حاملگی می‌تواند یک زمان هیجان انگیز برای مادر باردار و خانواده اش باشد. با این حال، بارداری باعث می‌شود که بدن دچار برخی تغییرات قابل توجه شود و اغلب با طیف وسیعی از مشکلات مختلف همراه است که باعث می‌شود تجربه لذت بخش را از شما بگیرد. بدن دچار افزایش وزن قابل توجهی می‌شود و تغییرات هورمونی ایجاد می‌گردد که می‌تواند منجر به علائم مختلفی شود. مشکلات مختلفی با ناراحتی و درد در پاها ممکن است در دوران بارداری رخ دهد. متأسفانه، بسیاری از راه حل‌های کاهش درد استاندارد که مردم از آنها استفاده می‌کنند، محدودیت‌هایی برای یک زن باردار به همراه دارد. به همین دلیل برای مادر باردار مهم است که به دنبال راه‌هایی برای جلوگیری از درد پا و جستجوی راه‌های بی‌خطر برای رفع این مسئله باشد. در حالی که بسیاری از درمان‌های استاندارد پزشکی و یا OTC برای درد و ناراحتی پا برای زن باردار ایمن نیست، برخی از مواردی در دسترس است که می‌توانید انجام دهید تا مشکلات را قابل کنترل‌تر کرده و درد و سوزش در پاهای خود را کاهش دهید.

مشکلات پا در دوران بارداری بسیار شایع است. حفظ سلامت پا در زنان باردار یکی از مهم ترین نکات قابل توجه در دوران بارداری است که نه تنها باعث سلامت مادر می‌شود بلکه در سلامت جنین نیز تاثیر گذار است. کارشناسان با تجربه ما در کلینیک سلامت پا امید با ارائه بهترین خدمات می‌توانند راه‌های مقابله با مشکلات پا در دوران بارداری را به شما پیشنهاد داده و در حفظ سلامت پای شما در دروان بارداری نقش به سزایی داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سلامت پای مادران باردار می‌تواند با شماره‌های 66015211 - 66015217 - 66014158 تماس حاصل فرمائید.

مشکلات پا در بارداری


صافی کف پا

یکی از مشکلات رایجی که می‌تواند در بارداری وجود داشته باشد، صافی کف پا می‌باشد. در طول بارداری، افزایش وزنی که اتفاق می‌افتد، می‌تواند فشار بیشتری بر روی پاها ایجاد کند و این امر می‌تواند بر چگونگی کشیدن تاندون‌های پا روی هم تاثیر بگذارد. وقتی این اتفاق می‌افتد، می‌تواند باعث کاهش یا از بین رفتن قوس پا شود. هنگامی که قوس در پا صاف می‌شود، می‌تواند باعث درد و مشکلات عملکردی شود. هنگامی که فردی درد و ناراحتی در پاها را تجربه می‌کند، این وضعیت می‌تواند توانایی‌های عملکردی پاها را محدود کند و منجر به درد و خشکی در سایر قسمت های بدن شود.

ورم

ورم یکی دیگر از مشکلات رایج زنان باردار است. بدن در طی حاملگی مایعات بیشتری تولید می‌کند (و حدود یک چهارم اضافه وزن می‌باشد) این حالت باعث سطوحی از ورم در برخی از زنان باردار می‌شود. ورم ممکن است در بسیاری از نواحی مختلف بدن رخ دهد، اما پاها و مچ پا به علت این واقعیت که به زمین نزدیک‌تر هستند، مستعد ترند. در حالی که ورم می‌تواند علت درد و ناراحتی قابل توجهی برای یک زن باردار باشد، این وضعیت بخش طبیعی از این روند است؛ به طور کلی، چیزی نیست که مادر باردار نگران آن باشد.

مشکلات کفی پا

شما مشکلات مشترکی با ورم، مسائل مربوط به افتادگی قوس پا، فشار اضافی از وزن و چگونگی تاثیر تمام این عوامل بر ساختار پا خواهید داشت. با بروز تمام این موارد برای پا در حین بارداری، بسیار شایع است که زنان در هنگام بارداری نیاز به خرید کفش جدید داشته باشند. کفش‌های معمولی شما تنگ، غیر قابل استفاده یا فقط ناراحت کننده خواهند شد، و این بدان معنی است که شما نیاز به خرید یک جفت کفش جدید خواهید داشت تا بتواند در طول چند ماه به شما کمک کند.

درد پاشنه پا

درد پاشنه پا یکی دیگر از مسایل رایجی است که زنان در حین بارداری تجربه می‌کنند. برای زنان باردار، درد پاشنه معمولا نتیجه اضافه وزنی است که همراه با بارداری به وجود می‌آید. با افزایش وزن در دوران بارداری، به عنوان راهی برای جبران، طرز ایستادن شما تغییر می کند. این امر باعث افزایش فشار روی ناحیه‌های مختلف پا، به ویژه در ناحیه پاشنه می‌شود. درد پاشنه نسبتا شایع است و به طور کلی، هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. با کمی استراحت، مشکل باید طی چند روز برطرف شود.

