مشکلات پا در بین افراد مبتلا به دیابت شایع است. ممکن است شما از این که به دلیل ابتلا به دیابت بخواهید انگشتان یا پای خود را از دست بدهید بترسید و یا افرادی را بشناسید که دچار این عوارض شده‌اند اما می‌توانید هر روزه با مراقبت از پای بیماران دیابتی به طور صحیح ، احتمال ابتلا به مشکلات مرتبط با دیابت را در پاهای خود کاهش دهید. مدیریت سطح گلوکوز خون که به آن قند خون نیز گفته می‌شود می‌تواند باعث شود که پاهای شما سالم بمانند.

هر کسی ممکن است دچار مشکلاتی در ناحیه پای خود شود اما برای افراد مبتلا به دیابت مشکلات پا ممکن است منجر به بروز عفونت و عوارض خطرناکی مانند قطع عضو شود.

بنابراین حفظ سلامت پا در افراد دیابتی (دیابت و سلامت پا) امری بدیهی است. متخصصین ما در کلینیک سلامت پا امید  با توجه به وضعیت و شدت مشکلات پای شما بهترین روش درمان را به شما پیشنهاد داده که هم به درمان و هم به پیشگیری مشکلات پای شما کمک می‌کنند.برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های 66015211 - 66015217 - 66014158 تماس حاصل فرمایید.

مشکلات شایع پا در افراد مبتلا به دیابت

 پای ورزشکاران 

پای ورزشکاران نوعی قارچ است که باعث خارش، قرمزی و ترک‌خوردگی می‌شود. جرم‌ها و میکروب‌ها می‌توانند از طریق این ترک‌های وارد پوست شما شده و باعث ابتلا به عفونت شوند. داروهایی که قارچ‌ها را از بین می‌برند برای پای ورزشکاران تجویز می‌شوند. این داروها ممکن است به شکل قرص یا کرم‌هایی باشند که مستقیماً روی ناحیه آسیب‌دیده استعمال می‌شوند.

عفونت‌های قارچی ناخن‌ها

ناخن‌هایی که دچار عفونت‌های قارچی شده‌اند ممکن است تغییر رنگ دهند (زرد متمایل به قهوه‌ای یا کدر)، ضخیم و شکننده شوند و ممکن است از بقیه ناخن جدا شوند. در برخی موارد، ناخن ممکن است بیفتد. محیط تاریک، مرطوب و گرم کفش‌ها باعث رشد قارچ می‌شوند. به علاوه، آسیب‌دیدگی ناخن ممکن است احتمال ابتلا به عفونت‌های قارچی را نیز افزایش دهد.

پینه و میخچه 

پینه همان سفت شدن پوست است که معمولاً در زیر پا ایجاد می‌شود. پینه‌ها به دلیل توزیع نابرابر وزن روی پا و معمولاً در کف پا یا پاشنه پا ایجاد می‌شوند. پینه‌های همچنین به دلیل پوشیدن کفش‌های نامناسب یا به دلیل ناهنجاری‌های پوستی نیز ممکن است شکل بگیرند. به یاد داشته باشید که به وجود آمدن برخی پینه‌ها در پا عادی و طبیعی است.

میخچه، سفت شدن پوست در نزدیکی قسمت‌های استخوانی انگشت شست یا بین انگشتان پا است. میخچه‌ها ممکن است به دلیل فشار ناشی از کفش‌ها که به انگشتان پا ساییده می‌شوند یا به دلیل اصطکاک بین انگشتان پاها شکل بگیرند.

تاول‌ها 

تاول‌ها زمانی که کفش‌ها به یک نقطه از پا مالیده شوند ایجاد می‌گردند. پوشیدن کفش‌ها نامناسب یا پوشیدن کفش بدون جوراب باعث ایجاد تاول در پا می‌شود که ممکن است تبدیل به عفونت شود.

 پینه شصت پا 

پینه یا انحراف شصت پا زمانی که زاویه انگشت شصت پا به سمت انگشت دوم متمایل شود ایجاد می‌شود. غالباً نقطه اتصال مفصل شصت پا به پا قرمز شده و پینه می‌بندد. این قسمت همچنین جلو آمده و سخت می‌شود. پینه شصت پا ممکن است در یک پا یا هر دو پا ایجاد شود. این عارضه ممکن است موروثی باشد اما غالباً به دلیل پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند که پنجه باریکی دارند ایجاد می‌شود. این کفش‌های باعث فشار آمدن بر انگشت شصت پا شده و آن را به سمت انگشت دوم هل می‌دهند.

خشکی پوست

خشکی پوست ممکن است باعث ترک‌خوردگی پوستت شود که منفذی برای ورود جرم‌ها و میکروب‌ها به داخل آن است. از صابون‌ها و لوسیون‌های مرطوب‌کننده برای کمک به حفظ رطوبت و لطافت پوست استفاده کنید.

زخم‌های پا 

زخم پا یک شکست پوستی یا زخم عمیقی است که ممکن است عفونی شود. زخم‌های پا ممکن است به دلیل خراشیدگی‌ها و برش‌هایی که دیر بهبود می‌یابند و با به دلیل ساییدگی ناشی از پوشیدن کفش نامناسب ایجاد شوند. مداخله به موقع و زود هنگام در درمان اهمیت زیادی دارد. از پزشک در مورد بهترین روش‌های مراقبتی از این زخم‌ها سؤال کنید.

فرورفتن ناخن در گوشت انگشت پا

فرورفتن ناخن در گوشت انگشت پا زمانی که لبه‌های ناخن در داخل پوست رشد می‌کنند ایجاد می‌شود. این عارضه باعث درد و فشار در لبه‌های ناخن می‌شود. کنار ناخن ممکن است در پوست فرو رفته و باعث قرمزی، تورم، درد و تخلیه چرک و عفونت شود. شایع‌ترین دلیل فرورفتن ناخن پا در گوشت انگشت فشار ناشی از پوشیدن کفش‌های نامناسب است. از دیگر دلایل فرورفتن ناخن در گوشت انگشت بد گرفتن ناخن، نامرتب بودن انگشتان پا و آسیب‌دیدگی‌های مکرر پا ناشی از فعالیت‌هایی مانند دویدن، پیاده‌روی یا انجام ورزش‌های هوازی است.

زگیل‌های کف پا (پلانتر) 

زگیل‌ها کف پا مانند پینه روی کف پا یا پاشنه پا هستند. این زگیل‌ها به شکل سوراخ‌های بسیار ریز با نقاطی که در مرکز آنها سوراخ‌های ریزی وجود دارد دیده می‌شوند. زگیل‌ها معمولاً دردناک بوده و ممکن است به تنهایی یا به صورت گروهی در پا ایجاد شوند. زگیل‌های کف پا به دلیل وجود ویروس‌هایی که باعث ابتلا به عفونت در لایه بیرونی پوست پا می‌شوند ایجاد می‌گردند.

 مراقبت و حفظ سلامت پا در دیابتی ها 

پاهای خود را هر روز بررسی کنید

ممکن است شما مشکلاتی در پاهای خود داشته باشید اما دردی در پای خود احساس نکنید. بررسی هر روزه پاها به شما کمک می‌کند تا مشکلات احتمالی را سریع مشاهده کرده و قبل از این که وخیم‌تر شوند درمان کنید. یک روش خوب برای یادآوری این است که هر روز بعد از ظهر که کفش‌های خود را درمی‌آورید پاهای خود را نیز مورد بررسی قرار دهید. همچنین بین انگشت‌های پای خود را مشاهده کنید. اگر شما برای خم شدن و دیدن پاهای خود مشکل دارید سعی کنید از یک آینه برای دیدن پاهای خود استفاده کنید یا از یک نفر دیگر بخواهید که پاهای شما را بررسی کند.

هر روز پاهای خود را بشورید

پاهای خود را با صابون و آب گرم نه آب داغ بشورید. اول آب را آزمایش کنید که خیلی داغ نباشد. شما می‌توانید از یک دماسنج استفاده کنید (دمای 32 تا 35 درجه دمای مطمئن است) یا از آرنج خود برای تست میزان گرمای آب استفاده کنید. پاهای خود را در آب قرار ندهید زیرا باعث خشک شدن پوست شما می‌شود.

پس از شستن و خشک‌کردن پاها، از پودر تالکوم یا آرد ذرت در بین انگشتان پای خود استفاده کنید. پوست بین انگشتان پا مرطوب است. پودر باعث خشک شدن پوشت و جلوگیری از بروز عفونت می‌شود.

ناخن‌های خود را به صورت صاف کوتاه کنید

در مواقع نیاز، ابتدا پاهای خود را شسته و خشک کنید و سپس ناخن‌های انگشتان خود را کوتاه کنید. با استفاده از ناخن‌گیر، ناخن‌های خود را به صورت صاف کوتاه کنید. گوشه‌های ناخن‌ها را کوتاه نکنید. به آرامی ناخن گرفته شده را با سوهان نرم مرتب کنید. کوتاه کردن ناخن به پیشگیری از بریدگی در پوست کمک کرده و از فرورفتن ناخن در گوشت انگشت جلوگیری می‌کند.

همیشه کفش و جوراب بپوشید 

همیشه کفش و جوراب بپوشید. با پای برهنه یا فقط با جوراب راه نروید حتی زمانی که داخل خانه هستید. ممکن است پای خود را روی چیزی بگذارید که باعث بریدگی پای شما شود. ممکن است شما درد را احساس نکنید و نفهمید که آسیب دیده‌اید. قبل از این که کفش‌های خود را بپوشید درون آنها را بررسی کند تا مطمئن شوید که پوشش داخلی آن هموار بوده و شی‌ء یا ذره‌ای داخل کفش وجود ندارد.

برای جلوگیری از تاول زدن و زخم شدن پاها همیشه جوراب پوشیده یا در کفش‌های خود نایلون قرار دهید. جوراب‌های تمیز و پد دار بپوشید که مناسب باشد. جوراب‌های بدون درز زیاد مناسب نیستند. کفش‌های پیاده‌روی و کفش‌های ورزشی برای استفاده روزانه مناسب هستند. این کفش‌ها از پاها محافظت کرده و اجازه می‌دهند که پا نفس بکشد. اگر پای شما تغییر شکل داده است باید کفش‌ها و کفی‌های طبی مخصوص استفاده کنید. همچنین شما باید در صورتی که در پای خود پینه دارید، انگشت شصت شما چکشی شده است یا مشکلات دیگر در پای خود دارید از کفی‌های طبی استفاده کنید.

محافظت از پاها در برابر گرما و سرما 

اگر شما به دلیل ابتلا به دیابت دچار آسیب‌دیدگی‌های عصبی شده‌اید ممکن است پای شما بسوزد و شما متوجه نشوید. اقدامات زیر را انجام دهید تا از پاهای خود در برابر سرما و گرما محافظت کنید:

  • در ساحل و آسفالت‌های گرم کفش بپوشید
  • برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی روی انگشتان پای خود کرم ضد آفتاب بمالید
  • پاهای خود را دور از هیترها و آتش نگه دارید
  • بطری آب گرم یا پدهای گرمایشی روی پاهای خود قرار ندهید.

خون را به پاهایتان برسانید

برای بهبود گردش جریان خون در پاهای خود می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

  • پاهای خود را زمانی که نشسته‌اید بالا نگه دارید
  • در طول روز انگشتان پای خود را تکان دهید. مچ پای خود را بالا و پایین یا بیرون و داخل دهید تا خون در پاها و ساق‌های شما جریان یابد.
  • جوراب‌های تنگ یا جوراب‌های کشی نپوشید. جوراب‌های گشاد خود را با کش نبندید
  • فعالیت‌های فیزیکی خود را افزایش دهید. فعالیت‌هایی را انتخاب کنید که برای پاهای شما راحت باشد مانند پیاده‌روی، رقص، یوگا یا حرکات کششی، شنا یا دوچرخه‌سواری
  • از استعمال دخانیات بپرهیزید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس