بریس میلواکی: درمان بیماریها و ناهنجاریهای ستون فقرات

بریس میلواکی به افرادی تجویز می‌شود که انحنای مهره‌های صدری (بالای کمر) در آنها بیش از حد عادی است. بریس میلواکی دارای یک طراحی منحصر به فرد است که برای اصلاح کل بالاتنه بیمار در نظر گرفته شده است. این بریس از لگن تا گردن تمتّد دارد و در ناحیه لگن دارای یک کمربند پلاستیکی و در ناحیه گردن دارای یک حلقه است؛ این دو قسمت توسط یک میله فلزی از جلو و عقب به هم متصل می‌شوند.

میله‌های فلزی نقش مهمی در بریس دارند و به افزایش طول بالاتنه کمک می‌کنند، حلقه گردنی بریس نیز سر را در موقعیت مرکزی بالای لگن نگه می‌دارد. پدهای فشاری مستقیماً با نوارهایی، مطابق با شکل انحنای ستون فقرات بیمار به میله‌های فلزی متصل می‌شود.

بریس میلواکی به نظر بسیاری از متخصصین نخستین بریس مدرنی است که برای درمان اسکولیوز طراحی شده است. بریس میلواکی در گذر سالیان تغییراتی کرده است، البته طراحی فعلی از سال ۱۹۷۵ مورد استفاده قرار گرفته است.

کاربرد بریس میلواکی در حال حاضر بسیار کمتر از بریس‌های پلاستیکی شکل‌پذیر است. بااین حال بریس میلواکی هنوز هم برای بیماران مبتلا به اسکولیوزی که انحراف ستون فقراتشان در بخش بالای ستون فقرات قرار دارد، تجویز می‌شود.

چنانچه پزشک تشخیص داده است که دچار اسکولیوز یا نوع دیگری از انحراف ستون فقرات هستید  و باید برای جلوگیری از پیشرفت انحراف، کمربند طبی ببندید، بهتر است درمان فیزیوتراپی را نیز در کنار بستن بریس انجام بدهید. بریس تنها با هدف جلوگیری از بیشتر شدن انحراف در دوران رشد بسته می‌شود و تاثیر بسیار کمی در تقویت عضلاتی دارد که پس از باز کردن بریس برای پایدار نگه داشتن ستون فقرات به آنها نیاز دارید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره دوره‌های درمان تخصصی که در کلینیک سلامت امید به بیمارانی که از بریس استفاده می‌کنند، ارائه می‌شود، اینجا کلیک کنید.

دوره‌های درمان کلینیک سلامت امید حتی برخی بیماران را از بستن بریس بی‌نیاز می‌سازد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بریس میلواکی و یا رزرو نوبت در کلینیک سلامت امید با شماره تلفن های۰۲۱۶۶۰۱۵۲۱۷ تماس حاصل فرمایید.

مزایای بریس میلواکی برای درمان بیماری های ستون فقرات و اسکولیوز


بریس میلواکی و جراحی موثرترین درمان‌های اسکولیوز به شمار می‌روند. سازو کار بریس میلواکی به این شکل است که با اعمال فشار به ستون فقرات، رشد استخوان را در ناحیه‌های مشکل‌آفرین کاهش دهد و بالعکس رشد استخوان را در ناحیه‌های دیگر تحریک کند تا ناهنجاری موجود در ناحیه درگیر جبران شود.

اقدامات پیشگیرانه در درمان اسکولیوز برای جلوگیری از تشدید مشکلات و از بین بردن ضرورت انجام جراحی ترمیمی حیاتی است. چنانچه به موقع برای درمان اسکولیوز اقدام نکنید، اسکولیوز باعث کوتاه شدن قد و غیرعادی شدن حالت اندامی می‌شود. انحراف شدید عملکرد ریه‌ها و قلب را مختل می‌کند و به بروز عارضه‌های جدی دامن می‌زند. بریس میلواکی به شرطی که طبق دستور پزشک بسته شود، روش موثری برای مدیریت اسکولیوز و مشکلات مربوط به ستون فقرات محسوب می‌شود.

بریس میلواکی برای چه کسانی مناسب است؟


مناسب بودن بریس میلواکی برای کودکان و نوجوانان مبتلا به اسکولیوز ایدیوپاتیک یا کودکان به میزان رشد استخوان و شدت انحراف بستگی دارد. چنانچه میزان انحراف بین ۲۰ ـ ۵۰ درجه باشد، پزشک بستن بریس را توصیه می‌کند. بر اساس پژوهش‌های انجام شده، انحراف ستون فقرات بیش از ۵۰ درجه به بریس واکنش نشان نمی‌دهد و اصلاح آن تنها از راه جراحی ممکن است. چون نوجوانی دوره‌ای حیاتی برای رشد ستون فقرات و جهش‌های رشد محسوب می‌شود، غالباً بهترین کار این است که در این دوران حساس به محض مشاهده ناهنجاری از بریس استفاده شود. درمان پیشگیرانه زودهنگام کمک می‌کند که ستون فقرات در جهت مناسب رشد کند و عارضه‌هایی که ممکن است در دوران رشد بروز یابد، به حداقل برسد.

بزرگسالان نیز می‌توانند از بریس میلواکی استفاده کنند و از مزایای تسکین درد و ناراحتی ناشی از انحراف ستون فقرات برخوردار شوند. چون بلوغ اسکلتی در بزرگسالان کامل شده است، بستن بریس انحراف را اصلاح نمی‌کند، اما با حمایت از ستون فقرات، درد کمر یا گردن را تسکین می‌دهد. بریس‌های دینامیک معمولاً گزینه‌های پرکابردتری برای بزرگسالان هستند.

آیا علاوه بر بریس میلواکی بریس دیگری در درمان اسکولیوز در کودکان موثر است؟


بریس‌های گوناگونی برای درمان اسکولیوز طراحی شده است؛ پزشک بریس مناسب را با توجه به نوع، محل و شدت انحراف توصیه می‌کند.

در ادامه بریس‌های مختلفی را که برای درمان انحراف ناشی از اسکولیوز تجویز می‌شوند، معرفی می‌کنیم.

بریس بوستون

بریس بوستون نوعی ارتوز صدری ـ کمری ـ خاجی (TLSO) است که یکی از پرکاربردترین بریس‌ها برای درمان اسکولیوز محسوب می‌شود. از بریس‌های TLSO معمولاً با اصطلاح بریس‌های زیربغلی یا نازک یاد می‌شود. بریس بوستون بسیار کوچکتر و کم‌حجم‌تر از بریس میلواکی است و اجزای پلاستیکی آن به طور سفارشی و دقیقاً به اندازه بدن بیمار ساخته می‌شود. بریس بوستون بخش اعظم بالاتنه را می‌پوشاند. این بریس از جلو از زیر سینه‌ها شروع می‌شود و تمام بالاتنه را تا ابتدای لگن پوشش می‌دهد. بریس بوستون از عقب از زیر کتف‌ها شروع می‌شود و تا استخوان دنبالچه ادامه می‌یابد.

بریس بوستون فشاری را در سه نقطه به انحنای ستون فقرات وارد می‌کند تا به این ترتیب از بیشتر شدن انحراف پیشگیری کند. فشار وارده باعث خم شدن ناحیه کمری می‌شود، شکم را رو به بیرون فشار می‌دهد و انحنای کمری خلفی را صاف می‌کند.

بریس خم شونده چارلستون

بریس خم شونده چارلستون فقط شب‌ها بسته می‌شود و به همین دلیل به بریس “نیمه وقت” معروف است.

بریس خم شونده چارلستون به گونه‌ای قالب‌گیری و ساخته می‌شود تا کاملاً شکل بدن بیمار را به خود بگیرد و در عین حال بیمار را به سمت برآمدگی انحراف خم کند. فلسفه طراحی بریس چارلستون این است که انحراف در طول هشت ساعتی که بریس بسته می‌شود، به طور افراطی اصلاح شود.

بریس چارلستون معمولاً برای انحراف‌های ۲۰ ـ ۳۵ درجه‌ای توصیه می‌شود که نقطه اوج انحنای آن زیر کتف قرار دارد. پزشکان بریس‌های زیر را نیز برای درمان اسکولیوز تجویز می‌کنند:

  • بریس پروویدنس بریسی است که با استفاده از برنامه رایانه‌ای دقیقاً اندازه بدن بیمار ساخته می‌شود و فقط باید شب‌ها بسته شود.
  • روشی موسوم به اسپاین کر (SpineCor) برای بستن بریس توصیه می‌شود. در نظر گرفتن نوارهای قابل تنظیم و جلیقه کتان در این بریس آن را به بریسی انعطاف‌پذیر تبدیل کرده است.
  • بریس ولمینگتون (TLSO): بریس ولمینگتون بریسی تمام لمسی است که معمولاً از پلاستیک سبکی به نام ارتوپلاست ساخته می‌شود. این بریس به صورت ژاکتی طراحی می‌شود که از جلو با چسب دوطرفه بسته می‌شود.

سوالات رایج بریس میلواکی


در طول درمان و استفاده ازبریس  میلواکی ممکن است سوالاتی برای شما پیش آید که در این قسمت به آنها پاسخ مختصری داده شده است:

بریس میلواکی چگونه ساخته می‌شود و ساخت آن چقدر طول می‌کشد؟

بریس میلواکی به صورت سفارشی برای هر بیمار ساخته می‌شود. قالب گچی از بدن بیمار تهیه می‌شود، سپس بریس از روی مدل به دست آمده ساخته می‌شود. ساخت بریس میلواکی معمولاً دو تا سه هفته طول می‌کشد.

در مدتی که منتظر هستم تا بریس ساخته شود، چکار باید بکنم؟

از آزادیتان لذت ببرید. این چند هفته به سرعت سپری می‌شود و روزهای ترسناک در بند بریس بودن به سرعت فرامی‌رسد.

وقتی برای امتحان کردن بریس می‌روید، باید انتظار چه چیزی را داشته باشید؟


هیچ کاری شما را برای نخستین مواجهه ترسناک با بریس میلواکی آماده نمی‌کند. زمان موعود فرارسیده و سرانجام دوران آزادیتان به پایان رسیده است. بریس دست و پا گیر، آزاردهنده و زشت است و از همه بدتر همه متوجه آن می‌شوند. درهر حال راهی برای فرار از واقعیت وجود ندارد.

وقتی بریس میلواکی برای اولین بار دور بدنتان بسته می‌شود، چه احساسی پیدا می‌کنید؟

احساستان بعد از بستن بریس کاملاً با آنچه انتظارش را دارید، متفاوت خواهد بود. دست و پا گیر بودن و آزاردهنده بودن بریس باعث می‌شود که احساس کنید یک تن آجر روی بدنتان قرار گرفته است. کمربند بسیار محکم دور بدنتان بسته می‌شود و احساس می‌کنید که کمرتان در پنجه‌ای آهنین گیر افتاده است. بخش میانی کمربند روی مفاصل ران قرار می‌گیرد و شما را سفت و محکم نگه می‌دارد. لبه‌های بالایی و پایینی کمربند گاهی اوقات بسیار تیز است. بریس میلواکی بدن را محکم در موقعیتی کاملاً صاف نگه می‌دارد و هیچ فضایی برای تکان خوردن باقی نمی‌گذارد. خودتان می‌دانید که حلقه‌ای فلزی سرتان را در حصار خود گرفته و محکم نگه داشته و ستون فقراتتان را می‌کشد. طبیعی‌ترین خواسته هر انسانی در دنیا این است که بتواند سرش را تکان بدهد و پایین را نگاه کند، اما بریس میلواکی این حق را از شما سلب می‌کند؛ در واقع بریس میلواکی به گونه‌ای طراحی شده است که مجبور شوید بالا را نگاه کنید.

بریس دور بدنتان بسته می‌شود و از کلینیک خارج می‌شوید. اکنون چه اتفاقی می‌افتد؟

بریس میلواکی کاملاً وجودش را به شما تحمیل می‌کند. عادت کردن به بریسی که بدنتان را می‌کشد تا در موقعیت جدید قرار بدهد و اجازه نمی‌دهد که آزادانه حرکت کنید، اصلاً آسان نیست. به سرعت از قرار گرفتن در این وضعیت ناراحت کننده خسته می‌شوید، اما پرستار یا پدر و مادرتان اجازه نمی‌دهند که بریس را دربیاورید. زندانی شدن داخل این کمربند پلی اتیلنی باعث می‌شود که کمرتان تا درجه اشباع عرق کند و لباس زیر کمربند کاملاً خیس شود. به علاوه کمربند روی لگنتان ساییده می‌شود، پوستتان را زخم می‌کند و وقتی سعی می‌کنید، پاهایتان را بلند کنید به پاهایتان می‌چسبد. پد چانه روی چانه ساییده می‌شود و آن را سرخ و ملتهب می‌کند. بریس به طور کلی بسیار بسیار ناراحت کننده است.

ممکن است روزی سرانجام به بریس عادت کنید؟

بله، شرایط به مرور زمان آسان‌تر می‌شود. اما میل به آزادی و رها شدن از بند بریس میلواکی هرگز رهایتان نمی‌کند.

آیا ناامید و کلافه می‌شوید؟

بله، به خصوص وقتی که پرستارتان آزادانه در مقابل چشمانتان حرکت می‌کند و فکر می‌کنید که او انسان پرتوقع و بی‌رحمی است که زندانیتان کرده است. وقتی سرانجام بریس یک ساعت باز می‌شود تا نفسی بکشید، نمی‌توانید نفرتتان را نسبت به پرستار بی‌عاطفه‌ای که مجبورتان می‌کند تا دوباره آن را ببندید، پنهان کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره و نوبت‌دهی