سوزش کف پا

احساس غیر قابل تحمل داغی در پاها یک شکایت رایج در میان زنان باردار است. افزایش جریان خونی که موجب ورم می‌شود، همچنین عاملی است که باعث می‌شود پاها احساس داغی داشته باشند. علاوه بر این، تغییرات هورمونی می‌تواند منجر به احساس سوزش شود و این احساس در اغلب موارد در پاها یا دست‌ها ایجاد می‌گردد. برای بسیاری از زنان، این مسئله در طول بارداری یک مشکل مداوم نیست. معمولا در مواقع خاصی از روز احساس گرمی در پاها را تجربه می‌کنند. اغلب اوقات در شب رخ می‌دهد و خواب راحت را دشوار می کند.

سلامت پا در دوران بارداری

چند نکته وجود دارد که یک زن باردار می‌تواند برای جلوگیری از مشکلات شایع پا که با حاملگی همراه است، انجام دهد.

انتخاب کفش مناسب

کفش‌هایی که می‌پوشید، در تلاش شما برای جلوگیری از درد پا تفاوت ایجاد می‌کند. منتظر مشکلاتی مانند قوس پای افتاده یا ورم پا نباشید تا مجبور شوید اقدامی انجام دهید. به محض اینکه احساس کردید کفش‌های‌تان کمی تنگ هستند و یا محافظت کافی را به همراه ندارند، آنها را عوض کنید. انتخاب زود هنگام کفش‌هایی با جای بیشتر که دارای محافظ قوس بهتری است، می‌تواند تفاوت قابل توجهی را ایجاد کند. راهنمایی‌های لازم برای خرید کفش عبارتند از:

  • در اواخر روز خرید کنید، پای شما با تمام شدن روز تمایل به ورم کردن دارند.
  • قبل از خروج از فروشگاه اطمینان حاصل کنید که کفش‌ها مناسب پای شما هستند. این یک باور غلط است که کفش ها جا باز می‌کنند.
  • کفش‌هایی با پنجه مربعی یا گرد انتخاب کنید، از خرید کفش‌های نوک تیز اجتناب نمایید.
  • هنگام خرید چکمه اطمینان حاصل کنید که در ناحیه ساق دارای فضای کافی باشید، زیرا ساق پاها نیز ممکن است دچار ورم شوند. همچنین چکمه‎های دارای زیپ جانبی را انتخاب کنید زیرا پوشیدن و درآوردن آن‌ها آسان‌تر شدن از چکمه‌های بدون زیپ است.
  • پاشنه‌های ساییده شده را به طور منظم عوض کنید زیرا پاشنه‌های ناهموار می‌تواند تعادل شما را از بین ببرد.

کفی طبی و کفش ورزشی

صافی کف پای درمان نشده در دوران بارداری می‌تواند باعث درد بیشتر پا از جمله درد متاتارسالژی (درد در ناحیه زیر پنجه پا) و فاسیای صاف (درد شدید پاشنه) شود. با این وجود، هر دوی این شرایط قابل درمان هستند. برای پیشگیری از چنین مواردی، کفش های مناسب مانند کفش های ورزشی بپوشید که محافظ قوس بیشتری به پاهای شما می‌دهد. به طور جایگزین، توصیه دیگر استفاده از کفی طبی است. این کفی از قوس پا حمایت می‌کند، و پاشنه های پا و ناحیه توپی شکل پنجه پای شما را در برابر چرخش رو به داخل محافظت مینماید.

نوشیدن آب

نوشیدن آب و کاهش مصرف نمک نیز می‌تواند به جلوگیری از درد پا کمک کند. گرفتگی عضلات پا می‌تواند ناشی از کمبود آب باشد و یک زن باردار به طور خاص‌تری در معرض این مشکل قرار دارد. شما باید سعی کنید آب بیشتری بخورید؛ این مسئله در زمان‌های افزایش فعالیت حتی مهمتر خواهد بود.

ورزش

یک زن باردار باید برای حفظ سلامت پای خود ورزش کند و حرکات کششی انجام دهد. ورزش به شما کمک می‌کند که گردش خون بهتری داشته باشید و به شما این امکان را می دهد تا برخی از مایعات اضافی را با عرق کردن دفع کنید. فشار اضافه شده از وزن نیز می‌تواند باعث ایجاد تنگی در عضلات و سایر بافت نرم در پاها و مچ پا شود. تمرینات ورزشی را انجام دهید که انعطاف پذیری را حفظ خواهند کرد.

ماساژ پا

فرد باردار خانواده خود از ماساژ پاهایش نیز سود خواهد بود. یک ماساژ عالی پا می‌تواند شگفتی‌هایی را برای خستگی و درد مفاصل ایجاد کند، بنابراین بیشتر درد پاها را بهانه کنید و از کسی بخواهید پاهای شما را به طور مرتب ماساژ دهد.

استراحت

توصیه نهایی برای سلامت پا، استراحت است. وقتی کار می‌کنید از پاهایتان سوء استفاده نکنید و سعی نکنید مدت زمان‌های طولانی را روی پای خود بایستید. علاوه بر این، در طول استراحت، بالا بردن و یخ گذاشتن روی پاها می‌تواند کمک کننده باشد.


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس