید بود. برعکس، اگر پروتز خود را به اندازه کافی استفاده نکنید، مشکلات دیگر می‌توانند ایجاد شوند و پیشرفت شما را در استفاده تمام وقت از پروتز به تأخیر اندازند.

نکات مهم

  • از کلیه دستورالعمل‌های پزشک متخصص پروتز پیروی کنید.
  • هرگز در سؤال کردن تردید نکنید. بسیاری از افراد یک لیست از سؤالات برای قرار ملاقات بعدی خود با پزشک دارند.
  • هنگامی که از پروتز خود استفاده نمی‌کنید، شرینکر یا بانداژ الاستیک‌ای سی‌ای خود را بپوشید.
  • اگر شما به تازگی استفاده از پروتز خود را شروع کرده‌اید،، مراقب باشید %A
فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی